Toshiba Libretto 100CT – Můj milášek!

Určitě tu hlášku znáte z Pána prstenů, kdy si Glum, nebo jak se ta potvora jmenuje, povídá s prstenem. 😉 Není to zase tak dlouhá doba, co jsem se zmínil, že bych rád získal nějaký ten subnotebook a ejhle. Včera, 1.11.2017 se mi dostal do rukou tento krasavec spolu s napájením a replikátorem portů. Tímto bych chtěl opravdu hodně poděkovat panu Janu Samkovi z Prahy za splněný sen. No tedy alespoň jeden z mnoha 😉 Po tomto subnotebooku jsem toužil od svých šestnácti let, kdy jsem jej zahlédl v letáku některého z prodejců výpočetní techniky. Abych nezdržoval, pojďme se podívat, jak je na tom můj milášek s výbavou.

V základu notebook nabízí:

 • 32 MB SDRAM
 • Pentium MMX 166 MHz
 • 2 GB PATA HDD vyměněn za 40 GB PATA HDD
 • 2x PCMCIA slot
 • Napájecí konektor
 • 2x Audio konektor velikosti 2,5 mm, tudíž pro připojení headsetu, nebo reproduktorů je třeba zbastlit nebo koupit nějakou tu redukci.
 • Trackpoint na víku displeje – tlačítka jsou zvenku, páčka zevnitř.
 • Širokoúhlý 7.1″ displej s rozlišením 800×480 px

Replikátor portů, který se připojuje na sběrnici přidává:

 • 1x Serial RS232
 • 1x Paralel
 • 1x VGA
 • Kombinovaný PS/2 pro myš a / nebo klávesnici.

Vše je perfektní, až na RTC baterii, která musela zaručeně odejít už před několika lety. O výměnu se postarám, jakmile si s notebookem řádně vyhraju.

Jako operační systém jsem vybral Windows 98 SE, které jsou pro tento stroj tak akorát (ne, W95 tam dávat vážně nechci) a jen co do nich nahraji neoficiální servicepacky, bude ještě použitelnější díky podpoře novějšího hardwaru. Taktéž nainstaluji KernelEx a další podpůrné programy pro možnost spouštět i nějaké vybrané aplikace pro Windows 2000 / XP. Jakmile budu mít hotovou kompletní instalaci a nastavení, zazálohuji celý obraz disku jako ISO, co kdyby 😉

Co trošku naštve je ovládání. Trackpoint a hlavně jeho tlačítka nejsou na svém místě. Někomu z designérů se nejspíš nelíbilo klasické provedení a tak navrhnul tuhle obludnost. Displej tak není vycentrován, jak je zvykem, ale je více doleva. Pokud si myslíte, že se myš dá ovládat jednou rukou, pletete se. Při přesouvání ikon po ploše si musíte pomoci druhou, jinak vám bude jezdit kurzor všude, jen ne tam kde ho chcete. Další výtku mám ke klávesnici. Všechny klávesy jsou titěrné a původně byla klávesnice určena nejspíš pro nějaké tatary 😀 , protože klávesnice byla v sestavení AZERTY. Nicméně přehození některých kláves a popsání zbytku by mělo pomoci. Vzhledem k tomu, že tlačítko Windows obvykle nepoužívám a místo toho používám kombinaci CTRL + ESC, nevadí mi, že je i s tlačítkem pro kontextovou nabídku úplně titěrné v pravém horním rohu klávesnice. Upřímně řečeno mi nejde do hlavy, proč designéři nepřidali trackpoint, nebo menší trackpad pod klávesnici, kde je spousta volného místa. Případně mohli zvětšit některá tlačítka. Dobrá, už toho nechám. Nejspíš je o zvyk.

Na druhou stranu mne potěšila výdrž. Pouštěl jsem si na tomto kousku hudbu přes XMPlay (můj nejoblíbenější audiopřehrávač) a než začala blikat dioda baterie, uplynulo více, než 30 minut, takže spokojenost.

Horší je to s displejem, u kterého není možnost regulace jasu a tak ve dne uvidíte méně, v noci si pomalu vypálíte oči (berte to s nadsázkou). Jeho rozlišení je na jeho stáří opravdu pěkně širokoúhlé – 800×480 px v 262000 barvách (tuším, že se psalo o 16i milionech, ale těžko tomu  uvěřit). Pravda, s takovouto sestavou můžu na přehrávání filmů rovnou zapomenout (i když kdo ví, Pentium 200 MHz MMX zvládalo DVD filmy), ale jako „fotorámeček“ by to ještě posloužit mohlo, že 😉

Má momentální snaha se zaměřuje na zprovoznění USB a WiFi na PCMCIA kartách, protože vytahovat každou chvíli disk z notebooku je opravdu nesmysl. Stejně vždycky na některou věc zapomenu a tak tahám disk sem tam. Problém je, že při časté výměně disku může dojít k poškození a tomu se chci vyhnout.

Hotovo! USB jsou funkční. Dokonce ta kartička disponuje i FireWire 1394, takže teoreticky mohu připojit svou externí palírnu od Aceru (až najdu napájecí kabel) a nebudu mít problém s přenosem dat.

Hodnocení? Nejlepší šrotík, který se mi v tomto roce podařilo získat!

A nějaké ty fotečky:

Author: Powerack

5 thoughts on “Toshiba Libretto 100CT – Můj milášek!

 1. Toshiba Libretto 100CT je pěkný kousek. Já mám originální japonskou verzi s japonskou klávesnicí a dokonce měla i japonské WINDOWS 98.
  Mám také ještě unikát Libretto 20, které se do Evropy nevozilo. Také originál z Japonska s WINDOWS 95 a už tenkrát mi udělalo hodně práce.

 2. Když jsem dostal do ruky tento stroj já, byl jsem hlavně nadšený z jeho originality, ta přetrvává, ale je fakt děsně malý, je tak malý, až je to nepoužitelný. Vůbec nemám představu, pro koho tohle vlastně vzniklo. Jako téměř dokonalý stroj na DOS to rozhodně není, jako dokonalý malý notebook, to ano 🙂 Já osobně preferuji od stejné firmy Portege 3010CT na práci i hry.

  1. Co je malý, to je pěkný. Je fakt, že psaní na tak titěrný klávesnici není a nebylo nic moc, ale v té době byl tohle luxus a za tu miniaturizaci se platilo. A to celkem řádně. Vem si, že nový tenhle stroj stál cca 80 tisíc korun a v té době jsi za tu cenu pořídil pomalu menší chatku mimo Prahu. A nebo taky dvě auta 🙂

  1. Nemá smysl repro měnit. Nic pořádného do toho stejně nedostaneš. Zvuk je, jak říkáš, neposlouchatelný. No téměř. Nechrastí, ale postrádá středy a hloubky. Nějakou tu redukci si zbastlím, mám tu 2.5mm headsety od nokií, takže při troše snahy by z toho šlo dostat zvuk do sluchátek. Někdy ti tenhle stroj přinesu ukázat.

   Momentálně se pokouším do něj nacpat to 30 GB SSD. I když popravdě nevím, co by bylo lepší. CF karta v redukci, nebo SSD. Je fakt, že je to totální šnek. Chci ale snížit spotřebu, abych dosáhnul na hodinu výdrže.

   Edit: SSDčko mi to nevezme, tak musím sehnat tu IDE CF redukci a zkusit to tímhle způsobem.

Přidejte komentář