Moje hlavní PC

Jistě si říkáte, že tohle sem nejspíš nepatří. A možná máte i pravdu. Ale mně to nedá a tak o svém hlavním PC podám, dá se říct, vyčerpávající zprávu 🙂

Ne, že bych se chtěl nějak chvástat, ono ani není čím. Jen mně tak napadlo, že na to možná někdo bude zvědavý, když už mám těch pár čtenářů denně. Jeden si rád  přečte o tom, jiný zas o onom a tak jsem si řekl, že bych sem dal tu svojí „modernu“, jako takový malý únik od věčného tématu, kterým se staly notebooky. Vždyť i klasické PC se sem dobře hodí.

Moje hlavní PC je vysloužilý značkový kancelářský počítač Dell Precission T3400, který jsem lehce oživil přidáním pamětí, SSD, většího pevného disku a „moderní“ a celkem drahé grafické karty. Staré disky šli již před rokem pryč, nový 2TB jsem pořizoval teprve nedávno, přičemž jsem jej během několika hodin ze tří čtvrtin zaplnil. Ano, něco z toho byly i hry 🙂

Konfigurace vypadá následovně:

 • Základní deska DELL OTP412 s chipsetem Intel X38 + ICH9R
 • Procesor je čtyřjádrový Intel Core 2 Quad Q6600 @2,4GHz
 • Všechny sloty pro paměti jsou zaplněny 2GB moduly, celkově tedy 8GB RAM DDR2 @800MHz
 • Grafická karta je NVIDIA GeForce GTX 1050 OC, tedy přetaktovaný model s 2GB GDDR5
 • Monitory 20″ DELL 2009W a 22″ Fujitsu-Siemens ScaleoView L22W-7SD, každý s rozlišením 1680x1050px  40″ LCD televize Samsung LE40A s rozlišením 1920x1080px.
 • Jako systémový disk slouží SSD Kingston SV300 120GB
 • Druhý disk je Seagate BarraCuda 2TB
 • Připojení má na starosti gigabitový ethernet od Broadcomu
 • Druhá možnost připojení je 300Mbit WiFi  od TP-Linku.

Ano, je to stařešina. Ne, nejdou na tom spustit hry z tohoto roku. Počítače prostě dosluhují, to je běžná věc. Nicméně tento ještě nepatří do starého železa. Aby taky jo, celková investice, kterou jsem do tohoto stroje vložil, je více, než 5000,- Kč. A to opravdu stojí za to si tento kousek ještě nějakých pár let ponechat.

Paměti je, vypadá to, dost. Prozatím. Nemohu si stěžovat, že by mi nějaký program spadnul kvůli nedostatku paměti, nebo něco jinak zlobilo. Naopak. Mohu si dokonce spustit více her naráz a přepínat se mezi nimi. Typicky je to League Of Legends, Minecraft a někdy do toho ještě Witcher 3, kterého jsem zatím nedohrál.

Co se výkonu týče, tady pokulhává HDD. Protože naprostá většina dat je na plotnovém disku, někdy chvíli trvá, než se rozhodne, že naskočí a načte, co je potřeba. Vypínání HD v nečinnosti ovšem pomáhá k téměř absolutní tichosti. Se SSD žádné problémy nejsou.

Grafika? Ta je úžasná. Tedy ne, že bych měl lepší ke srovnání, ale pokud mohu posoudit, je velice slušná. Z výpisu je jasně zřejmé, že si nedokážu představit hlavní PC, u kterého strávím několik hodin denně, bez minimálně dvou monitorů. Já vím, že rozlišení 1680×1050 dnes nikoho nenadchne, ale pro mně je to standard a na Full HD, tedy 1920x1080px, jsem si ještě nezvykl. To ať si nechá žena na filmy. Pokud bych chtěl něco většího, tak už alespoň 40″ monitor / televizi s Full HD a HDMI vstupem 🙂

Počítač má gigabitový ethernet, jak jsem již zmínil v konfiguraci. Toto je dnes již naprosto běžná vymoženost i těch nejlevnějších PC. Připojení přes gigabitový ethernet ke stomegabitové síti je trošku omezující, ale pro běžné využití to de facto nemá význam. Ten by to začalo mít v momentě, kdy bych přes kabel zkoušel dostat dvacet filmů ve Full HD za hodinu někam na internetové úložiště, nebo přes P2P síť. A takovou potřebu mít pravděpodobně nikdy nebudu.

Ve velmi nepravděpodobném případě, že bych byl nucen počítač někam vozit (nějaká akce atp.), se hodí připojení přes WiFi. Tahle parádička od TP-Linku má dvě anténky a udávanou rychlost 300Mbit/s. Osobně jsem se ale nikdy nesetkal s rychlostí překračující 80Mbit/s. Díky této kartě mohu svůj počítač použít jako repeater WiFi, nebo prostě jako další síť. Tuto možnost využívám, pokud testuji nějaké notebooky a nechce se mi je připojovat rovnou na domácí WiFi. Mám tak možnost na hlavním PC kontrolovat, co se stahuje a tak dále.

Plány na upgrade do budoucna? Jistě. Tento kousek nemá odslouženou ani polovinu životnosti a tak mám v plánu přidat další dva 2TB disky. Možná i větší kapacitu, podle toho, co „levně“ seženu. Dále by to možná sneslo ještě výkonnější čtyřjádro, podle toho co zvládne deska. Dokonce jsem koukal, že by si rozuměla s xeony. I když to už by bylo asi kapánek moc. Pokud se k tomu dostanu a seženu vhodné paměti, chtěl bych vyměnit 2GB moduly za 4GB, tedy na celkových 16GB RAM, což je údajné maximum. Na závěr bych staronovou „modernu“ vyšperkoval větším SSD o kapacitě alespoň 240GB.

Z osobních důvodů nedodám fotografie PC. Mám na stole takový chlívek, že by se vám z toho nejspíš udělalo špatně 😀

Edit 8.8.2018: Dva monitory se mi už na stůl nevejdou. Před týdnem jsem výhodně zainvestoval a pořídil něco většího, čemu by se při troše dobré vůle dalo říkat monitor. A protože tu dobrá vůle je a protože televizi nesleduji, monitor to je. Sice při bližším pohledu jsou vidět pixely, ale zas tak blízko, abych si toho všímal, u počítače nesedím. Stále jsem toužil po něčem opravdu velkém a teď, když to mám, bych už nejspíš za nic menšího neměnil.

Author: Powerack

3 thoughts on “Moje hlavní PC

 1. Jo Q6600 jsem měl, to si pamatuji, byl to rok 2007, když jsem ho pořídil a byl dost dobrý na OC. Deska měla chipset Intel P35 a dostal jsem se na 3600MHz se zvýšeným napětím stabilně na dělání videi i na hry. Tolik větráků, protože měl dost nízko vypínaní při přehřátí, jsem v bedně už potom nikdy neměl 😀

  1. Tahle deska nemá nikde nastavení taktování. Asi se s tím nepočítalo, ale zato má celkem slušnou podporu dalších C2D / C2Q CPU… V bedně mám, pokud nepočítám zdroj, pouze jeden ventilátor na CPU a dva na grafice. No a ty na grafice se zapínají na vyšší otáčky až když spustím něco opravdu hodně náročnýho. A to se nestává často. PC je hodně tichý, 99% času není slyšet nic, krom velmi tichého šumění a domnívám se, že jde o zvuk ventilátoru zdroje 🙂 Hlučnější to bylo snad jen při hraní Witchera III, nebo Falloutu 4, kdy už byly slyšet ventilátory grafiky, ale opět nic, co by v noci budilo ženu, která spí ve stejné místnosti 🙂

   Když jsem tak lepil videa a chtěl si zkrátit dlouhou chvíli, na druhém monitoru se bez sekání dalo hrát například LoL, nebo koukat na film a CPU stále stíhal.

   PC si nechávám i díky sériovému a paralelnímu portu, kterými je vybaveno. Ono i pod Windows 7 se stále dá obsluhovat spousta zařízení s těmito staršími rozhraními. No a co jsem koukal na nové desky, tam už bys serial a paralel většinou hledal těžko. Přes redukci do USB to prostě není ono.

   Vážně jsi dostal z Q6600 3.6GHz? Nebyl to náhodou jiný CPU? Ono přetaktovat takovýto CPU o polovinu, aby běželo stabilně a uchladit to není zrovna jednoduché. Ještě v té době šlo o dosti drahý kousek HW. Nějak se mi tomu nechce věřit, ale když myslíš… 😉

   Momentálně se vrtám v těch dvou noteboocích od tebe, jak jsem již psal, mám potvrzeno, že Gericom to má za sebou, využil jsem z něj alespoň CPU. Ale ty dva další jsou tak akorát sem. Jak se objeví něco staršího, myslím na tebe.

   1. jj 3600MHz, napětí už bylo myslím dost blízko k 1.5V. Teď mám AMD 1700X – 8/16 a ten ani nejde vytížit na 100%. Myslel jsem, že Corel VideoStudio X10 mu dá zabrat a sotva ho vytíží na 30% při videu fullHD. Zase ale nepoznám, že nějaký video dělám, když počítač dál používám 😀

Přidejte komentář