Dell Vostro 1510

Notebook darovala paní Ivana Birčáková z Prahy. Stalo se tak den před tím, než mi v hlavním počítači vyhořel zdroj, takže jej momentálně používám jako hlavní pracovní mašinu, než se mi podaří sehnat jiný zdroj pro klasický počítač. Bylo velké štěstí, že jsem počítač přeinstaloval a napojil do sítě ještě v den, kdy se mi dostal do rukou, jinak bych byl nyní nahraný. Podle dobových recenzí se jednalo o „notebook pro malé firmy“. Nepříjde mi však, že by notebook s mobilní herní grafickou kartou, byť střední třídy, byl určen pro práci ve firmě.

Detaily*:

 • CPU: Intel Core 2 Duo na T5670 1.8GHz 2MB L2 – lze vyměnit za vyšší model (například T9300 2.5GHz 6MB L2)
 • Grafika: nVidia GeForce 8400M GS s 256MB
 • Displej: Matný LCD
 • Rozlišení displeje: 1280 x 800
 • Paměť: 2x 1GB DDR2 667MHz – taktéž lze vyměnit za vyšší kapacitu a teoreticky by měla být podporována frekvence 800MHz
 • Pevný disk: Western Digital 80GB SATA II – brzy bude vyměněn za výkonnější SATA III SSD.
 • CD / DVD: SLOT-IN DVD mechanika – Vysouvá se jen médium, ne celý šuplík, jak je obvyklé.
 • Čtečka paměťových karet SD / MMC

Popis:

Paní sice povídala, že baterie je mrtvá, ale vzhledem ke stylu používání, kdy je notebook neustále připojen k napájení na tom nijak extra nezáleží. Zkoušel jsem notebook používat s „plně“ nabitou baterií a výsledkem bylo přibližně půl hodiny provozu při střední zátěži. Když jsem se koukal na film, který mám na externím disku připojeném přes síť, vydržel notebook zhruba dvacet minut, než si řekl o nabití. Připomínám, že jas i zvuk byly naplno.

Notebook mne potěšil také proto, že se na něm dobře píše. Není to sice takový komfort, jako psaní na klasické klávesnici, ale i tak je to lepší, než u většiny notebooků, co mi prošla pod rukama. Další velké plus si zaslouží displej, který je dobře čitelný i na přímém slunci.

Co trochu zamrzí je absence bluetooth. Ikonka (dioda) na stavové liště nad klávesnicí je sice pro tuto technoligii připravená, ale samotný bluetooth modul v notebooku není. Osazen je pouze klasický WiFi 802.11 b / g. Pravděpodobně se při konfiguraci sestavy bluetooth nebral v potaz. Každopádně je to jedna z věcí, kterou napravím.

Vážně doufám, že notebook bude fungovat co nejdéle. Po větších úpravách, které mám v plánu, by z něj mohl být ještě lepší pracovní stroj. Mrzí mne jen to, že nelze vyměnit DVD mechaniku za slot pro druhý disk. DVD mechaniku nevyužiji vůbec, i instalace OS a aktualizace ovladačů proběhla z USB disku a veškeré další aplikace byly staženy buď z internetu, nebo z USB disku.

Mimochodem, když už byla řeč o mechanice DVD, štve mne na ní to, že se dovnitř práší a není možné ji jednoduše vyčistit podobně, jako ostatní notebookové mechaniky. Pro vyčištění je potřeba mechaniku rozebrat, což s sebou nese riziko poškození. Škvírou se přitom nedostane prach jen k vnitřnostem mechaniky, ale k celému vnitřku notebooku. Naštěstí je zde dobře uděláno chlazení a vyčištění vnitřku notebooku není větší problém. Stačí pouze odšroubovat dva šroubky, sejmout kryt a prach vyfoukat stlačeným vzduchem.

Zkoušel jsem i herní možnosti notebooku. V současné konfiguraci zvládá zaklínače 2 i Fallout New Vegas na vyšší (ne na plné!) detaily, přičemž u toho pěkně funí a je znát, že mu to dává dost zabrat. Na Counterstrike 1.6 ale v pohodě stačí, stejně jako na prvního Zaklínače a podobné starší hry. I tak ale zůstává pracovním nástrojem. Herní mašinu z něj dělat nebudu. Na to mám desktop, který pouze čeká na nový zdroj.

Plány na vylepšení:

 • Výměna HDD za SSD
 • Výměna procesoru za lepší (pokud je to možné)
 • Rozšíření paměti ze 2GB 667MHz na 4GB 800MHz
 • Výměna akumulátoru
 • Výměna WiFi modulu za kombinovaný WiFi / Bluetooth modul.

 

*Detaily čerpány z HWINFO32 a z odborných článků.

Author: Powerack

Přidejte komentář