Acer Aspire 3690 aneb modře lakovaný šunt

Datum: | Autor: | Kategorie:


Acer Aspire 3690 aneb modře lakovaný šunt
Po dlouhé době přidávám notebook, kterým už před delší dobou do sbírky přispěl pan Daniel Pajonk z Prahy kterému tímto děkuji. Notebook se ke mně dostal rozebraný na kousky v igelitce, takže jsem si měl jedno celé odpoledne s čím hrát. Nebýt zádrhelů, jako byla pacička k upevnění flex kabelu klávesnice a nedostatku šroubků, měl bych hotovo už dříve. Vlastně je to náhoda, že notebook přidávám až teď, protože poslední dobou jsem si hrál právě s ním. Momentálně se všemožně snažím dostat z něj modrou barvu, kterou byl nastříkán. A jelikož se miniaturní kapičky barvy, i přes veškerou snahu minulého majitele tomu zabránit, dostaly i na plochu displeje, mám s čištěním vcelku dost práce. Kdyby byla barva nanesena na spodním dílu, nebyl by to až takový problém. Trocha technického benzinu, případně lihu by pomohla natotata. Vzhledem k tomu, že se jedná o víko a displej to však práci znesnadňuje. Hrozí zde totiž poškození displeje. Sundavat víko se mi opravdu nechce. Ale což, darovanému koni se na zuby koukat nebudeme a podíváme se na původní sestavu (vybírám vždy jen základní data):

2x 512 MB DDR2 533 MHz – fofrem šly ven CPU Intel Celeron M na 1.7 GHz HDD nebyl v tomto smetí nalezen 😉 Displej s rozlišením 1280 x 800 – lesklý Grafika Intel GMA 950 – nastavil jsem 64 MB, což v pohodě na každodenní činnost stačí (maximum je 224 MB). Integrovaný mikrofon – hodí se zejména když není po ruce žádný jiný. Na skype dostačující. Akumulátor s výdrží něco málo pod jednu hodinu, nabíjí se však velmi rychle. Trošku jsem se tomu tedy kouknul na zoubek a provedl jistá vylepšení. Zaprvé jsem vyházel nepotřebné a pomalé paměti a nahradil je prozatím jedním modulem běžícím na vyšší frekvenci. Přidal jsem také 40 GB PATA HDD a začal zkoušet, co si můžu dovolit a co už nezkousne.

Stejně, jako jeho starší bráška Acer TravelMate 290 nezkousne linux Ubuntu ve verzi vyšší, než 14.10, což mne zprvu dost naštvalo. Uvědomil jsem si ale, že když už nemůžu mít aktuální linux (opět kvůli nepodporovanému procesoru), můžu si dovolit alespoň aktuální windows 7. A jak jsem řekl, tak jsem udělal. Ovšem že všechno funguje, i když dost pomalu. Synchronizovaný chrome, který mám na svém hlavním PC je dost zbržděný díky všem těm doplňkům a podobnému balastu, bez kterého si na hlavním PC nedokážu představit život. Pokud jde ale o použití jako přehrávače videa, s 480p a dokonce ani s některými 720p filmy není problém. Obraz se může sem tam trošku trhnout, ale to dávám za vinu hlavně widlím, které neustále tahají nový a nový balast v podobě nepotřebných aktualizací. Obávám se, že mi velice záhy začne být 40 GB disk dost malý. Po poslední aktualizaci a instalaci pár programů (obvykle používám balík Total Commander Ultima Prime + Libre Office + VLC + mnou upravený XMPlay) mi zbývá volná slabá polovina kapacity, z čehož si ještě ukousne swap a soubor pro hibernaci.

Momentální sestava tedy byla upgradována následovně:

byl přidán 2 GB DDR2 800 MHz modul místo dvou pomalých 533 MHz (v plánu je přidat ještě jeden 2GB modul). Byl přidán HDD 40 GB PATA 5400 rpm a následně vyměněn za 80 GB PATA 5400 rpm. Prozatím se mi nepodařilo zprovoznit pouze bluetooth modul, který by v notebooku dle dostupných informací měl být (přepínač i ledka indikující jeho aktivitu v notebooku je) a čtečku paměťových karet, kterou však občas v noteboocích využívám. Absence webkamery mi nervy netrhá. Nikdy jsem nebyl příznivcem video hovorů a nemyslím si, že by mně to někdy mělo začít zajímat.

Čím se budu na tomto stroji dále zabývat:

Aktualizací BIOSu na nejnovější verzi – Proveden upgrade na nejnovější verzi 3.60 Výměnou HDD za jiný s vyšší kapacitou (Vyměněno) Vyhledáním problému, kvůli kterému není možné používat bluetooth a čtečku karet – Čtečka karet již zprovozněna (byl potřeba aktualizovaný ovladač), bluetooth modul však stále nejede, protože v notebooku není. Přidáním dalšího 2GB modulu – Modul sice mám, ale 4GB paměti nejsou podporovány. Lze použít maximum 3 GB RAM. Proč ale oživovat takovýhle šrot, když mám práci s jinými a mnohem lepšími? Protože mne to prostě baví. Když mám kousek volného času, obvykle se prohrábnu tím, co by se vyplatilo vypiplat a s tím se piplám, dokud mně to prostě baví. Když mně to bavit přestane, není problém přejít k něčemu jinému, protože je pořád na čem dělat.

EDIT 6.8.2017: Odpověď na otázku, proč se patlat s takto starým hardware jsem dostal ihned po aktualizaci BIOSu. Zkusmo jsem do notebooku vložil instalační DVD s Linux Mint 18 a ejhle, nevyskočila na mně jediná hláška o nepodporovaném procesoru. Samozřejmě jsem napodruhé do notebooku neinstaloval Linux Mint, ale Lubuntu, který jsem si hned přeskinoval (ne, že by se mi tak líbily widle, ale proste jsem na ten vzhled zvyklý). Lubuntu na tomto stroji běhá relativně svižně, což se o Mintu říct nedalo. Co mně ale momentálně trošku štve je, že mi ani při instalaci, ani po ní nenaběhl ovladač k wifi. Alespoň mám další problém, který snad brzy vyřeším 😉