Má „nová“ 486 – Plánování

Před několika týdny se mi dostali do rukou díly na starší počítač. Jedná se o základní desku 486 s VLB a procesorem 486. Není to sice XTčko, nebo 286, které bych tak rád dal dohromady, ale je to alespoň něco z doby před rokem 2000. Protože si již delší dobu schovávám jednu AT case, rozhodl jsem se, že je na čase, abych s tím začal něco dělat. Na burzách obvykle vykupuji od prodejců za různě vysoké částky (10 – 150 Kč) různé rozšiřující karty. Pravda, nic podstatného se ke mně na těchto „srazech radioamatérů“ ještě nedostalo. Obvykle jsou lepší věci hned pryč, nebo jsou „rezervované“ (chápejte, prodejce ví, že mají nějakou hodnotu  a nechce to dát pod cenou) pro někoho jiného. V takovém případě přichází na řadu smlouvání, ve kterém zrovna nevynikám.

Koukneme se na díly, které je možno použít:

 • 3x řadič IDE, z toho 1x VLB a 2x 16bit ISA. Jednomu z klasických 16-bit ISA chybí plech, ale funguje zaručeně. Druhý řadič jsem neměl čas vyzkoušet, ale je kompletní.
 • 2x grafika, z toho 1x VLB Cirrus Logic CL-GD5424 (1 MB) a 1x  ISA Acumos AVGA2 (512 kB) s nefunkčním modrým kanálem.
 • 1x SB Vibra – Podřadná syntéza, ale na nějaké ty *.mod možná vystačí.
 • Opravdu velká hromada pamětí všeho druhu od 30-pin SIMM po DDR2. Většina je pro tyto  účely nepoužitelná, ale našel jsem si pro desku funkčních 40 MB @ 60ns ve čtyřech modulech. Troška experimentování a voilá, funguje to.
 • Procesor je starý Am486 DX2 @ 66 MHz, ale deska jej vidí jako 80 MHz a pravděpodobně na této frekvenci i běží. Měl jsem nedávno možnost zakoupit DX4 @ 100 MHz (dá se nataktovat na vyšší frekvenci), ale kdosi mi jej vyfoukl před nosem. Proteď tedy bude muset stačit DX2 a výhledově se pokusím sehnat onu DX4.
 • Nějaké to úložiště by se nejspíš také našlo. Už před delší dobou jsem zde ukazoval mini sbírku pevných disků. Nyní jich mám opět o něco více. Já se ale rozhodl, že „hlučnou cestou“ nepůjdu a zvolil jsem si 1 GB  CF kartu nalezenou v nějakém fotoaparátu nebo PDA, co mi kdysi donesl bratr. Karta je v přechodce z IDE a tváří se jako běžný pevný disk. Rychlosti čtení a zápisu jsou ale někde jinde. Momentálně je na kartě nainstalován OS Windows 98 SE CZ SP2.
 • Výměnné úložiště mám v plánu vyřešit následovně: Použiji 1x 5,25″, 1x 3,5″, 1x IDE ZIP 100 a 1x DVD mechaniku. Na takto starý PC je to trošku overkill, ale nedá se nic dělat, jdeme s dobou… 😉
 • Moderní síť (konektor RJ45) bude velmi brzy. Starší typy propojení (koax) bohužel nebylo jak a kam připojit.
 • Klávesnice je lahůdka – Jde o kousek s přepínačem AT / XT a lze ji tedy použít pro obojí. Všechny klávesy fungují, při stisku vydávají nádherný klapavý zvuk, takže v noci  se na ni nedoporučuje psát, o hraní nějaké střílečky pak nemůže být ani řeč. Má hmotnost kolem 2,5 Kg a připojuje se přes klasický DIN pětikolík. Prostě parádní kousek HW z dob prvních PC AT. Pro mne velmi cenná a nenahraditelná.
 • Jako ukazovátko jsem zvolil sériovou myšku. Jde o kousek s tím větším konektorem, používaným pro sériový laplink a vypadající jako protějšek paralelního portu. Opravdu nechápu, proč je to řešeno zrovna takto, oba typy konektorů by měli mít zapojen stejný počet vodičů. Nicméně když už tu myšku i port mám, proč toho nevyužít, že?
 • A konečně k tomu, bez čeho by to celé zprovoznit nešlo. Základní deska má tak akorát dost VLB slotů, abych mohl použít ty „lepší“ karty. Jedná se  o desku FIC PA-1000T v mini AT verzi, která se tak akorát vejde do case.

Aby toho nebylo málo a aby byl počítač alespoň částečně autentický, bude připojen k monitoru s poměrem stran 4:3. Jasně, LCD v té době byli v plenkách a odezva bývala velmi vysoká, takže na sledování animací a filmů to nebylo. Nic horšího, než 17″ LCD s maximálním rozlišením 1280 x 1024 px ale doma nemám, takže si budu muset užívat krásné barvy a obraz bez chybičky. 😀

Prozatím bez obrázků. Naplánováno mám, veškeré díly také, teď už to jen poskládat dohromady.

Author: Powerack

4 thoughts on “Má „nová“ 486 – Plánování

 1. „Podřadná syntéza“ – držte mě, držte mě! 🙂 Podřadná není syntéza, podřadný je výstup líných skladatelů, kteří jí nedokázali využít! Teda jestli si to nemyslel tak, že máš kartu s CQM, pak bych souhlasil 🙂

  1. Pardon, asi jsem měl napsat „nepříliš kvalitní karta“ 😀 Jde o to, že se to nedá srovnávat s výstupem z AWE32 a dalších lepších kousků. No a když už jsem u toho, AWE32 je doma. Jen musím pořešit nějak odstínění od zbytku PC, protože co to provádí na výstupu je neslýchané. Už ani nevím, kdy jsem se naposledy setkal s tím, že mi výstup ze zvukové karty rušila práce disku, respektive by bylo asi lepší říct řadiče s CF kartou, jelikož klasický disk zde nemám.

   1. „nepříliš kvalitní karta“ – Tak s tím se souhlasit dá 😉 Ad odstínění – klasický boj, jsme zvědav, jak to vyřešíš, mně se to nikdy moc nedařilo, pomohly vždy jen výměny zdroje, případně desky.

    1. Jo, máš pravdu. Zdroj na test budu mít k dispozici během zítřka, tak se na to ještě podívám a kdyžtak vyzkouším zvukovku v druhé 486. Pravdou je, že tohle mi například SB Pro2 nedělala, takže může být problém přímo na zvukovce (AWE32).

     Jinak to odstínění jsem viděl dělat například izolovaným alobalem (nedoporučuju) a pak ještě hliníkovými plechy navařenými mezi ISA sloty. Obojí je dost riskantní.

Přidejte komentář