SoundBlaster AWE64

Včera, tedy 28.11.2019 se ke mně dostal tento skvost. Není to sice „gold“ edice, nicméně i tak je to jeden z těch lepších úlovků, který jsem si v poslední době přál získat. Protože to tentokrát nebyl přímo dar, ale nákup, rozhodl jsem se pozapomenout od koho jsem kartu získal. Pochlubím se jen, že nebyla nijak drahá. Jasně, Clous mne upozorňoval již v jednom z článků v blogu, abych se nezmiňoval o cenách. Já bych to neviděl až tak černě, ale dám na názor ostatních.

Jak někteří víte, například podle mého často se měnícího podpisu na HV a OldComp fórech, dal jsem si dohromady jeden středně výkonný počítač s Windows 98, ve kterém často střídám karty jednoduše proto, abych je otestoval. Jde o následující sestavu:

  • Základní deska je prozatím neidentifikovaný kus od neznámého výrobce (Nejspíš GigaByte).
  • CPU Intel Pentium MMX 233 podtaktovaný na 200 MHz.
  • RAM je typu SIMM (EDO 60ns) a má pěkných 192 MB v šesti slotech po 32 MB modulech.
  • HDD nepoužívám, místo něj mám redukci IDE -> CF. Běžně využívám 4 GB kartu.
  • FDD jsou osazeny 1x 5,25″ 1,2 MB a 1x 3,5″ 1,44 MB
  • ZIP mechanika zde je ve 100 MB verzi.
  • DVD mechanika je instalována provizorně kvůli občasným problémům s bootováním.

Poslední položka možná překvapí, protože jsem chtěl stavět dobový počítač. Jelikož ale na CD nahrajete pouhých 700 MB a na DVD 4,3 GB, rozhodnutí padlo právě na onu novější. Protože jsem byl líný kompilovat extra CD s ovladači a programy a další s automatickou instalací Windows 98, udělal jsem si pouze jedno speciální DVD, kde je vše hezky na jednom místě. Stačí pouze v BIOSu přepnout boot na „CDROM, C, A“ a můžu hned opravit startování systému, nebo jej rovnou přeinstalovat.

Ale zpět ke zvuku. Z dob před zhruba dvaceti lety, kdy jsem ještě měl jeden ze svých starých počítačů, si pamatuji, jak nádherný zvuk dokázala vykouzlit SB AWE32. Protože bylo vše dobře odstíněné, vyladěné a nastavené, nebyl s nějakým rušením žádný problém. Také si pamatuji, že mi v té době pod rukama prošla i další velmi slušná karta, tedy tato SB AWE64, která na mne udělala podobný dojem. Ne, nikdy jsem nefandil MIDI, neskládal a hlavně skoro neposlouchal tento formát. Užíval jsem si tvorby a přehrávání jiného typu médií – MODů. Když se řekne MOD, spousta lidí si představí protracker. Já jsem ale skládal hudbu v o něco novějších nástrojích, jako je Fast Tracker 2.09 a Impulse Tracker 2.14. Tehdy to bylo ještě moderní, na některé skladby s vícekanálovým zvukem mi ani můj Cyrix MII se SB AWE32 nestačil (jasné trhání, zamrzání a podobně, obzvlášť pak ve Windows). Nyní, když mám víceméně srovnatelné železo s větší porcí paměti, jsem se opět rozhodl si v IT sem tam něco krátkého složit.

Včera získaná zvuková karta nedosahuje takových kvalit, jako má původní AWE32, protože už od spuštění počítače je v reproduktorech slyšet místo běžného ticha mírný šum. Mnou donedávna používaná SB Vibra16 mimochodem takovými vadami netrpí. Šum ale může být způsoben stářím součástek, nebo rušením od ostatních karet a dokud mne nebude obtěžovat, budu jej s radostí ignorovat.

A jak že to tedy hraje? Já osobně si nemohu stěžovat. Používám DOSovský program Open Cubic Player 2.6.0 Pre 6 (poslední build vůbec, finální nikdo neudělal) a přehrávání MP3 a MOD souborů je úplně perfektní. Pod Windows (tedy ve všech 32-bit a 64-bit verzích) pak používám XMPlay 3.8 a tam není problém téměř vůbec. MP3 by sice skvěle přehrávalo skoro vše, jako například vyměněná Vibra16, ale když už mám slušnou kartu, tak proč jí tam už nenechat, že?

Nad článkem jste si mohli všimnout karty zepředu. Vzadu je pak označení a pravděpodobně i datum nákupu. Zepředu je pak ještě copyright z roku 97.

Kartu jsem otestoval i ve dvou DOSovských hrách, které si obvykle na staré PC přenáším. V prvním případě se jedná o hru „Horké Léto, aneb Majer v akci“,  které se na nějaké testování hudebních schopností nehodí, ale i tak si rád občas poslechnu některé hlášky. 😀 Izer to prostě uměl podat. Druhý titul je pak Tyrian 2000, kde lze využít AWE32 / AWE64 a prohloubit si tak zážitek z hraní o něco kvalitnější hudbou. Rozdíl mezi Vibrou a SB AWE64 je tady celkem znát.

Author: Powerack

Přidejte komentář