Minisbírka pevných disků

Dnes jsem hledal vhodný pevný disk do jednoho staršího počítače a při probírání se starým šrotem na mně vybaflo hned devět snad použitelných kousků. Pět z nich je stará klasika – PATA s kapacitou od 20 GB do 160 GB. Další čtyři kousky jsou pak SATA od 40 GB do 250 GB. Všechny disky byly vymontovány ze šrotů, které nešly zprovoznit. Jak je na tom který disk s funkčností jsem neměl čas ani náladu zkoumat, takže až se nálada dostaví, doplním tento článek o zjištěné skutečnosti k tomu či onomu disku.

PATA HDD

Přehled PATA disků (řazeno od nejnižší kapacity):

 • Western Digital WD200 – 20 GB – Prozatím netestován.
 • Western Digital WD Expert 205BA – 20 GB – Prozatím netestován.
 • Seagate ST320014A – 20 GB – Prozatím netestován.
 • Seagate Barracuda ST380011A – 80 GB – Prozatím netestován.
 • Seagate Barracuda ST3160815A – 160 GB – Prozatím netestován.

Poslední dva zmíněné jsou ještě použitelné a mají 7200 otáček za minutu, nicméně pro stavbu počítače raději sáhnu po SATA modelu, i když by teoreticky stačil PATA disk.

 

SATA HDD

Přehled SATA sisků (řazeno od nejnižší kapacity):

 • Seagate Barracuda ST340014AS – 40 GB – V pořádku, pár vadných sektorů.
 • Seagate Barracuda ST380817AS – 80 GB – V pořádku, bez vadných sektorů.
 • Maxtor DiamondMax Plus 9 – 120 GB – Prozatím netestován.
 • Maxtor DiamondMax Plus II – 250 GB – Potvrzena funkčnost, nutno vypnout v BIOSu S.M.A.R.T.

Nejvíce mi vyhovují disky Seagate, u kterých mám ověřenu spolehlivost a proto bych použil 80 GB Seagate Barracuda, případně jeho brášku o kapacitě 40GB.

Určitě se sami sebe ptáte, proč stavět další počítač, který dnes již nemá žádné využití a proč používat takové staré šunty, jako jsou na obrázcích. Odpověď je jednoduchá. Prostě proto, že můžu. Abych využil veškeré komponenty, které mám momentálně nastřádané, potřeboval bych minimálně další 4 case se zdroji, které (snad jen zatím) nemám. Skládám si tedy komponenty k sobě na stole a dávám velký pozor, abych nic nepolil 😀

Author: Powerack

2 thoughts on “Minisbírka pevných disků

 1. No to už jsou pořádný kapacity. Když jsi vzpomenu na svůj první 40MB HDD (1993) , k tomu to věčné dilema, co smažu a co si ještě dám na diskety, abych se k tomu mohl později vrátit 😀 Taky hlučnost byla dost velká, ale v té době byl člověk rád, že nějaký HDD má 🙂

  1. Kdysi jsem taky míval tak malé disky. Dokonce i pro 5.25″ pozice. No a kapacita mezi 20 a 80 MB byla na tu dobu tak akorát. Když si vzpomenu, že kamarád, který provozoval DOS 3.30 na 8088 a měl disk nějakých cca 5 MB + mechaniku na 360 kb 5.25″ diskety, je mi z toho dneka už do smíchu. Je pravda, že občas harddisk stávkoval a muselo se startovat z diskety. Z dnešního pohledu horor.

Přidejte komentář