Levně koupit, draze prodat… A nebo taky ne :-)

Nedávno jsem si na Aukru vydražil pár věcí za víceméně směšnou sumu. Po téměř týdenním čekání jsem se konečně dočkal a došel si na pobočku „záserkovny“ vyzvednout dlouho očekávaný balík. Co mně uvnitř čeká? Přišlo mi vůbec to, co jsem vydražil, nebo je to krabice naplněná lejnem? Podle hmotnosti jsem zprvu očekával druhý zmíněný případ. Ačkoliv jsem zakoupil ISA / PCI / AGP / PCI-E karty a jednu nejspíš mrtvou základní desku, čekal bych, že když s balíčkem trošku zatřepu, karty vydají nějaký zvuk. Takové to klasické zachrastění a tření součástek jednoho kusu o zadní stranu kusu druhého. Balíček byl však nad mé očekávání zabalen vcelku kvalitně. Na každé kartě byla trocha bublinek, aby se neřeklo, takže byly relativně slušně chráněny před fyzickým poškozením. Sice už ne tak dobře, co se týče statické elektřiny, ale nemůžu po prodejci chtít, aby za tak směšnou částku zabalil zboží kvalitněji. Důležité je, že se po cestě nic nepokazilo víc, než už to bylo v době balení.

Asi si říkáte, proč je tento článek v rubrice „Likvidace“. Inu je to z toho důvodu, že otestované a funkční karty, které si nebudu chtít ponechat, půjdou dále k novým majitelům. Něco zcela zdarma, něco za nějaký ten mrzký peníz, aby se mi má malá investice vyplatila. Pochopitelně na tom nezbohatnu, většina karet jsou doslova neprodejné kusy určené spíše na nástěnku, nebo na díly. Najde se ale několik, které by bylo dobré alespoň slůvkem zmínit.

Jako první karta, která si vysloužila mou pozornost už v době rozbalování balíčku, je ISA SCSI řadič SYMBIOS Logic SYM20403. Sice jen pro externí zařízení, ale první dobrá domů. A co je doma, to se počítá, pánové. Pochopitelně si jej nechám, i když nemám kabeláž ani žádné zařízení k připojení. Jednou se prostě může hodit a tak je z mé nabídky vyloučen. Tečka. 😉
Edit: Jeden takovýto řadič se za směšných 99 Kč + poštovné válí na Aukru. Nejedná se o tento kus, je to nabídka jiného prodejce.

ISA SCSI řadič SYMBIOS Logic SYM20403
ISA SCSI řadič SYMBIOS Logic SYM20403

Další karta, která mne tak nějak zaujala, je zvuková karta Analog Devices AD1848KP. Na této kartě ale pravděpodobně někdo dělal úpravy. Od jednoho z obvodů totiž vede několik vodičů na několik míst na desce. Je možné, že jde o podomácku opravovaný kus. Funkčnost je neznámá. A pochopitelně z nějakého důvodu chybí na kartě plech k uchycení v case, takže její využití v jakémkoliv PC padá. Nicméně je to kousek historie, který se na těžbu zlata nehodí a tak si kartu ponechávám též, byť je v mizerném stavu.

Analog Devices AD1848KP
Analog Devices AD1848KP

Poslední kousek, který by se teoreticky dal využít v ultimátní mašině pro Windows 98, je tento kousek. Jedná se o grafickou kartu GeForce 4 Ti v podání Leadteku. Karta nese označení Leadtek WinFast A250 Ultra a ve své době patřila ke špičce toho, na čem se dalo hrát. To ostatně většina top modelů karet, ale tato je výjimečná právě tím označením Ultra na konci. Na idnes je k tomu pěkný dobový článek. Protože jde o tak nadupanou kartu, nechám si ji do nějakého extrémního buildu s Windows 98. 😉

Leadtek WinFast A250 Ultra
Leadtek WinFast A250 Ultra

Co se týče zbytku kusů, pro mne je většina vlastně odpad. Buď je to příliš nové, aby to mělo nějakou hodnotu, nebo příliš tuctové – a proto to též hodnotu nemá. Za zmínku možná stojí ještě dvě PCI síťové karty, které by se daly použít v některé „modernější“ sestavě. Ale protože mám síťových karet dostatek, je pravděpodobné, že je pouze otestuji a schovám do krabice „pro strýčka příhodu“.  Vzhledem k tomu, že AGP karty momentálně nemohu otestovat (brání mi absence vhodné desky), můžete se jimi alespoň pokochat. Co se PCI-E karet týče, většina skončí u nových majitelů. Nechám si pouze jednu jedinou s pasivním chlazením.

Po stránce estetické spousta karet vypadá vcelku slušně. Dobrý stav by se dal přisoudit přibližně jedné třetině karet. Zbylé dvě třetiny si občas nevyslouží ani hodnocení „dostatečné“, protože jim obvykle něco chybí. Někde je to plech, jinde chladič či větrák a jinde by se dalo říct, že původní majitel se snažil být kreativní a tak rozbitý ventilátor nahradil jiným. Možná to i chladilo, ale provedení je nic moc. Každopádně galerie fotek je níže. Snad se vám něco z toho bude líbit. Pochopitelně nikomu nic nenabízím, daruji / prodám něco z toho jen tomu, kdo projeví zájem.

V případě zájmu o některý z kousků v galerii použijte kontaktní formulář. Dokud ale nebudou otestovány, je nákup na vlastní nebezpečí.

Author: Powerack

Přidejte komentář