Acer Aspire One ZG5 A0A 110

Notebook daroval pan Miroslav Beroun z Prahy. Tímto děkuji za další kousek ve své sbírce.

Původní konfigurace:

  • 1GB RAM – 512MB na pevno přímo na základní desce + 512MB DDR2 v přídavném modulu
  • 16GB parodie na SSD – už ve své době byl extrémně pomalý
  • 2x čtečka paměťových karet – jedna sloužila k rozšíření interního úložiště, kam se dala paměťová karta SD víceméně napevno, druhá pak jako klasická čtečka „All in one“.
  • 3X USB 2.0
  • Výstup na sluchátka
  • Vstup na mikrofon
  • 10/100Mbit ethernet
  • WiFi karta podporující 802.11 b/g
  • D-SUB VGA konektor

Kompletní specifikace.

To je z výbavy nejspíš vše. Displej je 8.9″ s rozlišením 1024×600 a 262.000 (Hi-Color, Windows XP považují displej za 16M True-Color) barvami příliš malý a většina aplikací, vyžadujících rozlišení vyšší, než 800×600 se bude zobrazovat špatně. Naštěstí je tu VGA výstup pro monitor.

Původní SSD je velice pomalé. Instalace Windows XP z USB flashdisku trvala téměř dvě hodiny a každou chvíli se zakousla. Spuštění aplikace DriverBooster (aplikace na stažení a instalaci ovladačů) v aktuální verzi 4.2 trvá přibližně minutu. Start původního Internet Exploreru s načtením jedné prázdné záložky trvá zhruba podobnou dobu.

Nainstaloval jsem aplikaci FlashFire 0.99, restartoval systém a pozoroval nárůst rychlosti  cca o polovinu. Prozatím jsem nahradil Internet Explorer prohlížečem Chrome. Ten se jeví jako svižnější alternativa. Zkoušel jsem i Firefox a Operu, ale tam byl nárůst rychlosti neznatelný. Při otevření tří záložek (mail, idnes a youtube) je rychlost práce na notebooku vcelku ucházející. Na pozadí běžící aplikace, jako je Total Commander a XMPlay (přehrávač hudby) systém nikterak extrémně nezatěžují a já jsem víceméně spokojen.

Momentálně plánuji upgrade úložiště. Přidána bude redukce ZIF / mSATA, do které příjde 32GB SSD. Celková investice nepřesáhne částku 1000 Kč. Místo OS Windows XP SP3, které využívám momentálně, nainstaluji modernější Windows 7 SP1.

Upgradovat budu víceméně podle tohoto článku z diit.cz. Jen místo umístění pod deskou využiji prostor, kde byl původní disk. Redukce pak bude přilepena k šasi oboustrannou lepící páskou a zajištěna proti zkratu.

 

Objednané komponenty:

mSATA 32 GB SSD Toshiba za 609 Kč s poštovným
Redukce ze ZIF na mSATA za 195 Kč s poštovným

 

 

 

 

 

 

 

plus moje maličkost a práce na zhruba hodinu dává dohromady cca 1000 Kč, pokud bych pracoval za 200 Kč na hodinu, což je dnes méně, než bere průměrný IT specialista.

Další upgradovanou komponentou bude někdy v budoucnu paměť RAM, jelikož Windows 7 sám o sobě po startu zabere více, než polovinu nainstalované RAM.

 

4.3.2017 – Tak a je to tady!

Redukce i s 32GB diskem jsem po dni a půl konečně nainstaloval. Prvně byl problém s flex kabelem, pak zas se samotným diskem, kdy jsem se při instalaci systému neustále setkával s chybovými hláškami o nemožnosti čtení, přičemž zápis možný byl. Nedalo se nic dělat, musel jsem použít původní flex kabel od starého „SSD“. Momentálně instaluji zbytek aplikací a až to budu mít hotové, otestuji rychlost disku.

Od původního plánu nainstalovat děravé Windows XP jsem upustil a nainstaloval Windows 7. Jak to vypadá? Budete se divit, ale i s 1GB RAM vcelku slušně. Rychlost práce se rozhodně nedá srovnávat s tím, když tam byl ještě původní „disk“. Spuštění OS od POSTu trvá nějakých 35 vteřin, pak si ještě cca 10 vteřin chroupe a spouští služby a aplikace na pozadí a do půl minutky od zapnutí vše jede, jak má.

 

 

Edit 25.10.2017: Před pár dny notebook nadobro odešel. Vyhořelo cosi na základní desce, takže jsem jej s velkou lítostí rozebral na náhradní díly. Moc toho použitelného naneštěstí nebylo.

Author: Powerack

Přidejte komentář