Acer Aspire 1410 – Nový oblíbenec

Včera jsem měl šťastný den. Dostal se mi totiž do rukou tento povedený notebook, kterému téměř nic nechybí a je prakticky použitelný i dnes. Děkuji lVencovi za výměnu a těším se na další spolupráci. Čím je tento notebook tak zajímavý? Narozdíl od podobných malých notebooků v něm totiž netiká plesnivý Atom, ale Celeron, který sice není tak úsporný, ale je znát, že něco dělá. Další věc, díky které je tento notebook zajímavý, je slot na SIM kartu a s ním spojený 3G modul, takže pokud jste na cestách, rozhodně není problém najít v místech, kde není žádná WiFi síť alespoň signál mobilního operátora. Vzhledem k pokrytí bych se dnes už velice divil, kdybych našel místo, kde není možné se připojit pomocí 3G. Před pár lety snad, ale nyní je 3G na ústupu před rychlejší LTE technologií. Už jsem kdysi zažil „rychlost“ internetu přes 3G, takže tuto možnost si nechám na situace, kdy opravdu nebudu moci žádnou WiFi síť chytit.

Copak že to náš nový oblíbenec vlastně ukrývá pod kapotou?

 • 120 GB SSD Kingston SSDNow V300
 • 2 GB  4 GB RAM DDR2 800 MHz
 • CPU Intel Celeron M 743 na 1.3 GHz
 • Grafiku Intel GMA4500 M HD
 • Lesklý 11,6″ širokoúhlý displej s rozlišením 1366 x 768px
 • WiFi intel 112BNHMW 802.11 b / g / n.
 • Bluetooth.
 • HSPA (3G) modul od Huawei EM770W s 7.2 Mbit downloadem a 5.76 Mbit uploadem (teoreticky).
 • 3x USB 2.0
 • 1x HDMI port
 • Čtečka SD karet

Displej technicky vzato není „pod kapotou“, nicméně je dobré jej alespoň zmínit. Lesklý povrch není jen na displeji, ale na celém víku, na kterém se velmi slušně drží otisky prstů. Rozlišení 1366 x 768 mi přijde tak akorát. Výkon na sledování HD videí tu je, grafika na to stačí, tak proč ne. Tento kousek se začal prodávat v roce 2010 a tehdy se za HD rozlišení rozhodně nemusel stydět. Dnes, kdy na 4″ displejích telefonů převládá Full HD se notebook s HD rozlišením asi trošku stydí. Ale jak říkám, není to nijak extra omezující a pracovat se s tím pořád dá. Jen tak mimochodem mne zaujal HDMI port. Vím, že v roce 2010, kdy se notebooky prodával, už HDMI existovalo. To ostatně už cca od roku 2003 / 2004, ale z této doby pamatuji málo notebooků, které by jej měli. V mé sbírce jsou i novější kousky a přesto HDMI portem nedisponují.

Notebook jsem získal bez HDD, původně se dodával se 160GB HDD, který ale nejspíš odešel do věčných lovišť. SSHD disk se zde ale také moc dlouho neohřeje, protože bude v brzké době vyměněn za dosluhující (program Crystal disk info na něm našel nějaké chyby a já nerad riskuji data) SSD z hlavního PC. A také proto, že na notebooku nepotřebuji tak vysokou kapacitu a slabší 80 GB HDD se mi do něj dávat nechce. Na tomto stroji nemám v plánu nic dalšího měnit, jelikož se zdá, že mi bude vyhovovat, jakmile do něj dám ono SSD (120 GB Kingston SSDNow V300).

Říkáte si, že by to chtělo lepší procesor? Určitě. Dokonce to je i možné, ale jaksi na to nejsem vybaven. Procesor je totiž napevno naletován na základní desce a bez speciálního vybavení jej není možné bez poškození vyměnit. Myslíte, že by to chtělo víc paměti? Tady problém nevidím. Hrábnu do jiného kousku a chybějící dvougigový modul jednoduše přidám – Maximální udávaná podporovaná kapacita paměti RAM je totiž 4 GB. Tím se systém alespoň trošku urychlí.

A už je to hotovo, další 2 GB doma. Takže nyní mám třetí nejvýkonnější stroj v domácnosti (hned po hlavním PC se čtyřjádrem a minotaorovi s dvoujádrem). Mojí ženě to neříkejte, ale to její dvoujádrové AMD (Athlon 64 X2 ve stolním PC, který jsem pro ní stavěl) se dalším krokem odsune na čtvrtou pozici před Aspire 3690 🙂

Co dál? Při čekání na objednaný disk, který snad přijde do vánoc, si zatím pohraji se systémem a poté oddíl se systémem a nainstalovanými aplikacemi jednoduše naklonuji na staré SSD z hlavního PC. Pochopitelně nejdřív naklonuji starý SSD na nový, opravdu nerad bych všechny ty aplikace instaloval znovu.

EDIT 6.12.2017: Nové SSD je už doma, naklonované a otestované, takže staré „vadné“ jsem vložil do tohoto notebooku.

Author: Powerack

Přidejte komentář