Tvořím náhradní web

náhradní web

A jde to celkem ztuha, to vám tedy povím. Nejspíš by to mělo být v rubrice programování, či jak jsem to zde nastavil, ale na druhou stranu si u toho užiji dost nervů, takže to patří i sem, do blogu. Kdo tak sleduje mé projekty, ať už ze zvědavosti, nebo jen tak, ten si všiml nově vzniklé subdomény http://mikro.powerack.cz. Zde je uložen koncept projektu, se kterým si již pěkných pár dní nevím pořádně rady.

Protože mi tato prezentace již značně nabobtnala a načítá se den ode dne pomaleji a pomaleji, rozhodl jsem se využít svých chabých znalostí HTML, PHP a CSS a vytvořil jsem tuto kostru. Pokud se podíváte opravdu pořádně zjistíte, že tam žádné nové články nejsou a že ty, které tam jsou, ani nemají obrázky. Je to z toho důvodu, že je teprve připravuji a že ve wordpressu nejsou ani zdaleka uloženy tak, jak bych si přál, takže cca 70 – 80% toho, co mi tu WP ukládá, je převzorkovaný či zmenšený odpad mnohdy s absurdně vysokým, nebo naopak nízkým rozlišením.

V tuto chvíli se šprtám MySQL a propojení s PHP. Je to nudná činnost. Z WP, kde bych čekal nějaké příklady v praxi, se bohužel díky definicím různých proměnných dá vyčíst leda velké kulové. Tedy alespoň mně to tak přišlo. Pokud se podívám na zápis souboru wp-config.php (snad je s pomlčkou), najdu zde definice jako je název tabulky, jméno, heslo a adresu, na které je databázový server. Ale už zde nevyčtu, jak se k databázi připojit. Tu musí přijít na řadu hodný strejda „gůgl“ a poradit mi. Když už vím, jak se připojit, zase nemám vytvořenou databázi s adekvátní tabulkou. A tak tedy jdu do PhpMyAdmin a vytvářím onu tabulku. A když mám nastaveno připojení, hledám návody, jak z oné databáze přečíst uložené články (tedy když už se tam nějaký obsah rozhodnu vložit). Dále jsou zde drobnosti, jako jak nastavit stránkování, kolik obsahu se ve výpisu článků ukáže (tedy kolik článků na stránku) a tak dále a tak dále. Prostě pro mysl „začátečníka“, který si první a také poslední stránky psal maximálně v HTML s pár drobnostmi v javascriptu (a později i něco málo v PHP), je to nápor informací a za noc se to jednoduše zvládnout nedá.

Takže se ptám: Má smysl si takovéto řešení vůbec psát? Má smysl provozovat pomalu se načítající web běžící ve WP, nebo rychle se načítající web běžící na vlastnoručně napsaném kódu, který ale pravděpodobně nikdy nebude dokonalý a ošetřený?

Rady typu „smaž to“ a podobné neberu na vědomí. Chci znát názor těch, kdo tomu rozumí, nebo k tomu mají co říct, případně umí poradit co a jak. Kritiku protentokrát nechte za dveřmi. 😉

Author: Powerack

1 thought on “Tvořím náhradní web

  1. Já vidím tři cesty:

    a) Budeš pokračovat s WordPressem a budeš optimalizovat. WP je jako „velké CMSko“ z principu pomalejší, než něco, co si na míru střihneš sám (i když coby laik tam snadno nasekáš chyby, díky kterým to bude pomalé taky), nicméně ne úplně obtížnou optimalizací se dá dotlačit ke svižnému chodu. To samé platí pro datový objem – pokud dané automaticky generované náhledy nepotřebuješ, tak je prostě zakaž. Dá se to odregistrovat přes filtr, viz bod č. 1 zde – https://perishablepress.com/disable-wordpress-responsive-images/ A tak je to u WP skoro se vším, ohneš co potřebuješ, zakážeš co nepotřebuješ. Začal bych u napsání vlastní šablony, pokračoval přes povypínání zbytečných pluginů a jejich případnému nahrazení vlastním kódem. Ale to už chce know how, uznávám.

    b) Zkusíš nějaké alternativní minimalistické CMSko, ať už databázové, nebo „flat file“. Je toho mraky.

    c) Budeš pokračovat vlastním řešením. A to bude bolet 🙂 Ale zase se něco naučíš 😉

Přidejte komentář