Acer Aspire 3690 – Upgrade

Toto je volné pokračování článku Acer Aspire 3690 aneb modře lakovaný šunt, který jsem psal již téměř před rokem.

Důvodem pro pokračování tohoto článku je to, že se mi podařilo sehnat jinak funkční vrak stejného notebooku s trochu jiným víkem, kterému dominuje ten samý displej, ale je na něm ještě jedna malá zajímavost. Tou je otočná webkamerka, která má sice rozlišení pouhopouhých 640 x 480px, ale i tak se jednou může hodit. Navíc víko nenese známky použití modré barvy ve spreji, která jde hodně špatně dolů 😀

Původně jsem myslel, že prohodím jen displej, ale řekl jsem si, že není co ztratit, maximálně se s tím budu patlat o chvilku déle.

Co všechno jsem tedy vyměnil a jak dlouho mi to trvalo?

  • Víko s displejem – K výměně displeje není třeba žádný extra nástroj. Pokud opatrně sloupnete plastový díl mezi panty displeje a klávesnicí, dostanete se rovnou ke konektoru displeje a webkamery a též ke čtyřem snadno dostupným šroubkům. Důležité je ale na spodní straně notebooku nejdříve vyšroubovat dva horní krajní šroubky. Celkově tedy panty drží na šesti šroubcích a tak je spojení velmi pevné. Ve víku displeje jsou kabely k WiFi anténám, takže je nutné je nejdřív od karty odpojit, jinak je možné poškození jak karty, tak kabelů. A věřte mi, tohle se ručně pájet skoro nedá. A na „prasopájku“ můžete zapomenout rovnou.
  • Spodní kryty – Jelikož se mi zdálo, že spodní kryt, který drží na vraku je hezčí, než který má můj aktuální stroj, rozhodl jsem se jej vyměnit též. K tomuto úkonu je potřeba jen křížový šroubovák a přibližně minuta práce.
  • RAM – Po sundání spodního krytu přišla na řadu paměť. Pro jistotu jsem stávající moduly vyměnil za jiné, které se mi volně povalovali po stole již přibližně týden 😀
  • CPU – Původního Celerona 430M @1,7GHz / 533 / 1M L2 jsem vyměnil za novějšího Celerona z jiného vyřazeného notebooku od mistra Clouse. Nový CPU je Intel Celeron 440M @1,8GHz / 533 /1M L2. Těch sto megahertz asi moc nepomůže, ale to nevadí.
  • HDD – Jelikož i 80GB bylo málo, rozhodl jsem se z vraku přehodit i disk, který má úctyhodných 120GB. Jde stále o PATA a ač si nejsem jistý, myslím, že maximální velikost notebookových PATA disků bývala někde mezi 120GB a 200GB, takže jsem téměř na špici toho, co se do tohoto šrotu dá ještě „nacpat“, aby to fungovalo.
  • WiFi karta – Tento upgrade jsem měl v plánu již delší dobu, ale ne a ne se k tomu dostat. Z jednoho routeru na mně kdysi vybafnul přesně ten typ modulu, který jsem sháněl.
  • DVD mechanika – Když už, tak už. Tedy ne, že bych ji snad použil na něco jiného, než instalaci OS…
  • Klávesnice – Původní sice fungovala, ale tahle taky újde. Navíc se mi zdá, že nemá tak ošoupaná tlačítka.
  • A abych nezapomněl. Na konec to nejlepší. Ve vraku 3690 byl akumulátor s výdrží více, než jedna hodina. Teoreticky se lze dostat až k dvěma hodinám provozu na akumulátor, což mne potěšilo asi nejvíc.

Displej má jednu jedinou nevýhodu – stejně, jako ten původní nemá dostatečný jas pro práci v exteriéru. Za plného slunečního světla je vidět *****… No to si raději doplňte sami.

Že jde stále o ten samý notebook a ne o jiný se můžete přesvědčit sami na fotkách. Ten modrý sajrajt z mezidílu u pantů nejde nijak dostat. Na fotografii vyměněných dílů nenaleznete HDD, RAM, WiFi a CPU.

 

Author: Powerack

Přidejte komentář