BlackBerry Passport Q30 – Zajímavý nákup

Před několika dny jsem si objednal na webu kimgroup.cz mobilní telefon BlackBerry Passport Q30. Cena byla velmi příznivá a já měl našetřeno právě tak dost, abych si jej mohl pořídit. Pravda, telefon má na klávesnici žlutým písmem natisknuté ještě jakési arabské znaky, ale pro ignoranta, jako jsem já, to nic neznamená. Co nechci, prostě nevnímám. Co do parametrů byl tento kousek ve všem o mnoho lepší, než můj bývalý telefon BlackBerry Z30, který se mi podařilo výhodně prodat a neprodělat. Kdo by řekl, že telefon za 1.600 Kč se o rok později prodá bez koruny za tu samou cenu?

…a tak jsem si pořídil BlackBerry Passport za cenu 2159 Kč.

Telefon, který měl dorazit ve čtvrtek, nejpozději v pátek, dorazil až v sobotu, takže jsem si místo lenošení musel po celotýdenním fofru opět přivstat, abych si jej vyzvedl. Dlouhou dobu přepravy mají na svědomí jak samotný obchod, který expedoval zásilku o den později, než měl inzerováno, ale také společnost zásilkovna, kterou tímto opravdu nedoporučuji, jelikož to není první zásilka, na kterou jsem marně čekal.

Balíček jsem si tedy v sobotu dopoledne přinesl domů, rozbalil a zkontroloval veškeré náležitosti a najednou zjišťuji, že je zde první vada. Telefon totiž dorazil úplně vybitý, bez připojení na nabíječku prostě zapnout nešel. „Dobrá, tak dostaneš najíst“, říkám si a zapojuji telefon do originální nabíječky dodané s telefonem. Druhá chyba. Nabíječka nefunguje, pravděpodobně na tom s kontrolou příslušenství budou stejně, jako s kontrolou samotného přístroje. O tom ale dále. Nevadí, svojí nabíječku od BlackBerry jednu mám, takže jsem se rozhodl zkusit tu. Telefon se zázračně začal nabíjet a já čekal. Mezitím jsem znovu zkontroloval příslušenství: kabel, sluchátka, nezbytné brožurky, vyměnitelné nástavce na sluchátka. „Jo, to vypadá dobře“, řekl jsem si a koukám, že telefon už se uráčil zapnout.

Do této chvíle jsem byl nadšeným majitelem „zánovního“ přístroje, o kterém jsem snil už nějaký ten pátek. No řekněme, že už od jeho uvedení na trh v roce 2015. Od této chvíle se moje nálada změnila a můj výraz prodělal změnu z rozzářeného sluníčka na blesky vrhající mrak. Po vložení SIM karty a pokusu o hovor se totiž nestalo vůbec nic. Hovor nebyl uskutečněn, protože nešlo zadat ani telefonní číslo, ani kontakt ze SIM. Takto jsem otestoval dvě karty, které zde mám po ruce jako záložní, co by kdyby. U obou byl výsledek mého snažení stejný, tedy nulový. S pokusem o odeslání SMS jsem uspěl stejně.

Má doteď blbá nálada se začala ještě zhoršovat. „Kde je ten zakopanej pes? Proč mi poslali takovouhle sr**ku?“ To nedávalo smysl. Někdo něco šeredně odflákl a tak mi odeslali telefon, se kterým si pravděpodobně ani technici nevěděli rady. Nebo v horším případě jen zkontrolovali, jestli jde displej a reproduktor a tak jej odeslali dál jako funkční. Zkusil jsem tedy postup, který mi pomohl již mnohokrát předtím. Věřte, nebo ne, tento Passport není mé první a pravděpodobně ani poslední zařízení od BlackBerry. Značku jako takovou i jejich výrobky mám ve velké oblibě. A tak jsem se rozhodl, že po vzoru dřívějších úspěchů provedu postup i zde. Nejprve jsem zkusil telefon uvést do továrního nastavení. Zde jsem mnoho úspěchů nečekal, protože jakákoliv aplikace nainstalovaná na přístroji, stejně tak jako chyby ve firmwaru tam stejně zůstanou i po této proceduře. Jak jsem čekal, tak se také stalo. Telefon totiž stále nefungoval, stejně jako SMS. Rozhodl jsem se tedy pro druhou část, kterou je bezpečnostní vymazání. I zde je šance, že chyba ve firmware prostě v telefonu zůstane. Po dokončení této procedury, mimochodem časově mnohem náročnější, jsem zjistil dvě věci: Telefon stále nefunguje a co víc, telefon se v náhodných intervalech samovolně restartuje.

To mne dopálilo a tak jsem začal hledat chybu aktivně na webu crackberry i na oficiálním webu firmy. Nedozvěděl jsem se zhola nic a tak jsem se začal poohlížet po nějakém stabilním oficiálním, či neoficiálním firmware. Nebudu to zdržovat, trvalo mi celé odpoledne, než jsem našel jakž takž stabilní kousek softwaru. Problém byl, jak jej do telefonu nacpat. Oficiální program BlackBerry Link, který je pro upgrade software v běžných případech postačující, jednoduše neoficiální ROM nevidí (nebo nechce).

Musel jsem tedy vyhledat neoficiální nástroje pro upgrade firmwaru. Jako první jsem tedy stáhnul nástroj pro vymazání telefonu. Ten přepíše veškerý obsah v zařízení samými nulami a připraví jej tak pro nahrání nového firmwaru. Program se jmenuje „SIC Multiwipe V1.3 with choices“ a stáhnout si jej můžete z mého MEGA. Tento program je vhodné spustit jako správce a zvolit volbu 4, tedy Passport.  Je to první krok, který je potřeba provést, samotný upgrade firmware nepomáhá a chyby přetrvávají. Dále je potřeba stáhnout samotný firmware, kterým je vlastně 2.8 GB velký exe soubor. Tomuto programu se říká „Autoloader“ a je to jediný způsob, jak do telefonu bez dalších nástrojů zapsat novou ROM.

Postup celé procedury je tedy následující:

  1. Připojíme telefon pomocí USB kabelu k počítači.
  2. Spustíme SIC Multiwipe jako správce a zvolíme možnost Passport (klávesa 4).
  3. Počkáme, než se procedura provede a zmizí okno teminálu.
  4. Spustíme Passport_10.3.03.3216_SQW100-1-2-3-4.exe jako správce.
  5. Opět počkáme, než se procedura dokončí a zmizí okno terminálu.
  6. Hotovo – Zapneme svůj Passport a projdeme prvotním nastavením.

Toto je důležité: Pokud by se v krocích 2 a 4 něco zvrtlo, programy delší dobu neprováděli žádnou akci, ale byli stále viditelné, rozhodně je nezavírejte. Namísto toho tiskněte na telefonu po dobu deseti vteřin zapínací tlačítko, dokud nenastane patřičná reakce v okně programu. V žádném případě neručím za to, že si z telefonu v případě chyby neuděláte těžítko. Popisuji pouze postup, kterým jsem do telefonu nahrával nový firmware sám.

Oba programy byly zabaleny do zip archivů, kvůli snížení doby potřebné ke stažení a též objemu stahovaných dat. Žádný ze souborů není uložen na tomto webu.

S touto ROM je telefon velmi svižný, bohužel je to ROM neoficiální, takže po jejím nahrání ztrácíte záruku!

Jak bych hodnotil svůj nákup u kimgroup.cz je celkem jasné. Prodali mi polotovar, který jsem si musel k obrazu svému dotvořit. O platnosti roční záruky po mém zásahu mám pochybnosti, i když jsem přístroj uvedl do stavu, kdy by jej nebylo možné rozpoznat od nového kusu. Příslušenství též nebylo v pořádku, nabíječka totiž nefunguje. Nákup přes internet u této společnosti mohu doporučit pouze těm, kdo rádi riskují. Měli by jste se zamyslet: „Přijde ten funkční přístroj, nebo ten, který se pětkrát vrátil do servisu? A budu si schopen sám poradit, když se mi dostane do rukou takový polotovar se zmršeným firmwarem, nebo jej budu reklamovat a doufat, že si nevymyslí nějakou kličku a já tak přijdu o přístroj, své peníze, nebo obojí?“

V podstatě je pravda, že telefon byl za cenu velmi příznivou a s podobnými obtížemi jsem měl počítat, nicméně pokud bych měl u této společnosti něco kupovat příště, určitě bych navštívil prodejnu, kde bych si dané zboží osobně před nákupem vyzkoušel. Linky na stránky záměrně nedávám, je mi proti srsti dělat reklamu společnosti, jež má podobný přístup k zákazníkům.

EDIT: Po kontaktování společnosti ohledně reklamace bylo dva dny ticho (jistě, byl víkend). Problém jsem, jak zde popisuji, vyřešil sám. Po vyřešení mého problému se mi ze společnosti ozvali, ať jim pošlu telefon zpět kvůli reklamaci. Má odpověď, že děkuji, ale že jsem vyřešil svůj problém sám, je pravděpodobně musela zaskočit. Ještě čekám na vyjádření ohledně platnosti záruky, abych měl v ruce alespoň něco, pokud by došlo k nějakému poškození.

EDIT 3.9.2019: Dnes jsem ve schránce našel následující zprávu:

Dobrý den,
děkujeme za upozornění na ledabilý přístup našich techniků. Záruku jste tímto neztratil, nýbrž to není fyzický zásach do telefonu.
Děkujeme a omlouváme se za způsobené potíže.


S pozdravem

Robert Ledvina
KIM Group s.r.o.

Předpokládám tedy, že pokud se s přístrojem něco stane, nebudou mi moci záruku odříct, jelikož toto je přesně odpověď, na kterou jsem čekal. Mimochodem všimněte si slovosledu a několika gramatických chyb. Zpráva je bohužel autentická, nenapadlo by mne dělat si podobným stylem šoufky.

Author: Powerack

Přidejte komentář