Zabití nabíječkami na telefon?

Poškozený kabel

Celkem často se z různých médií dozvídáme, že ta či ona osoba byla zabita elektrickým proudem kvůli šmejdské nabíječce k telefonu, případně poškozenému kabelu k oné nabíječce. Málokdo ale ví, jak k takovému případu vlastně může dojít. Především je tu šetření na materiálech a součástkách. Kvalitní nabíječky jsou „drahé“ proto, že jsou v nich použity kvalitní materiály a součástky. Drahé píši v uvozovkách, protože originální nabíječku obvykle dostanete přímo se zakoupeným přístrojem a pokud potřebujete náhradní, obvykle není důvod na takovém příslušenství šetřit a těch cca 400 – 500 Kč si za další kvalitní nabíječku připlatíte. Tento článek se zaměřuje na telefony a tablety, u laptopů budou ceny o něco výš.

Jak vlastně poznáte nekvalitní nabíječky?

Především zde hraje roli nízká cena, která obvykle bývá mezi 50 – 200 korunami. Dále lze tyto nabíječky poznat tak, že mají nesmyslnou či neznámou značku a obvykle jim chybí certifikace. Certifikované nabíječky poznáte podle loga CE. Pozor ale na velmi levné nabíječky s certifikací. Obvykle se jedná o padělané logo CE a nabíječka žádnou certifikaci pro provoz v elektrické síti nemá, což znamená, že se v EU používat nesmí, protože nebyla schválena.

Co může nekvalitní nabíječka způsobit?

Asi to nejmenší, co může taková nabíječka provést, že vyhodí jističe, či „neškodně“ shoří a to nejlépe mimo dosah čehokoliv hořlavého. Může ale nastat případ, kdy dojde například vinou přepětí v elektrické síti a vinou poddimenzovaných součástek k proražení izolace mezi primárním a sekundárním vinutím transformátorku a problém je na světě. Problém se pochopitelně nemusí projevit ihned, ale může nastat kdykoliv při používání takto poškozené nabíječky. Špatná zpráva pro uživatele je, že tento problém nemusí být na nabíječce nijak patrný. Obal nabíječky totiž  může zůstat bez viditelného poškození.

Při proraženém vinutí, tedy nejčastějším důvodu úrazu elektrickým proudem, se elektrická energie z primárního vinutí může dostat na sekundární vinutí a to nejmenší, co od takto poškozeného šmejdu můžete čekat, je zničení nabíjeného přístroje. V horším případě může dojít k úrazu elektrickým proudem vedoucímu k smrti. I při proraženém vinutí transformátorku nabíječky nemusí nutně dojít k poškození nabíjeného zařízení, ale při dotyku zařízení stále může dojít k úrazu elektrickým proudem.

 

Pár užitečných rad:

  • Nenakupujte příliš levné nabíječky značek, které neznáte.
  • Používejte jen kvalitní nabíječky od zavedených výrobců.
  • Používejte k nabíjení zařízení jen nabíječky k nim určené či se stejnými specifikacemi .
  • Pokud zjistíte, že nevyměnitelný kabel nabíječky je poškozen, zbavte se celé nabíječky.
  • Pokud zjistíte, že vyměnitelný kabel nabíječky je poškozen, vyměňte kabel za jiný.
  • Nikdy se nedotýkejte zařízení zapojeného v elektrické síti vlhkýma či mokrýma rukama.
  • Nikdy nepoužívejte zařízení připojené k elektrické síti ve vaně či sprše.
  • Nikdy si nedávejte zařízení připojené k nabíječce pod polštář.
Foto: Našel jsem poškozený kabel nabíječky (zakroužkováno) – ihned letěla do koše 😉

Author: Powerack

Přidejte komentář