Downgrade – Úvod

Nedávno, tak 14 dní zpět, se mi přihodila nepříjemná věc. V mém hlavním PC mi vyhořel zdroj a vzal s sebou část vnitřku PC. Odepsal jsem tak pár let starou základní desku. Původně jsem si totiž myslel, že vyhořel jen zdroj a že po sehnání nového budu moci pokračovat tam, kde jsem přestal. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že tomu tak není. Momentálně tedy používám jako hlavní počítač Dell Vostro 1510. Ten má sice dvoujádro a vcelku ucházející grafiku, dokonce jsem si do něj pořídil i půlterové SSHD (500GB HDD, 8GB NAND), ale nepracuje se na něm zas až tak dobře. Respektive nepracuje se mi na něm vůbec dobře vzhledem k tomu, že jsem zvyklý na jiné ovládání, klávesnici chybí numerický blok a speciální znaky, které používám, hledám každou chvíli, protože jsou dostupné jen přes FN klávesu, nebo ALT (+num) kód. Jistě, mohl bych si pořídit numerickou klávesnici jako zařízení do USB, nebo používat klasickou klávesnici, ale pak by to nebylo ono. A uznejte sami, že tahat s sebou jak myš, tak i plnohodnotnou klávesnici není vůbec pohodlné ani efektivní.

Toshiba Libretto 50CT

Nejsem tu ale od toho, abych se litoval a psal, jak nepohodlný a hrozný je přechod z klasického PC (alespoň prozatím) na notebook. Tématem je přechod z novějších kousků na starší a starší ve sběratelství. Je tomu přibližně dvacet let, kdy jsem jako školou povinný 14i letý mladík chodil kolem prodejen s elektronikou a počítači a slintal nad tehdejšími novinkami. V té době jsem neměl vlastní počítač, měli jsme doma starou 286ku s DOSem. Ano, přesně tak. Bylo to pár let poté, co si jí jako vyřazenou mašinu přinesla moje babička z práce s tím, že na ní bude dělat překlady a další práci. Když už jí ale nepotřebovala, dostali jsme jí na „hraní“ my. Copak to bylo za hraní? Já, jakožto žák základní školy jsem měl povinnost na ní psát čtenářský deník. V té době jsem na tom byl s psaním textů tak, jako každý, kdo začíná a nenaučil se psát všemi deseti a tak mi jedna A4 v textovém procesoru T602 s řádkováním 1.5 trvala přibližně půl hodiny. Nepřeháním. A nejsem na to hrdý. Dodnes vlastně „datluji“, i když o dost rychleji. Zase jsem odbočil od tématu, jak je mým zvykem. Takže v té době, kdy my měli takovou „rachotinu“, přicházel na trh jeden z nejzajímavějších notebooků té doby. Jednalo se o Toshibu Libretto 50CT. Kdo si pod tím nedovede nic představit, nechť se podívá na obrázek, který se tu někde kolem válí. Na tu dobu to byl nadprůměrný notebook, který se dal slušně použít. Původní výdrž na baterii měl někde kolem dvou hodin, což na takového prcka nebylo moc. Ale když se podíváte na dnešní výkonné notebooky, se všemi zapnutými technologiemi (WiFi, bluetooth, jas na plno, přehrávání 4k videa), o moc dál se s výdrží nedostanete ani dnes. Takže na tu dobu výborná mašina. Bohužel jsem se nikdy nedostal k tomu, abych si ji pořídil. Z kapesného bych se k němu dostal stejně za dvacet let 🙂 Ale, pokud se někomu doma válí nevyužitý, za nějakou rozumnou sumu, případně za něco na zub ho klidně vyměním, protože u mně zahálet rozhodně nebude 😉 Pěkně jsem se rozepsal, tak si to pořádně užijte. Nestává se to moc často. Ale opět zpátky k tématu.

V čem tedy spočívá ten downgrade? Je to jednoduché… Rozhodl jsem se, že každý notebook, nebo PC, které se mi dostane do rukou, budu používat jako hlavní a to přesně jeden týden. Momentálně tedy používám Dell Vostro 1510, příští týden to bude Acer TravelMate 290, poté pak Acer Aspire One ZG5 a tak dále, dokud se nedostanu na hranici, která mi znemožní používat internet, což není takový problém, protože ovladače WiFi karet, které mám momentálně k dispozici (Ethernet do PCMCIA nevlastním), jsou podporovány až ve Windows XP.

Jak že to tedy bude? Notebooky budu používat výhradně na psaní textů, kontrolu mailů a procházení internetu. Nebudu na nich pouštět hudbu ani videa, protože většina starších kousků by tyto akce plynule nezvládla. Operačním systémem budou Windows XP Profesional SP3, u notebooků, které XPčka nezvládají budou nasazeny Windows 98 SE. De facto je vše nainstalované na jednom 40GB PATA HDD, kde mám nastaven multiboot 98/XP, takže práci si budu přenášet z jednoho notebooku do druhého, ať se nezdržuji zbytečnými instalacemi. U Vostra se SATA musím udělat vyjímku, protože do něj nenacpu PATA disk ani kdybych se rozkrájel a tak na něm nechám Windows 7. Jde přeci jen o mojí momentálně hlavní pracovní mašinu.

Tímto článkem chci pouze upoutat na seriál, který jsem nazval Downgrade a na který se můžete těšit příští týden!

Author: Powerack

3 thoughts on “Downgrade – Úvod

  1. Protože nemáš povolené komentáře u starších příspěvků, napíšu ho sem. Zatím se to týká Acer TravelMate 290. Tenhle notebook jsem získal někdy v roce 2009, přesný model je 292LMi, takže má super grafickou kartu Ati 9700 64MB a CPU na 1.5GHz. Dají se na tom hrát parádně starší hry, do toho roku 2003. Grafika je pasivně chlazená, samotné Pentium M se dá pomocí utility ubrat napětí, kdy se skoro vůbec nehřeje a větrák se i v zátěži spustí jen občas. Navíc, když se ubere napětí na CPU, potom na baterky tenhle notebook vydržel i 5-6 hod provozu (sledování seriálu). Hodně jsem ho používal a je pořád v kondici, panty i víko jedna radost.

    1. Asi napravím tu chybu a povolím komentáře u starých příspěvků (provedeno).

      Co se notebooku týče, tady je ta baterie už hodně stará a do takto starého stroje se mi nevyplatí shánět jinou. Vyměňovat články se mi taktéž nechce (nerad bych poškodil obal akumulátoru) a tak se spokojím s tím, že už prostě prd vydrží. Pro běžnou kancelářskou činnost (word, excel, prezentace) ještě postačí.

      K tvým příspěvkům: Žádné aktivní linky. Stačí ten, který jsi již zadal do kolonky URL.

  2. Ahoj, tož to budeme v kontaktu, mám taky slabost pro notebooky. Několik let jsem se jim věnoval, přijde čas a budu zas. Koukni na mé www.clous.cz , mám jich tam asi 100 a dalších pár kousků tam není. Potom mám i nějaké ty modernější 20-30ks.

Přidejte komentář