PC XT – Plánování

Základní deska s procesorem 8088 – Celá deska. Podle označení se nepodařilo dohledat výrobce, ani typ.

Sice jsem se původně chtěl držet pouze notebooků, ale mít doma vlastní provozuschopné PC XT je výborný nápad. Nedávno se mi dostal do rukou absolutní základ PC XT, tedy základní deska s procesorem 8088. Spolu s deskou jsem si domů přinesl i tři kousky starodávných pevných disků a něco málo rozšiřujících karet, z čehož většina by mohla fungovat v 8bit módu a ulehčit mi tak shánění další dnes již nedostupné starodávné techniky.

První, co jsem chtěl udělat, je sepsání seznamu komponent, které pro tento projekt mám a které je ještě nutné sehnat.

Takže copak to tedy mám:

 • Základní deska s procesorem 8088-1-P – Turbo klon XT na 10 MHz.
 • Dva zaručeně 8i bitové řadiče MFM.
 • Grafická karta Trident TVGA8900C, která by měla chodit v 8bit módu.
 • Tři kousky 5,25″ pevných disků – ST-251 (40 MB) a 2x ST-225 (20 MB).
 • Dvě velmi podobné 8bit karty s gameportem, sériovým a paralelním portem.
 • Dobová klávesnice pro XT / AT stroje – Opravdu doufám, že je funkční.
 • Sériová třítlačítková myška Genius, řádně zažloutlá – Ještě s kuličkou 🙂

Vše pro sběrnici ISA a vše s největší pravděpodobností půjde přímo do této základní desky. Z desky samotné jsem toho mnoho nevyčetl. Jediné, co jsem zjistil, byl typ procesoru, což je žalostně málo 😀 Typové označeni PCB0104 značí jen typ PCB, na kterém jsou naletovány součástky. Až po přidání 8088 za hledaný název jsem našel pár pochybných stránek, které de facto neříkají nic o tom, kdo desku vyrobil a kdy.

No a teď tedy k tomu, co budu ještě shánět:

 • Dobový case.
 • Zdroj XT/ AT.
 • Nějaké to ozvučovadlo v podobě 8bit zvukové karty.
 • Monitor.

Nejsem si zrovna  jistý, jestli je vhodné k takovému stroji připojit LCD monitor, nicméně vzhledem k nedostatku místa to budu muset provést. Už se těším na starý dobrý DOS, Volkov Commander a další 🙂 Záměrně ještě přepnu nastavení barev na B&W, aby byl výsledný efekt co možná nejvěrohodnější. Ostatně mám tu dva hezky zažloutlé 14″ LCD monitory (s napájením 12V) od lVency, které k tomuto účelu skvěle poslouží.

EDIT 16.11.2017: Ve stavu plánování toto chvíli zůstane. Obě desky jsem věnoval Sledgemu a ponechal si své oblíbené kousky: 286 @16 MHz a 386 @33 MHz.

Základní deska s procesorem 8088 – CPU Siemens 8088-1-P na 10 MHz.
Základní deska s procesorem 8088 – RAM.
Základní deska s procesorem 8088 – BIOS.
8bit I/O karta. Obsahuje paralelní port, gameport a výstup na dva sériové porty. Pravděpodobně bude možné ji použít i jako řadič disketové mechaniky, jelikož jeden výstup se mi zdá příliš dlouhý pro další paralelní port.
Grafická karta Trident TVGA8900C. Pomocí jumperů ji lze nastavit na 8bit mód.
Stará ušmudlaná klávesnice vážící přes dva kilogramy je perfektní kousek pro takto starý počítač.

Author: Powerack

8 thoughts on “PC XT – Plánování

 1. Škoda. Stavět XT nebo 286 bude asi stejný, jen u XT potom vyřešit, jak ho budeš ládovat. Já na Aukru viděl párkrát desky pro XT, byl o ně šílený zájem a ceny mimo mě. Pokud ale máš trochu jistý že seženeš, tak pohoda, pokud jich bude opět víc, tak třeba zbude i pro mě 😀

  Budeš mít 286 (16bit), 386 (32bit), tak potom ještě to XT (8bit) jako správný Písičkář 🙂

  1. Mno, tak asi největší problém mám s přenosem dat. Zatím se mi podařilo obstojně rozběhat tu 386ku. Naštěstí je tam v BIOSu ta stará 5,25″ 20 MB šunka hned na druhém místě a nemusí se nastavovat ručně. Fujky 😀 Problém nastává, když chci vyrobit instalačky DOSu. V hlavním PC už dávno nemám disketovku, takže musím vše kopírovat na flashku a pak pomocí notebooku ve Windows 98 kopírovat obrazy disket na média. Je to zdlouhavý proces… Ale zatím se mi podařilo zkopírovat alespoň základ.

   Mimo jiné jsem zjistil, že dva ze tří disků jsou KO, takže jeden si později vystavím (5.25″ ST-225 – 20 MB).

   Jakmile všechno dokončím na desce 386, přehodím desku a už v bedně nechám 286ku. Taková moje slabůstka. Vlastně 286ka bylo moje první vlastní PC. ZX Spectrum, gumák, se nepočítá, protože to nebylo PC. 😉

  1. Já desky přenechal Sledgemu. Určitě si seženu jiné 🙂 Sice jsem měl v plánu, že si to XTčko postavím sám, ale nějak se mi do toho nechtělo a Sledge má větší praxi. Je s tím víc práce, než s 286kou 😀

 2. Konektor na té multi/IO kartě má 34 pinů, takže určitě jde o floppy. A protože je to zjevně novější řešení, na 99% nebudeš mít problém s klasikou 3.5 HD mechanikou. Btw. rychle z toho sundej tu baterku, je vidět, že teče 🙁

  Klávesnice fajn, mám v podstatě tu samou. Má mechanický alps white switche, takže poctivá nesmrtelná věc! 🙂

  1. Taky jem si říkal, že je to na flopy, ale dávat do XTčka 3,5″ mi příjde jako moc velká inovace 🙂 Navíc bych asi neměl ten správný kabel pro připojení 5,25″ i 3,5″ mechanik najednou.

   Baterka už vytekla hodně dávno, takhle se mi to celé dostalo do rukou předevčírem a takhle vpadá i druhá, ta samá, karta. Dám tam později adaptéry na vyměnitelné baterie, jako je na novějších deskách, jelikož tyhle starý jsem nikde jinde, než na starých deskách, neviděl.

   O klávesnici vím jen to, že jde na AT i XT. Jestli chodí, netuším. Pokud je to nesmrtelný kus, jak píšeš, určitě poslouží ještě dalších dvacet let 🙂

Přidejte komentář