IBM ThinkPad 600E 2645

Notebook darovala paní Yana Brejlová z Prahy. Tímto jí děkuji za nový přírůstek do mé sbírky.

 

Začnu původní konfigurací notebooku:

 • 64MB SDRAM
 • 6.4GB HDD
 • CD-ROM mechanika
 • Vadná baterie RTC
 • Baterie notebooku KO, což se ale dalo čekat, vzhledem k jeho stáří.
 • Velmi stará verze BIOS – Nepodporuje NT systémy, i když podle nálepky na notebooku by měl. Zkoušel jsem instalaci Windows NT 4.0, Windows 2000 a Windows XP – bez úspěchu. Vždy vyskočil bluescreen s vysvětlením, že za to může BIOS.

 

Konfigurace nyní:

 • 228MB SDRAM
 • 30GB PATA SSD
 • Nová RTC baterie

Na notebooku byla na starém disku původně rozjetá instalace Windows XP SP2, která se však nedala díky zastaralému BIOSu dokončit. Rozhodl jsem se tedy, že zkusím instalaci spustit odznova z originálního CD a uvidí se. Jak se dalo čekat, instalace po hodince selhala. Zkusil jsem ještě Windows 2000 a Windows NT 4.0 se stejným výsledkem. Řekl jsem si, že tedy začnu s něčím jednodušším a naservíroval notebooku instalační CD Windows 98. Netrvalo to ani hodinu a systém byl doma. Pak přišly na řadu ovladače, které jsem přenesl pomocí USB flashdisku. Zvuk i grafika jedou v pořádku, z PCMCIA se hlásí jako funkční pouze jeden ze dvou slotů a ovladače pro wifi kartu jsou až pro Windows XP.

No co, podíváme se tedy na to, jak bez disketové mechaniky upgradovat BIOS na nejnovější verzi. Webové stránky výrobce software pro upgrade biosu neobsahují, ale podařilo se mi nalézt jiný zdroj. Pokusím se tedy IMG soubor vypálit jako bootovatelné CD a uvidí se.

19.2.2017 – Tak se mi konečně podařilo najít 3V baterii, abych mohl nahradit tu starou. CMOS teď drží a já se sháním po další komponentě. Tou je 10.8V baterie notebooku. Zatím se mi původní nechce rozebírat, abych nahrazoval již nepoužitelné články. Taky se mi povedlo pomocí virtualboxu a instalace XP vytvořit jedno povedené CD s aktualizací BIOSu, ale problém je, že i když ho na notebooku nabootuju, stále vyžaduje nabitou baterii notebooku. Nevím, jak to obejít, protože původní baterie je úplně KO. Pokud neflashnu BIOS, windows XP prostě nepojedou. Zkoušel jsem i instalaci Kubuntu 10.04 a bez výsledků. Momentálně mám tedy další práci s hledáním návodů, jak baterii obejít.

24.2.2017 – Pokus o výměnu původní CD-ROM mechaniky za DVD±RW LiteOn DS-8A1P proběhl úspěšně. Mechanika si moc nerozumí s integrovanou zvukovou kartou, proto musím úplně ztlumit zvuk, když s ní chci pracovat. Naštěstí na notebooku žádné filmy ani hudbu nespouštím, takže mi to nijak nevadí.

 

21.3.2017 – Proveden update BIOSu. Konečně! Stalo se tak díky jednomu vyřazenému disku, který jsem vybral z jiného, již nepoužitelného notebooku. Nejdřív jsem si projel anglické forum, jestli na něm není nějaký návod, jak bez baterie BIOS upgradovat a poté, co jsem našel několik pozitivních komentářů, kde to lidi řešili tím způsobej, jsem se na to vrhnul také s tím, že kdyby se něco nepovedlo, dá se notebook stále použít na náhradní díly. Povedlo se a tak se s vámi podělím o to, jak jsem to udělal.

Nejdřív jsem zformátoval disk a převedl na něj absolutní základ systému DOS. Pak jsem si rozbalil image diskety, kterou jsem si vytvořil pro upgrade biosu už před měsícem a soubory zkopíroval na disk do kořenového adresáře. Štěstí, že u tohoto ThinkPadu jde tak snadno a rychle vyměnit disk. Je totiž dostupný z čelní strany nalevo. Šroubek, který byl určen pro přichycení jsem sice už dávno ztratil, ale v pozici drží a mně vyhovuje, že stačí jen odklopit záslepku a případně hned vyměnit za jiný. Po startu příkazového řádku jsem tedy spustil flashovací utilitku a počkal cca půl minuty, než se vše dokončí. Pak už jen stačilo počítač vypnout, znovu zapnout, inicializovat BIOS a tradá. Odteď už tedy Windows XP nebudou problém, stejně jako Linux.

S tímto notebookem mám momentálně jiné plány. Vzhledem k tomu, že je to druhý nejstarší kousek, co tu mám, jsem se rozhodl si z něj udělat AMIGU. Ano, čtete správně. Z tohoto notebooku bude přinejmenším emulátor Amigy. O svých pokrocích vás ale budu informovat v jiném příspěvku.

[related-content]

Author: Powerack

4 thoughts on “IBM ThinkPad 600E 2645

 1. Taky 600E mám, shodou okolností právě od Clouse 🙂 Super stroj, dovnitř jsem dal disketovku a používám ho jako „servisní“ k CPC464, protože na novym kompu 720kB disketu nezpracuju. XP mi přišly zbytečně nový, provozuju to s W2000 (W9x nemůžu, kvůli zmíněnému CPC, software, co k tomu potřebuju, na 9x systémech neběží). Jen škoda, že mi nefunguje USB port, tváří se mrtvěji než konzerva lančmítu 🙁

  1. Bohužel disketovku k tomuhle stroji nemám. Momentálně s ním nemám žádný velký plány. WinUAE běhá pomalu, Amikit jako celek je nepoužitelnej a k virtualizaci na linuxu jsem se ještě nedostal.

 2. V tom bude mezi námi trochu rozdíl. Ty se snažíš mít notebooky takové, jaké byly v době své slávy. Já se všemožnými způsoby (flashování, upgrade RAM, výměnou starých dílů) snažím je přizpůsobit tak, aby byly použitelné. I když kdovíjaké úspěchy neslavím. Veškeré vyměněné díly mám ale schované pro strýčka příhodu, pokud bych chtěl stroje uvést do původního stavu. Momentálně hledám co možná nejstarší kousky (286, 386, 486, první pentíčka). S těmi si ale hrát nebudu. O OS/2 popřemýšlím, měl by ho zvládnout v klidu.

  Co se CPU týče, je tam 366MHz Pentium II. Zapomněl jsem ho uvést.

  Amigu z něj udělám už jen ze zvědavosti, jestli to zvládne. Virtualizace Amiga OS v linuxu není tak náročná jako WinUAE.

  No a jestli mi chceš pomoci, můžeš se podívat, jestli bys nenašel PCMCIA ethernet adaptér, případně další podobné věci.

 3. Neuvádíš jaký má NB CPU, předpokládám tedy že Pentium 2 na 366MHz a paměť 64MB. Tohle bude jen můj názor: Mně osobně to přijde divný, tam cpát WinXP na notebook z roku 1998, už jen kvůli paměti, které je málo i když uvádíš 228MB. Dál mě přijde divný cokoliv na notebooku měnit, třeba CD-ROM za DVD, CPU a naštěstí toho moc měnit nejde. Pokud NB sbíráš, snažíš se ho mít co nejvíc autentické, pokud možno ve stavu v jakém byl prodán před x lety. Pokud v tom stavu není, snažíš se aby byl. Navíc WinXP nejsou tak zajímavé, většina lidí je zná, přeci jen tu byly dlouho a ještě je dokonce někdo používá. Protože já jsem starý hráč, zajímá mě právě MS-DOS, Win95, 98 a sem tam Millenium. Pokud chceš z toho udělat zajímavý NB, zkus na tom rozchodit OS/2 Warp 4 třeba 🙂 Myslím že podporovat by ho mohl. Jinak na hrátky s Amigou, kup Amigu 🙂
  Škoda že je teprve začínáš sbírat, mám nějaký notebooky, kterým něco schází, převážně to jsou přechodky na HDD, krytky, mechaniky atd. Mám taky ale spoustu různých věcí z úplných vraků, tak kdyby si něco potřeboval, kouknu. Moc se teď NB nevěnuji, ale mám teď v plánu shodou okolností testovat multimediální IBM ThinkPad i Series 1400 (2621), docela zajímavý kousek a hodně se mně líbí ruční vypínač lampičky, co je na LCD.

Přidejte komentář