Fujitsu Siemens Lifebook B 2175

Sedmnáctého března jsem se vydal již na třetí burzu, která se konala v Praze 9 na Jarově. Odtud jsem si odnesl za hubičku několik pěkných věcí, za které bych jinak zaplatil mnohonásobně více. To, co mne ale nejvíce překvapilo a s čím jsem ani nepočítal, byl tento pěkný polámaný notebook za stovku i s originálním napájecím zdrojem. Nejde vlastně ani tak o notebook, jako spíše o subnotebook. V základní výbavě chybí jakákoliv mechanika a připojení zařízení bez dokovací stanice je dosti limitované.

Notebook má v základu:

 • CPU: Intel Mobile Celeron 500 MHz Coppermine 180 nm.
 • RAM: 128MB SDRAM @100 MHz v jediném slotu.
 • HDD: 120GB Hitachi HTS541212H9AT00.
 • 2x USB 1.1.
 • 1x 100 Mbit ethernet Intel 82559ER.
 • 1x Infraport.
 • 1x D-SUB (VGA) výstup.
 • Dotykové 10,4″ LCD s rozlišením 800 x 600 px.
 • Grafika ATI Rage P/M Mobility se 4MB.

No a to je asi vše, protože dokovací stanici k tomuhle kousku nejspíš neseženu.

Co na notebooku nefunguje, je právě onen dotyk. Respektive teoreticky by fungovat mohl, ale sehnat pro tento kousek v dnešní době ovladače je již prakticky nemožné. Má databáze ovladačů na to nestačí a ať jsem hledal, jak jsem hledal, všude jsem narážel jen na podvodné placené programy na hledání ovladačů, nebo na neexistující stránky s ovladači ke stažení. Zkoušel jsem hledat i ovladače k podobným modelům, ovšem stejně bez výsledku.

Co se týče OS, byly zde nainstalovány Windows XP. Protože jsem ale nechtěl tak hlučný notebook, disk jsem vyměnil a pokusil se na něj nainstalovat něco staršího. Několikrát jsem se pokoušel  nainstalovat nejnovější údajně podporovaný OS, jímž jsou Windows 2000, kvůli autentičnosti. Po mnoha marných pokusech a mnoha vyjmutí a vrácení disku jsem se rozhodl nadále nenamáhat flex kabel, kterým je disk připojen k základní desce a vydal se cestou instalace Windows XP, která vyšla na první pokus a to i s ovladači grafiky, zvuku a tak dále. Sice to už není takové „turbo“, ale funguje téměř vše a na jedničku bez hvězdičky.

Systém je pochopitelně docela svižný. Aby ne, vždyť je tam teprve pár dní a je téměř čistý. Co se týče disku, rozhraní PATA je sice pomalé a jede na standardu ATA 100. Původní 10GB HDD byl proti tomu novému hrozný „šnek“. Novější OS se na notebooku opravdu rozběhat nedá. Díky limitu osazené paměti na 256MB v jednom jediném slotu by bylo i jen načítání například windows Vista několika minutovým utrpením. Notebook další slot nemá, díval jsem se pořádně. 😀 Mimochodem ač jsem měl notebook rozebraný několikrát, nepodařilo se mi nalézt baterii pro zálohu CMOS. Buď v notebooku není, nebo je tak zašitá, že jsem ji prostě a jednoduše přehlédl. Každopádně notebook ztrácí pojem o čase po každém vypnutí, což je, mírně řečeno, deprimující.

A jak se s tím tedy pracuje? Inu pomalu. Píše se na tom srovnatelně, jako například na Armadě 3500, o mnoho lépe než na Librettu CT 100 a o dost hůře, než na mém oblíbeném MSI GE 610 od Sledgeho. Obraz je dost malý, takže si občas říkám, proč mám tyhle titěrnosti tak rád. Už vím! Je to kvůli jejich skladnosti. Takovýchto notebooků si totiž do báglíku nacpu hned pět i se zdroji a skoro se to nepronese. 🙂

Ne, že by na tom záleželo, ale když už jsem měl na externím disku ty staré hry, řekl jsem si, že bych na tom mohl i cosi rozběhat. A tak jsem sáhnul po Falloutu… Co mám povídat. Jednička běhá dobře, dvojka taky. Určitě to má ale i na víc… Zkusil jsem CSko 1.6 a zádrhel…

Zklamání? Ani ne. Dá se na tom vyblbnout, pokud by se na notebook nainstalovali W98, byl by to jeden z nejpoužitelnějších kousků s tímto systémem. Problémem jsou ale stále ovladače, které je nutno postahovat, přidat k bitové kopii disku, ten znovu plácnout na fyzický disk a teprve pak vyzkoušet na notebooku. A to je právě to, co mne nebaví. Neustálé přehazování disku sem a tam je i o možném riziku poškození flex kabelu a tak si nemohu dovolit s tím hazardovat.

 

EDIT 30.3.2018: Na notebook se mi po delší době podařilo nainstalovat Windows 98 SE CZ včetně neoficiálního servicepacku 2.1. A protože mi mistr Clous našel ty správné ovladače, má u mne velké plus. Konečně jsem rozběhal i dotyk, takže ovládání je zase o kousek pestřejší. Navíc díky zvolenému OS již není notebook takový hlemýžď. Povedlo se mi zprovoznit snad vše, co bylo možné. Vadou na kráse tak je pouze chybějící stylus, naprasklé víko displeje a jedna chybějící pacička držící zavřený notebook pohromadě. Jako bonus přidávám další fotografie v o trochu lepší kvalitě, než předchozí:

Mimochodem jak je patrné z těchto fotografií zobrazujících tento článek, stará Opera 10 si neporadí správně s některými prvky. Ostatní soudobé prohlížeče jsou na tom ale o dost hůře. Například MSIE 6 SP1 úplně pohořel a Firefox dopadl jen o kapánek hůře, než Opera s tím, že prvky byly po stránce různě proházené. Opera je tak pro takto staré kousky nejlepší volbou. Doba pokročila, technologie se nám vyvíjejí a tak už i zobrazení jednoduchého webu s několika obrázky dělá na tomto HW a s tímto OS trošku neplechu.

Author: Powerack

6 thoughts on “Fujitsu Siemens Lifebook B 2175

  1. Přemýšlel, ale přišel jsem jen na to, že je to alternativní a ne zrovna přesný způsob ovládání. Pochopitelně nemám originální stylus, používám stylus od telefonu HTC. Ano, dá se s tím provádět pár věcí, jako například hrát hledání min, přesouvat okna, spouštět programy a tak dále. Ale na to stačí v pohodě i trackpoint, nebo v jednom ze dvou USB zapojený hlodavec. Pokud by v notebooku byla nějaká specializovaná aplikace vyžadující ovládání čistě jen dotykem, pak by to k něčemu i bylo. Takhle je to jen další nepříliš využitelný způsob ovládání. Kdo ví, třeba si manažeři, kteří si tento notebook v roce 2001 pořídili spolu s mobilním telefonem a datovým tarifem s dotovanou cenou atakující 90.000 Kč mysleli, že se jim to bude k něčemu hodit. Podle mého jde ale o způsob ovládání nevhodný i jen k načrtnutí obrázku v malování, nebo psaní poznámek rukou.

  1. Tak jsi mne donutil notebook rozebrat, znovu vyjmout disk, v druhém notebooku zformátovat a nainstalovat Windows 98. Jestli všechno poběží, jak má, ke stávajícím fotkám přibudou další. Možná konečně poběží i ten dotyk. Nic novějšího se do tak starého kusu HW ani nevyplatí dávat, Windows XP byly pro tenhle notebook už moc.

    1. Dělám to tak, že disk naformátuji pomocí instalačního CD Win98 v jiném stroji, spustím Volkov, překopíruji základ, jako instalační soubory Windows, instalace NUSB, SP2, … A potřebný zbytek nahrávám přes USB – PATA z hlavního PC. Je to pomalé, ale pak už se potřebné věci ve Windows 98 natahají přes flashdisk přímo na stroji.

     Ještě než se zeptáš, proč rovnou formát. Jednoduše proto, že MS-DOS 7.x nemá sys.com, jednak je pohodlnější použít „FORMAT C: /Q /S“, když na disku není nic, co by se tam nedalo znovu nahrát a navíc nepoužívám pro manipulaci s tak velkým diskem notebook s floppy, abych z diskety nainstaloval základ DOSu 6.2.2.

Přidejte komentář