Tohle vážně nesnáším.

Při prohlížení inzerátů na různých portálech, jako je Bazoš, Sbazar a další se občas přestávám ovládat u některých inzerátů, kde různí „technicky nadaní“ prodejci nabízejí notebooky „na díly“, i když se zjevně jedná o již několikrát rozebíraný šrot, obraný o vše podstatné, který nikdo nechce. Nebo naopak kousky s až nevídanými vlastnostmi, obvykle nabízené, jako komplet, plně funkční a tak dále… Ode mne by dostali asi jiné nálepky.

Co se mi tak za deset minut podařilo nalézt za blbosti?

  1. Nabídky rozbitých, tedy obvykle fyzicky poškozených displejů – támhle škrábanec přes celou plochu, jinde shluk jakýchsi prasklin, nebo nádherný pavouk. Naberte si, ceny začínají už na 100 Kč a vše „zaručeně funguje“…
  2. Nabídky zjevně nefunkčních strojů – typická výmluva: Nemohu najít adaptér, ale před pár měsíci / rokem / pěti lety to fungovalo. Ale ano, klidně si to za tu přemrštěnou cenu kupte. S velkou (opravdu hodně velkou) dávkou štěstí z toho na svém univerzálním zdroji dostanete zafunění ventilátorku, nebo série pípnutí. Obvykle se pak prodejce bude vymlouvat na špatné zacházení při přepravě a místo funkčního notebooku, nebo svých peněz, vám zbyde už dávno rozbitá šunka a výmluvy prodejce. Nějaké negativní hodnocení ho nerozhodí…
  3. Nabídky s cenou „nabídněte“ za více kusů naráz. Ano, něco takového jsem tam viděl. Dokonce mi přišla odpověď, že chce 1000 Kč. Prodejce pak na nabídku, ať si místo toho všechny kusy nasouká do zadního otvoru, nebo je hodí do elektroodpadu, nejspíš nevzal v potaz. 😀 Pravdou je, že za 6 notebooků vystavených kdesi na hlíně, jeden v horším stavu, než druhý a všechny evidentně obrané o HDD, RAM, v mnohých případech i o síťovky a další „nepodstatné komponenty“ prostě za tu cenu nestojí.
  4. Nabídky se záměrně pozměněnými parametry. Kdo by to řekl, že do některých notebooků z roku 2002 dáte běžně SATA HDD a DDR3 paměť? Buď je tedy nabízející tupec, který si neumí (nebo nechce) ověřit, co v notebooku je, nebo je to vychcánek, který záměrně klame potenciální kupující. Kdo má alespoň špetku zkušeností a rozumu, si obvykle nechá zboží, které jej zajímá, vyhledat na internetu. Na tohle vám určitě bude stačit i seznam, takže do toho.
  5. Nabídky, kdy po nákupu zjistíte, že v notebooku něco chybí. To bývá problém, pokud máte v ruce instalační médium, po jehož vložení se dozvíte, že chybí například pevný disk (nemá kde vytvořit oddíl ext4). To pak nasere pořádně, protože rozebírat notebook a vkládat do něj nové SSD, je nejen práce navíc, ale cítíte se pak povinni zajít si za prodejcem stručně promluvit o obchodních praktikách. A když říkám promluvit, myslím tím napálit mu takovou, až se mu v hlavě rozsvítí (pouze pokud je prodejcem muž, vyklepnout ženu by měla jen jiná žena 😀 ).

Pochopitelně nesmyslů je tam mnohem víc, můžete narazit na všemožné podvodníky a to obzvlášť na Bazoši. To je totiž portál, kde vám k inzerci stačí nějaké to telefonní číslo a TOR. Když už je podvedených příliš, jednoduše zahodíte SIM i levný telefon a pořídíte si novou SIM a nový telefon za pár stovek a můžete podvádět dál. Peníze vám přitom vůbec nemusí chodit na účet, ale třeba složenkou, nebo jinou cestou (nevím, zda se to ještě dělá, ale myslím, že se kdysi převáděli peníze i telegraficky).

Toto není návod pro podvodníky, ale varování před podobnými praktikami. Distancuji se od jakéhokoliv použití výše zmíněných praktik. Všechny potenciální kupující tedy před podobnými nabídkami varuji.

Author: Powerack

Přidejte komentář