Já a Aukro

Jak někteří z vás víte, obchoduji na Aukru s PC technikou, která se mi buď doma už nikam nevejde, kterou nemám jak využít, případně i z jiných důvodů. Odmítám tyto „starožitnosti“ darovat na portálech plných nenažraných šmejdů (ano, nevyhazujto, všezaodvoz a podobné), co si přijedou pro cokoliv, aby to mohli zpeněžit. To si raději krámy získané různě po burzách otestuji a prodám sám a neplním prasátko kdejakému vychcánkovi. Že jsem kdysi daroval už dříve od Sledgeho darem získanou case (minotaurus) a poté ji našel na Aukru, jsem ještě překousl. Popravdě tak velký a hlavně těžký kus HW jsem stejně už neměl kam dát, takže mi to nebylo až zas tak líto. Důležitý je ale princip.

Kdo si myslí, že web, jako je tento, uživí nějaká reklama, šeredně se mýlí. Nasazení reklam spolu s pluginem detekujícím a obcházejícím adblock jsem tu již měl. Nyní to tedy zkouším jinak. Prodejem nepotřebných otestovaných dílů, které jsem získal na posledních burzách, nejsou vystaveny zde na webu a nemám na ně ani čas, ani místo. Snad mi to nebude nikdo vyčítat.

Popravdě tento článek nemá být jen o mne a Aukru, ale i o mém neskutečném nasrání na jistého prodejce, který zasviňuje kategorii „486 a starší“ svými nabídkami zboží pochybného původu, údajné extrémní vzácnosti a též neúměrně vysokou cenou. Ti, kteří vědí o kom mluvím, mi jistě dají za pravdu. O nabídky typu „Základní deska 286 – netestovaná“. Za pouhých 3.300 Kč si s ní může vaše dítě pohrát. Za stejnou cenu tam má netestovanou 386 podobných kvalit. Kdo nemá tušení, o kom je řeč, ať si najde a prohlédne nabídky prodejce Softecpraha v již zmíněné kategorii. Též doporučuji se těmto nabídkám velkým obloukem vyhnout.

Nedávno jsem hledal funkční grafickou kartu, která by byla schopná fungovat v 8-bit režimu. Nabídka výše zmíněného za 920 Kč (+ 80 Kč poštovného) za ISA kartu Trident TVGA8900C, mne cenově velmi znechutila. Navíc je pán natolik líný, že kartu ani pořádně nenafotil a co hůř, neotestoval (a pokud ji otestoval, pak zřejmě nefungovala). To je vážně takový problém vzít desku a zdroj, kartu zasunout do některého z volných slotů a zapnout? Podle toho, jak má nastaveny ceny, si pán nejspíš myslí, že jsme v USA, nebo že prodává na ebay. Tam sice podobné nabídky jsou, ale obvykle po nich za ty ceny neštěkne pes. Pán své vysoké ceny v nabídkách obhajuje tímto způsobem:

Prosím názory k výši ceny typu“ co to je za šrot ten můžu mít za 2 piva!“ , „máte tam 0 navíc!“,“ co jste se zbláznil, který blázen to koupí?“,“ ta v jiných aukcích od koruny nebude tak vysoká!“   apod. směřujte na anonymní fora nebo rovnou počkejte na ty kýžené aukce neznalých od koruny . Cenu také srovnejte s celosvětovýmí servery a neposílejte tedy zbytečné dotazy.

Text je autentický, pravopisné chyby, interpunkci atd odmítám doplňovat či opravovat.

Popravdě pokud bychom nakupovali na celosvětové síti (ebay apod.), MOŽNÁ by byly ceny o něco vyšší. Jsme ale v Čechách, kde platí jiná pravidla, jsou zde jinak nastaveny ceny a málokdo, jestli vůbec někdo, by byl takové přemrštěné částky za zboží patřící do elektroodpadu platit. Výmluvy na to, že na ebay a dalších celosvětových aukčních serverech jsou ceny vyšší jsou bezpředmětné.

Já jsem naštěstí sáhl po levnější nabídce (též Trident TVGA8900C, dokonce otestovanou) za pouhých 320 Kč včetně přepravy, jejíž doručení očekávám každým dnem.

Ještě něco málo k tomu, co pro mne znamená „netestované“. Netestované = Nefunkční! Pokud bych vystavil dejme tomu 32 MB paměti od jedné koruny a připsal k tomu „netestované“, možná se najde jeden, možná i dva kupující, kteří cenu vyženou na 50 Kč bez poštovného. Spořílkové z Prahy si ještě raději přijedou osobně. Kdybych tuto nabídku vystavil za pevnou cenu (kup teď) třeba 300 Kč, bude tam viset klidně rok bez povšimnutí. Pokud ale vystavím nabídku, jako je některá z těch nad a pod článkem, tedy se všemi náležitostmi a otestovanou, cena může jít i na několik stokorun (viz Vencova nedávná zkušenost s 2x 32 MB EDO RAM). V době psaní tohoto článku mám takovéto nabídky vystavené dvě a doufám, že si najdou své příznivce 😉

Teď ale k tomu, čím se řídím. Podle mého vystupování na webu i v reálu by si kdekdo mohl udělat špatný obrázek a myslet si, že nemám žádné zásady, či pravidla. Ohledně prodeje u mne ale platí několik zásadních pravidel, jimiž se řídím a která neporušuji ať se děje, co se děje.

Co vystavuji / prodávám:

 • Zboží, které jsem sám zakoupil na burzách či jiných akcích.
 • Zboží, které není vystaveno na tomto webu.
 • Zboží, které jsem sám otestoval a jevilo se jako funkční, nebo na opravu.

Co nevystavuji / neprodávám:

 • Darem získané předměty – nebylo by to fér vůči darujícím, jimž by takto vlastně unikl zisk.
 • Předměty vystavené zde na webu, nebo o nichž se chystám psát.

Řídím se tím, že není dobré prodávat něco, co jsem dostal zadarmo. Pokud se jedná o vyměněné předměty, s prodejem dále nemám problém, protože výměna proběhla a tak byl vlastně uzavřen obchod.

Ještě malý dodatek k oněm předraženým nabídkám. Není to jen Softecpraha, takových exotů s přehnaným sebevědomím a neúměrnými cenami je zde pochopitelně více. Namátkou zmíním například prodejce Kopecek-v, LudasTreasures a Votary1 s jeho stálou a neprodejnou nabídkou ISA Wi-Fi za 2000 Kč, kterou spamuje minimálně rok. Dále tu máme pridejce „Inzercezdarma“, který pravděpodobně kopíruje praktiky výše zmíněných a tak je aukro ještě o něco nacpanější předraženými díly, které nikdo nechce. Tedy respektive možná by chtěl, ale ne za zlodějské ceny, které tito prodejci nasazují na nepoužitelný bordel.

Zde je několik rad, kterými se řídím při nákupu od pochybných prodejců:

 • Používejte svůj rozum.
 • Prohlížíte si kartu „komentáře“ svých obchodních partnerů? Tu navštěvuji jako první a hledám jen ty negativní. Kdo by také četl pozitivní, že? U některých se zasměji, u některých zanadávám, ale všechny beru jako černý puntík na uživatelově kartě. Pokud jich má získaných deset a více a některé jsou z poslední doby, dále neprohlížím a jdu o dům dál, i kdyby prodával PC XT za korunu.
 • Pokud nejste připraveni na to, že vámi vydražená „netestovaná“ komponenta nebude fungovat, tak v žádném případě nepřihazujte v těchto aukcích. Za to, že předmět nefunguje, si můžete sami. Prodejce vás varoval, že zboží je bez záruky (s největší pravděpodobností získané z červeného kontejneru s označením Asekol). Šance, že získáte své peníze zpět, je téměř nulová.
 •  Pokud prodejce běžně prodává funkční zboží a najednou vystaví podobné / kompatibilní zboží jako netestované, tuto nabídku ignorujte. Jde o nefunkční kus na kterém se chce jen napakovat, protože kdyby udal „nefunkční“, zrovna moc příhozů by u něj nepřistálo. Co znamená slovo „netestované“, jsem popsal již výše.
 • Je cena „kup teď“ až příliš lákavá v porovnání s cenami v obchodech? Odpověď znáte. Stačí, aby nabídka obsahovala dvě slova „Bez záruky“ a můžete skončit bez peněz se šmejdem v ruce.
 • Pokud to jde, plaťte i ty nejmenší částky přes PayU. V případě neobdržení zboží, řešení sporů atd.  se vám bude snáz dokazovat, že jste za zboží zaplatili a Aukro vám případně vrátí peníze rychleji. Pokud platíte na účet prodejce mimo PayU, musíte Aukru dokázat, že platba za to či ono zboží z vašeho účtu odešla. Měl by stačit výpis z účtu. Co nechcete, aby Aukro vidělo, začerněte.

 

Zde je zboží, kterému doporučuji se vyhnout velkým obloukem. Tedy ono je to hlavně o těch prodejcích a jejich cenách:

Ačkoliv je Aukro plné těchto „underwassermanů“, kteří prodávají evidentně nefunkční věci za přemrštěné ceny, najde se zde i spousta slušných lidí, kteří své zboží řádně otestují, vystaví za rozumnou cenu a v předem stanovené lhůtě dodají.

Prodejci, se kterými mám dobré zkušenosti: lvenca, midishop, Spicka-Kram, lysondro, michalha a pak je tu má maličkost. Sebe bych možná zařadil mezi ty s jasnou představou o minimální ceně dražených předmětů. Mno to by bylo pro editaci vše.

Edit 22.11.2019 – Slovníček pojmů prodejců:

 • Netestováno, nezkoušeno, na díly, na ND = NEFUNKČNÍ!
 • Vzácné, pro sběratele, velmi cenné, pro náročné = Zboží, kterého se nemohou zbavit.
 • Prodej x kusů zboží za jednu cenu = Většina zboží v této aukci nefunguje.
 • Sběratel ruší sbírku, či podobná fráze = Spousta nefunkčního harampádí, na které se léta prášilo.
 • Výmluvy na cokoliv v textu aukce, např.: „Nemohu otestovat protože…“ Doplňte si sami = Určitě toto zboží nebrat.

Přeji vám na Aukru příjemné nákupy. A pokud jste to ještě neudělali, prohlédněte si nabídky níže 😉

Author: Powerack

6 thoughts on “Já a Aukro

 1. Tak pri tech nekterych cenach na aukru za uzasny ultra retro vintage HW si taky potukam na celo, ale nema cenu se tim dal vzrusovat. Nakupovat chodim jinam, na aukru sem vsehovsudy nakoupil 2x co neslo sehnat jinde. Navic to na aukru neni zadna vyjimka jen pro PC HW. Ale mame svobodny trh, tak pokud to nekdo za tu cenu kupuje, tak je to jen jeho problem. Jako taky by me nasralo, kdybych tam videl neco, co bylo darovano a dotycny to hned hodil na prodej. Sam rikas, ze HW levne nakupujes na burzach a prodavas pak na aukru…
  Jeste k tomu nezkouseno, bez zaruky = nefunkcni, s tim bych tak uplne nesouhlasil. I ja mam nejaky exoticky HW, ktery proste nemam v cem otestovat, tak co bych jako mel do inzeratu napsat? Je to o domluve, parkrat jsem neco takhle prodaval s tim, ze kupujicimu davam zaruku par dni na vyzkouseni a v jednom pripade se mi stalo, ze dana vec opravdu nefungovala, tak sem vracel penize, jinak OK.

  1. Tak když už se něco prodává, tak by se to napřed mělo otestovat, jestli to chodí ne? Pokud to dotyčný nemá v čem otestovat, nemá smysl to prodávat.
   Proto jsem si sehnal dvě desky, seskládal jsem si testovací sestavy a pokud potřebuji vědět, zda něco funguje, či ne, prostě to hodím do jedné z nich, zapnu a čekám na boot do OS… A když se dočkám, naběhne žádost o instalaci ovladačů a poté nějaký projev toho, že testovaná část v PC opravdu je (vyjma grafik, kde je na první pohled vše jasné), je jasné, že to běhá. Vypnu, vyndám či vyměním testovanou komponentu / kartu / cokoliv se má testovat a jedu dál.

   Pro mně prostě znamená vše, co má nálepky „bez záruky“, „netestováno“, „na ND“ a jiné podobné přídavky (obvykle až někde na konci popisu co nejdrobnějším písmem), NEFUNKČNÍ!

   1. Nojo, ale ja se nebavim jen o PC, mam tu treba naky ne-x86 zelezo od Sunu, Fujitsu, HP, Apple a na to opravdu jen tak nesezenu kompletni system abych to otestoval. Pritom muze existovat nekdo, kdo potrebny HW ma a chybi mu zrovna ta komponenta, kterou mam ja, tak si to muze otestovat on. Nevidim duvod, proc bych to nemohl prodat, pokud s tim kupujici bude souhlasit. U nakych PC ISA/VLB/PCI/AGP karet samozrejme nemam problem to otestovat…

 2. Ano jsem ten arcilotr a exot sofecpraha, který z… trh nabídkami pochybného původu a přemrštěnými cenami. Pracuji v ICT a když to přirovnám k nastavení firewallu máte vše nastaveno negativně. Přirozeně není mým cílem Vás provokovat, ani nejednám dle přísloví potrefená husa nejvíc kejhá. Dovolím si jen komentář k Vašim názorům, které respektuji, ale mám k nim jiný náhled.
  To že jako kupující máte jiný názor na ceny chápu , ale nevidím z toho vyvozovat závěry že je zboží pochybného původu atd. Úsměvné je i tvrzení že jsme v Česku a nejsme součástí světového trhu (na Karlštějně byl také jednou problém z dvěma cenami českou a světovou-pozor nebylo to cena za průvodce s výkladem) … I jeden z předních sběratelů Petr Váradi přiznává že nezná cenu své sbírky. No comment…
  Nyní k diskutabilnímu tvrzení netestované=nefunkční. No říkat aukristovi s přes 2500 pozitivy že si s lidí dělám srandu nebo je dokonce uvádím v omyl tím , že je podsouváno že věci se otestují a když jsou KO tak se napíše netestované je skoro na hraně! Přirozeně kdybych měl čas radši bych věci prodával otestované ,ale pak by byly ještě víc dražší a Vy víc na… A ani u lamy která třeba má čas , ale nemá prostředky (kde třeba vyzkouší ISA kartu když nemá MB s ISOu? )nelze říct že je tvrzení pravdivé.
  I když nevylučuji že někdy nemusí platit . Dále je jasné že se dá pozitivy a negativy vyeliminovat.

  Ještě mám poznámku že jsem byl i několikrát (o nevyzdvihnutých dobírkách nemluvě) jako prodejce okraden (i u testovaných věcí vrácením KO jiných věcí nebo jejich KO součástí) a když jsem se ozval dostal jsem negativ. U posledního negativu jsem radši protinegativ nedával…
  Tak když budete prodávat se Vaše lakování načerno hodí líp než to na růžovo , které v blogu zaznělo.
  Tak dík za „negativní“ reklamu a štastný prodej a nákup vintage
  a doufám že mne nevyštvete na eBay. Teoreticky se můžete stavit na radiojarmarku 92-94(dávám Vám i tip na Holice poslední týden v srpnu ale je tam spíš elktro,radio a komunikační technika) a nebráním se bartru, když Vám tak peníze leží v žaludku.
  softecpraha
  P.S. Omlouvám se za interpunkci píši v rychlosti v tomto svátečním drahém čase….

 3. To jsem nevěděl, že se ten samý Minotaur nakonec ocitl na aukru! :)) Na kolik se ta hromada nevkusu a chyby v úsudku vyšplhala? Já jsem byl rád, že jsem se toho zbavil aspoň darem, uráželo mě na to koukat, plus jsem musel návštěvám vysvětlovat, proč si tu takovou ohyzdnost schovávám, to bych měl radši o stůl opřenou nafukovací pannu.

  1. Ani ti nevím, ale tuším, že za to chtěl asi 400 Kč. Popravdě netušil jsem, jakýmu zmetkovi to předávám. Kdybych to věděl, nechám si ho. Vím, o koho se jedná. Jakýsi „Jirkakralll“ (jirkakralll@email.cz), somrák z všezaodvoz, co přeprodává dál věci, který dostal zdarma. Pravděpodobně to ale neprodal, v komentářích o tom nic nemá. Přišel jsem na něj vlastně náhodou, protože projevil zájem o nějakou mou nabídku, tak jsem si ho, jak to tak dělávám, chtěl proklepnout. A protože mám účty všude možně, není to až takový problém.

Přidejte komentář