3D
Od konce roku 2023 se zajímám o 3D tisk. Důvod je prostý. Občas je potřeba nějaká ta plastová součástka, která chybí, nebo je poškozená (například plastová čela u historických HDD) a které se velmi špatně shání, nebo se dají sehnat za velmi neúměrné sumy. Osobně jsem proti tomu dávat za zboží více, než je nezbytně nutné (ano, jsem škrt) a absolutně odmítám přiživovat aukční portály a co víc, nenažrané prodejce snažící se na "svých" (často kradených) modelech vyvařit co nejvíc. Proto jsem se rozhodl, že se tomuto koníčku budu věnovat též. Ne kvůli zisku, ale proto, že mně to baví a proto, že pro sebe a svou přítelkyni mohu vytisknout kromě užitečných dílů i něco pěkného. Například mé oblíbené zvíře.
Ale k věci. Pod rukama mi prošlo již několik tiskáren a já stále nejsem rozhodnut, kterou z nich budu používat jako primární. I když nyní by se mohla volba zdát vzhledem k situaci jasná, není tomu tak. Již nevlastněné tiskárny jsou sice momentálně ze hry, ale nikdy nevíte, kdy se objeví nabídka jiného kusu za sumu, které nebudu schopen říci ne...
Momentálně jsem "hrdým vlastníkem" těchto tiskáren. Konkrétně jde o modely:
- QIDI TECH Q1 Pro - Dávám šanci druhé uzavřené tiskárně, tentokrát od jiné Čínské značky. Prozatím jsou mé dojmy spíše pozitivní, ale pár negativ se najde. Tiskárna má seriózní problém zejména při výměně filamentu. Nezřídka se mi stane, že v hotendu uvízne relativně zanedbatelný kousek filamentu, který nechce ani tam, ani ven. Pak je potřeba vzít do ruky šroubovák, sundat hotend a onen kousek vytáhnout ručně. Poté je nutné to opět smontovat a teprve pak se dá zavést nový filament. Obávám se, že je to nemoc této konstrukce. Řešil jsem i ulomený kousek filamentu, který se nějakým záhadným způsobem zasekl v PTFE trubičce a nešel ven. Naštěstí jsou tyto PTFE trubičky relativně levné - byl zde ten základní bílý typ. Po chvilce čachrování, ohýbání a domlouvání šel onen kousek filamentu ven více či méně bez násilí. A v neposlední řadě je zde problém s nárazy trysky do modelů, i když zde bude na vině spíš slicer než tiskárna. Každopádně až na tyto neduhy tiskárna tiskne rychle a vcelku spolehlivě. Leveling je automatický a pomalý, přesnost však vysoká a první vrstva bez chybičky. Tuto tiskárnu používám hlavně ve dne na rychlý tisk drobností, kdy nevadí vyšší hluk.
- Creality Ender 3 PRO (můj projekt) - Tiskárna ve fázi "skládám z čeho můžu". Rozebral jsem v minulosti několik ne zcela funkčních tiskáren a díly si uložil pro strýčka příhodu. Mezi rozebranými byla například CR-10S a Ender 3 V2. Z obou těchto tiskáren jsem sebral to, co jsem, potřeboval. Z Enderu 3 V2 má tato tiskárna spodní část se slim zdrojem a z CR-10S pak vysoké tyče osy Z (až 400 mm výška tisku). Aby se předešlo problémům, je v Marlin FW omezení maximální výšky tisku na 350 mm a budu pravděpodobně muset upravit proudy pro motory, aby měli větší sílu. Opět je použita deska BIGTREETECH SKR Mini. Krom desky zde je použit stejný typ displeje, na který jsem již zvyklý, tedy BIGTREETECH TFT35. Tiskárna je momentálně ve fázi testování. Vytiskl jsem na ní nějaké modely, ale výsledky nejsou takové, jaké jsem si představoval. Pracuji na úpravách modelu pro direct extruder, jelikož bowden setup mi nesedí.
- Anycubic Kossel Linear Plus - Tiskárna typu Delta. Je to krám o něco vyšší, než tiskárny na který jsem zvyklý a trojúhelníkový půdorys trochu znesnadňuje umístění na stole. Krom toho je podložka kruhová a tedy nevhodná pro tisk modelů, které se snadno tisknou na Enderu. Podložka má průměr 230mm a maximální výška výtisku je 300mm. Sice se zde nedají tisknout modely, jako jsou držáky na CPU a podobné, ale proto si stále držím jeden Ender 3 PRO stranou. Každopádně momentálně mám tu horší ze dvou nabízených. Přesto je potřeba zbavit se těch modrých vytištěných dílů, které jsou z nějakého PLA materiálu a vytisknout si kvalitnější díly z PETG. Začínám nožičkami a kryty motorů atp. Hnusnou modrou barvu tištěných dílů vyměním za bílou a černou (a jsem rád, že se mi dedostala do rukou ta druhá tiskárna s růžovými "upgrady"). Později přijde přemístění extruderu společně se špulkou na horní stranu a celá tiskárna dostane kryt. Desku tiskárny ani drivery není nutné upgradovat, ale pořídil jsem si dva hezké barevné displeje BIGTREETECH TFT35, které bych rád upotřebil. A tak bude jeden z nich použit na této tiskárně.
Již nevlastněné tiskárny, které se u mně na stole dlouho neohřály:
- Creality Ender 3 V1 - Po nákupu si vyžádala instalaci nového hotendu, výměnu podložky a seřízení. Tiskárna byla původně osazená deskou Creality 4.2.2, který má bohužel neduh, čímž je pískání motorů. Není to tak hrozné, jako třeba u desky 1.1.3, ale i tak to není na umístění do ložnice a pomalý noční tisk. Zde pomohla výměna za desku MakerBase Robin E3D V1.0 ve které jsou tiché drivery TMC2209. Jak se zdá, tiskne relativně rozumně a je určená na další prodej, jakmile si na ní vytisknu díly pro zbytek tiskáren, které mám momentálně v plánu doskládat. Opět mi dochází místo.
- Creality Ender 3 PRO (silně upgradovaná) - Tiskne dobře a relativně rychle. Má dual gear direct drive BMG extruder TriangleLab, desku SKR mini E3 v2.0 společně s dotykovým barevným displejem BIGTREETECH TFT35-E3 V3.0 a jejím mozkem je Raspberry Pi 3B+, na kterém je nainstalována poslední verze octoprintu a díky kterému mám možnost tisku přes wifi. Má též velmi tuhé pružiny, bltouch a je zde nastaveno UBL, což je super, protože téměř odpadá manuální bed leveling. Prozatím jsem zde tiskl z PETG, PLA a proběhli vcelku úspěšné pokusy o tisk FLEX materiálem. Nicméně to chce ještě doladit, extruder sem tam sežvýká část filamentu.
- Tronxy X5S - Tiskárna typu CoreXY. Zakoupena společně s dalším příslušenstvím jako nedodělaný projekt. Rozebrána.
- Creality CR-10S - Netiskne, je rozebraná a čeká ve skříni na to, až se rozhoupu a mrknu co s tím budu dělat. Mám vytištěny a připraveny i díly na upgrade, ale nechce se mi do toho. Takže buď ji přestavím, nebo bude rozebrána na díly.
- Creality K1 - Po cca 14 dnech od uložení pod stůl jsem ji opět vybalil, dostala aktualizaci firmware a zdá se, že tiskne malé modely normálně, ovšem pouze na původní odřenou podložku. Bude nutné ji seřídit. Ale to už necháme na novém majiteli.
- Voxelab Aries - "Nevhodný dárek" od přítelkyně. Tiskla pomalu, ale vcelku obstojně. Zbavuji se ji kvůli její hlučnosti (kromě ventilátoru hotendu, u kterého nebylo možno změnit rychlost otáček, zde je problém s tím, že byl hlučný samotný každý rychlejší posun hlavy). Jinak se tisku nedalo příliš vytknout. Leveling je příkladný, jiným tiskárnám by určitě seděl lépe, než čtyřbodový. Kvalita tisku na bowdenový extruder také slušná. Potíže s hlučností jsem vyřešil po svém: prohodil jsem připojení ventilátorů hotendu a modelu a nastavil v SW rychlost otáček chlazení modelu na 25%. Což bohatě stačí na ochlazení hotendu. Tiskárna stejně díky omezení teplot na 250 celsia u trysky nezvládá nic moc dalšího, kromě PLA.
- Creality Ender 3 V2 (upgradovaná) - Tiskne pomalu, ale velmi tiše a kvalitně. Má homemade dual gear direct drive extruder. Vznikla zkombinováním Ender 3 V1 a "upgradované" Ender 3 V1 na V2 (jiná deska, jiný displej, k tomu bl touch a zbytek stejný). Šla do světa, protože mi na ni nezbývalo místo.
- Creality CR-6 SE - Tiskla pomalu, ale vcelku obstojně. Zbavil jsem se ji kvůli její hlučnosti (ventilátor hotendu byl cca 25mm 24V fičák, co jel stále na 100%) a nevyužití. Sice jsem přemýšlel o tom, že bych ji upravil a zpomalil ventilátorky na únosnou mez, ale nechtělo se mi s tím patlat.
- Creality Ender 3 V1 (původní) - Tiskla dobře, i když pomalu. Co do kvality tisku se dala srovnávat s mou druhou, tentokráte V2, ale i po upgradu na kovový extruder to stále nebylo ono. Pokusil jsem se předělat ji na direct drive, ale bohužel model byl dělaný pro jiný (dual gear) extruder. Nakonec jsem se rozhodl, že bude lepší sehnat jinou. A tak jsem ji rozebral a ze dvou "nic moc" tiskáren seskládal jednu "oukej". Rám s motory jsem prodal, zbytek nechal na ND.
- GeeeTech A30T - Neuvážený nákup. Nevyhovovala mi a pomalu se nevešla na stůl. Sice uměla tisknout ze tří barev, ale to nepřevážilo nevýhody. Zprovoznit ji nebyla sranda, ale nakonec jsem uspěl a prodal ji dále více či méně beze ztráty. Původní majitel se zřejmně nechtěl patlat s výměnou hotendu, tak jsem to musel udělat sám. Po této operaci a dalším seřízení tiskla docela obstojně.
EDIT: Po delší době lituji prodeje tohoto kusu. Vícebarevný tisk by mi sem tam přišel vhod. Ne, že by se to nedalo udělat na Enderu, ale je třeba manuálně měnit špulky. S hlukem bych si teď s odstupem času uměl relativně dobře poradit.