Nakoupil jsem. Ptáte se co?

Není tomu tak dávno, co jsem se dohodnul s jedním nejmenovaným člověkem, že od něj vykoupím jeho „sbírku“ notebooků. Investovaná suma se mi zdála přijatelná a po přepočtu 90 Kč / kus ještě více. Stav oné sbírky by se dal ale s velmi velkou nadsázkou označit jako špatný. To, co jsem si odvážel z bytu pána, kterého opravdu nemá cenu jmenovat, se dá označit přinejlepším za haraburdí. Ano, našlo se tam několik kousků, které jsem si nechal stranou s tím, že s nimi něco udělám, ale zbytek je prostě humus. Doslova.

Vzhledem k tomu, že se mi hned první den podařilo rozhýbat jeden kousek od Aceru, zprovoznil jsem jej a řekl jsem si, že si za tu námahu zasloužím dostat alespoň část svých úspor, do obchodu investovaných, zpět. Vystavil jsem jej tedy na jednom portálu a čekal. Včera se mi ozval jiný sběratel s nabídkou, že ode mne odkoupí vystavený kousek za více než přijatelných 1000 Kč a ještě týž den jsme obchod uzavřeli. Více, než polovina peněz investovaných do obchodu se mi tedy vrátila. Prodaný kousek jsem měl dvakrát, určitě si vzpomenete na Acer Aspire 3690 – Modře lakovaný šunt. V notebooku jsem nechal 3GB RAM a 80GB HDD. Zdroj prý dotyčný má.

Není to paráda nakoupit šrot a po zprovoznění jej prodat? Popravdě není. Použitelných kousků je méně, než jsem předpokládal (a místo ve sklepě ubývá rychlostí blesku) a jedna šťastná trefa do černého není nic, z čeho bych se mohl radovat. To, že se najde někdo, kdo nutně potřebuje notebook na chatu, je pouze o štěstí. Rozprodávat svou sbírku rozhodně nehodlám a toho „křápa“, ze kterého jsem ještě úplně nedostal tu modrou barvu ze spreje, si s radostí ponechám dál.

Celkově se mi podařilo nakoupit 20 notebooků v různém stádiu rozkladu. Nejčastějšími vadami bylo následující:

 • Prasklý display.
 • Chybějící display.
 • Chybějící klávesy.
 • Vytažený CPU,  RAM, nebo HDD, případně vše zmíněné.

Takové notebooky většinou není lehké uvést zpět do provozu a mohu na ně tedy jen smutně koukat a říkat si, co za vola tohle udělá.

Dostala se mi sice do rukou i papírová taška obsahující displeje, někdy dokonce i s víkem, ale ne, není a nebude to ono. Displeje byly nejspíš vyřazeny, některé jsou naštíplé, další jinak poškozené. Případně jsou tam pak displeje bez označení, které nikam nepasují.

Množství k dnešnímu dni alespoň částečně zprovozněných kusů: 3!

A jaké že jsou nejčastěji chybějící součásti? Divili by jste se, ale jsou to šroubky. Opravdu je velmi těžké si vystačit s tím málem šroubků tak, aby notebooky držely pohromadě a nerozpadli se jen co se trošku zvedne vítr.

Pokaždé, když se rozhodnu nějaký z notebooků získaný v posledních několika dnech rozběhnout, proklínám prodávajícího za jeho chování k elektronice. Je pravdou, že mnoho lidí bere elektroniku jako spotřební zboží, ke kterému se mohou chovat, jak se jim zachce. Vždyť si přeci mohou koupit novou. Ale v takovémto stavu jsem ještě žádnou „sbírku“ neviděl.

Toť pro dnešek nejspíš vše. Obrázky budou později. Neměl jsem chuť takhle pozdě v noci fotit onen balast.

Author: Powerack

6 thoughts on “Nakoupil jsem. Ptáte se co?

 1. No T30-tkám odcházely grafické karty ATI 7500, je tam totiž děsné chlazení, pokud si dobře pamatuji. Já si vybírám NB pokud možno do P3 nebo Athlon, ty novější vlastním, protože jsou většinou zadara a hodnota vetšinou nic :-). Jako teď jsem dostal HP ZD8000, bohužel má úplně atypickou koncovku na zdroj, tak jsem ho rozdělal, naletoval drátky a jede. Jsou to šílený 17 LCD stroje, co potřebují zdroj 19V a 8A 😀

  1. Nevím, jestli to mohla být grafika. Jednou se mi z toho povedlo vyloudit beep kód. Myslím že 3x nebo 4x po sobě 4 krátká pípnutí. Nepodařilo se mi ale nikde najít, co to znamená.

   Jinak používej prosímtě to tlačítko poro odpověď.

   1. No zkus oddělat klávesnici, vezmi horkovzdušnou pistoli a nahřej grafický čip. To je první, co jsem vždycky dělal, když už jsem vyměnil co šlo a NB se nerozjel. Většinou jen tak ze srandy. Jednou se mi stalo, že čip odpochodoval ze svého místa, ale proč to udělal, jsem nezjistil. Mám tu pistoli s nastavitelnou teplotou a max. jsem pouštěl 220C.

    1. Já horkovzdušnou pistoli nemám, takže tvou radu sice vedu v patrnosti, ale nemám to jak provést. Mimochodem je to trošku orezlý, takže s největší pravděpodobností za stav notebooku může vlhkost. Podívám se na to pořádně, zkusím vyměnit co půjde a kdyžtak se tu s výsledkem pochlubím, pokud budu slavit úspěch.

  1. Nejstarší je tam tuším IBM T30, ale nedaří se ho zprovoznit. Po připojení zdroje se rozsvítí stavové diody, rozhučí se ventilátor, ale ani po připojení k monitoru se nic neděje. Na klávesy nereaguje, prostě mrtvola. Rád přenechám (bez zdroje) výměnou za nějaký jiný kousek. Mám IBMka rád a tohle dokonce ani nejeví známky většího poškození – kromě jednoho kousku uštípnutého plastu u výstupu zvukovky. S tímhle si vážně nevím rady. Vrtat se mi v tom nechce.

Přidejte komentář