DOS – Ke stažení

Tato sekce vznikla jako částečné zrcadlo programů pro MS-DOS, volně stažitelných různě po Českých i zahraničních webech. Brzy toho zde bude více…

POZOR – ZMĚNA: Soubory již nadále nejsou umístěny na webu. Místo toho můžete stahovat přímo z mého FTP. Odkazy byly patřičně upraveny.

Operační systémy: Bez OS žádný IBM PC kompatibilní počítač nefunguje. Respektive lze jej zapnout, ale dál už na něm nelze dělat nic. Zde je malý výběr obrazů disket OS MS-DOS. Pro zápis obrazů na fyzická média je zapotřebí PC s OS Windows 9x, 2000, či XP a disketovou mechanikou.

Název Popis Stažení
DOS 3.30 Obrazy disket operačního systému MS-DOS 3.30, prvního DOSu, který podporoval 1,44 MB diskety.
DOS33.zip
567,4 kB
DOS 5.0 Obrazy disket operačního systému MS-DOS 5.0. Pro starší PC do 286 je tato verze vhodnější, protože zabírá méně místa a není tak náročná na paměť, jako 6.22.
DOS50.zip
1,9 MB
DOS 6.22 Obrazy disket operačního systému MS-DOS 6.22. Jedná se o poslední samostatně distribuovaný DOS. Další verze již byly součástí OS Windows 9x.
DOS622.zip
4.5 MB

 

Souborové manažery: Obvykle jde o dvou panelové rozložení umožňující jednoduché operace se soubory, jako je kopírování, mazání, přejmenování, zobrazení, editace a další. Toto je můj osobní výběr těch nejoblíbenějších a nejznámějších. Starší ročníky určitě rádi zavzpomínají 😉

Název Popis Stažení
Volkov Commander Souborový manažer pro DOS. Jeho předností je jeho malá velikost a rychlost. Tato verze není počeštěna, což se mnoha uživatelům může zdát jako nevýhoda. Ovšem já jsem toho názoru, že originál je lepší, než jednoduchou editací vložená zprasená čeština bez diakritiky.
vc.zip
87,4 kB
Norton Commander 5.5 Historicky poslední verze souborového manažeru Norton Commander. V balíku je spousta zajímavých dobových utilit.
nc.zip
2,7 MB
Manažer M602 3.0 Český souborový manažer od Software602. Mnozí jistě rádi zavzpomínají na potvrzovací hlášku „Budiž“, převzatou pravděpodobně z prostředí jiného OS (že by Mac?).
M602.zip
1.6 MB
Mikro Manažer (MM) Snad nejmenší souborový manažer, na který jsem narazil. Jeho autorem je Ing. Miroslav Němeček (Panda38).
mm.zip
12,4 kB
DOS Manažer Další počin pana Němečka, tentokrát kompletní balík programů pro práci s MS-DOS.
dosman.zip
13,4 MB

 

Nástroje: Stane se, že i s operačním systémem v PC něco nefunguje, nebo je potřeba funkce, kterou v sobě OS v základu nemá. V DOSu obvykle platí ta druhá možnost. Naštěstí jsou zde utilitky, které vám pomohou.

Název Popis Stažení
Unisound 0.75e Zajímavý nástroj na detekování a zprovoznění většiny PnP i nePnP zvukových karet pod MS-DOS. Výhodou programu je, že je opravdu titěrný a funguje už na PC XT (8088). Doporučuji nastudovat dokumentaci v balíčku.
UNISOUND075e.zip
39,9 kB
zdroj
NSSI 0.60.45 9.9.2010 NSSI, neboli „Navrátil Software System Information“ je jeden z programů, který použijete, pokud chcete tak nějak zhruba znát komponenty svého PC bez toho, abyste jej otevírali. Identifikace není stoprocentní. Například podtaktované či přetaktované CPU je oříšek a paměť některých grafických karet též neidentifikuje správně. Výsledky jsou proto jen orientační. Funguje ale v odlehčeném módu i na PC XT.
nssi060.zip
500 kB
zdroj
IOMEGA Balík obsahuje ovladače jak pro paralelní, tak SCSI či IDE mechaniky ZIP. Kupodivu se mi jej podařilo rozběhat i na PC XT. Balík je potřeba rozbalit a nainstalovat. Sám si upraví autoexec.bat i config.sys a poté po každém startu hledá připojené ZIP mechaniky. Pokud žádnou nenajde, neměl by zabírat cenné místo v paměti.
iomega.zip
1,1 MB
MOUSE Pokud pod DOSem potřebujete používat myš, nevyhnete se instalaci některého z ovladačů. Zde je balík ovladačů pro sériové myši.
mouse.zip
91 kB
Pakovače Máte na disku soubory, které jste si chtěli otevřít a zjistili jste, že jsou zabalené některým ze známých pakovačů? Tumáte ARJ, LHA, RAR i ZIP. A ano, než tento soubor přesunete, nejprve z něj vybalte obsah 😉 Moderní OS mají podporu ZIP souborů implementovánu už snad od dob Windows 2000 a existovala možnost tuto podporu implementovat i do Windows 98…
pakovace.zip
336,9 kB

.