Compaq Armada 3500

Po velmi dlouhé době jsem se rozhodl přidat do seznamu vlastněných notebooků Compaq Armada 3500, za který vděčím panu Janu Samkovi z Prahy. Jedná se o vcelku starý kousek s Pentiem II, který jsem si ale kvůli nedostatku času nechával stále na později, až jsem na něj nakonec zapomněl.

Co se výbavy týče, tomuto notebooku chybí snad jen lepší mechanika. S DVD si notebook neporadí, protože osazená mechanika je základní CD-ROM bez možnosti vypalování, nebo čtení jiných, než CD médií.

Výbava notebooku:

 • 128MB RAM
 • 512MB CF namísto HDD
 • CPU Intel Pentium II @366MHz
 • 1x Serial port
 • 1x Paralel port
 • 1x SCSI?
 • 1x VGA
 • 1x USB 1.1
 • Sloty pro dvě PCMCIA karty
 • Vstup na mikrofon a výstup na sluchátka.
 • Matný 13,4″ LCD s rozlišením 1024×768 při 16i bitových barvách.
 • Slušná klávesnice – s německými popisky.
 • Trackpoint po vzoru ThinkPadů – Teď nevím, kdo tuto vymoženost uvedl dřív.

Výbava dokovací stanice:

 • CD-ROM mechanika (typ blíže nespecifikován).
 • Disketová jednotka 3,5″ 1,44MB.
 • Dva dodatečné reproduktory + „subwoofer“.
 • Dodatečný akumulátor.
 • Napájení je vedeno přímo ze sítě, tudíž není nutný zdroj.

Jak je vidět, většina základní výbavy je umístěna přímo na notebooku. Pro přečtení diskety, či CD je však potřeba zapnutý notebook vypnout (dokovací stanice ani notebook neumí „hotplug“), připojit dokovací stanici a notebook opět spustit. Výhodou dokovací stanice je přítomnost další baterie, takže výdrž notebooku se rapidně prodlouží.

V době uvedení na trh by se tomuto jistě dalo říkat „ultrabook“. Ovšem pouze za předpokladu, že nemáte připojenu dokovací stanici, která přidá 2cm tloušťky a přibližně kilogram hmotnosti. Samotný notebook má tloušťku přibližně 3,3 cm a hmotnost 2 kilogramy. To už je pěkná nálož, ale viděl jsem i notebooky o mnoho těžší a minimálně stejně tlusté i bez dokovací stanice.

Výkonu měl na tehdejší práci s podporovanými systémy (windows 95 / NT) na rozdávání. Limitem mohla být nedostatečná kapacita paměti RAM a HDD. Já se rozhodl jak pro upgrade paměti RAM z 64MB na prozatímních 128MB, tak pro výměnu plotnového disku za paměťovou kartu CompactFlash, prozatím o kapacitě pouhých 512MB.

Později (až se prodejce uráčí mi milostivě odeslat mé zaplacené zboží) použiji paměťovou kartu o kapacitě 4GB, protože po jednom dni používání a kopírování starých DOSovských pecek (+ instalace Windows 98 SE SP 2 CZ) mi začalo docházet místo a další programy již musím spouštět z USB.

Co se mi na notebooku líbí? Opravdu hodně se mi líbí zvuk, který je schopen vyloudit s připojenou dokovací stanicí. Nejen, že je dostatečně hlasitý, aby přeřval přítelkyni 😀 , ale má též jasné hloubky, což mne velmi udivilo. Přehrávání hudby v OCP – hlavně MODů, MP3 zvládá jen s pevným bitrate – je slušné, přehrávání hudby v XMPLAY je ale perfektní. Výstup na sluchátka je hlasitější, než jsem čekal, takže ani tady žádné zklamání.

Co mne na notebooku štve? Není to nedostatek místa na disku, ani nutnost mít notebook připojen k dokovací stanici, abych jej mohl nabít. Je to hlučnost ventilátoru v dokovací stanici, související s jejím přehříváním. V místech připojení transformátoru uvnitř dokovací stanice je po půlhodině provozu odhadem 80 stupňů celsia a ventilátor nestíhá chladit. Notebook se díky tomu nepříjemně přehřívá a musím jej vypnout a odpojit od zásuvky. Při připojení notebooku ke stanici a současném připojení napájení ze sítě po vypnutí notebooku se ještě přibližně 20 minut ventilátor točí na plné obrátky. Dalo by se to vyřešit připojením klasického napájení, ovšem tato vymoženost se mi do rukou společně s notebookem nedostala a je natolik atypická, že se mi ji nedaří sehnat.

Problém s přehříváním se tedy pokusím vyřešit vyčištěním / výměnou ventilátoru v dokovací stanici. Pevně doufám, že se mi povede tuto nepříjemnost opravit, protože zrovna tento kousek hardware je perfektní. Jen tak mimochodem jsem se rozhodl, že až budu v tom čištění a vyměňování ventilátoru, určitě se podívám, jestli by se nedala vyměnit i stávající CD-ROM mechanika za něco lepšího, protože používání DVD se nejspíš nevyhnu. USB 1.1 je totiž neskutečně líné a je vhodnější pro připojení myši, než flashdisku.

Author: Powerack

6 thoughts on “Compaq Armada 3500

 1. Pro notebooky Compaq Armada mám slabost, na svoji dobu malé rozměry, špičkové dílenské zpracování, odolné hořčíkové šasi.. škoda že HPčko řadu Armada po akvizici Compaqu ukončilo.

 2. Vypadá to o moc líp, když je vedle sebe 🙂
  Právě Fn mohla a může být kdekoliv jinde, ale…. škoda mluvit 🙂

 3. a není to nakonec 13ka, to LCD? Proč ty obrázky nedáš vedle sebe, to by se tam mohlo vejít? Nikdy jsem nepochopil to opodstatnění, proč ta klávesa Fn, je tam kde je, vždy kolem Alt a Ctrl.

  1. Displej je opravdu 13″, konkrétně 13,4″. Původně jsem si to asi špatně změřil, nebo to spíš popletl, když jsem se koukal po netu na podobné. Každopádně tak velký rozdíl v tom není. Displej při 256 barvách zvládá dokonce 1280×1024, ale to už není koukatelné.

   Když dám ty obrázky vedle sebe, dělá to neplechu. Můžu to později ještě zkusit, ale zobrazení bude chybné. Mimochodem určitě sis všiml, že když si obrázek zvětšíš, můžeš mezi nimi listovat…

   Opodstatnění umístění FN klávesy znají nejspíš jen výrobci. Na jednu stranu je to menší pomoc, jak na malou klávesnici nacpat co nejvíc „funkcí“, na druhou stranu pak otrava při jejich hledání, protože na každém notebooku jsou „funkce“ jinde, nebo tam nejsou vůbec.

 4. Pořád nechápu, proč ten NB chceš vylepšovat?? a vůbec všechny ty staré kusy. 64MB RAM, to snad stačí na všechno. CD nebo DVD, to je přeci jedno, sypat tam data budeš přes USB i když si chvilku počkáš. Nemáš tu fotku NB ze předu, asi tu nejdůležitější. Pokud klávesnice začíná klávesou FN, je v podstatě zmršená. Jestli je LCD 12.1, mělo by to mít maximální rozlišení 800×600 a 24-bit barvy.
  Jinak je to pěkný stroj, škoda že dokovací stanici schází MIDI port.

  1. Já zkouším limity, co to všechno ještě z novějších věcí vezme (RAM, DVD, …). Ale samo máš pravdu, že je lepší to nechat pokud možno v původním stavu. Až tedy na ten ventilátorek, ten mně opravdu štve. Dokovačka stejně nevezme jinou, než původní mechaniku. Včera jsem si s tím hrál, chtěl jsem tam dát DVD/CD-RW kombo, ale bralo jí to jako pevný disk (nejspíš banalita, ale nechci se v tom zbytečně moc vrtat).

   Kopírování řeším vyjmutím disku a přenosem přes redukci na USB (teď s CF je to ještě jednodušší).
   Klávesnce je opravdu slušná. Že začíná klávesou FN nevadí, jde o zvyk.
   Grafika jede opravdu v 1024×768 Hi-Color. Od 12,1″ je to slušný výkon na tu dobu.
   MIDI port mi tam nijak nechybí. Hrát se na tom bude dát celkem slušně i tak.

   Fotky brzy doplním.

Přidejte komentář