Acer Aspire 1710

Datum: | Autor: | Kategorie:


Acer Aspire 1710

Nedávno jsem tento zvláštní notebook vyměnil s lVencou za jinou blíže nespecifikovanou elektroniku 😉 Jedná se o klasický 17″ notebook s dobrou klávesnicí s numerickým blokem. Co je na něm tak zvláštní? Především to, že si řekne o zdroj s výstupním proudem 9,5A a příkon samotného notebooku bez nabíjení akumulátoru se pohybuje někde kolem 180W. Vzhledem k tomu, že žádný takto silný zdroj doma nemám, rozhodl jsem se pokoušet štěstí a napojil notebook na nejsilnější, který mám – Tedy 19V 4,74A a kupodivu to šlape. Ovšem po hodině provozu musím vždy zdroj na cca 20 minut odpojit, abych jej nespálil. Další zajímavostí, která už není příliš poznat, jsou použité komponenty. Místo 2.5″ disku, který se v noteboocích běžně používá, je zde klasický 3,5″ PATA pevný disk o kapacitě 80 GB (již vyměněn za lepší 200 GB). Další nezvyk jsou paměti, které jsou také „desktopové“. Původní (základní) konfigurace notebooku byla osazována pouze jedním 512 MB modulem, v mém přístroji byly dva 😉 Redukce jsou řešeny trochu nešťastně, takže při výměně pamětí je třeba dávat pozor na kabely vedoucí k disku a naopak. Ostatní komponenty se zdají být jakýmsi hybridem mezi notebookem a desktopem. WiFi modul je kupříkladu mini PCI, ale je vložen do redukce. Zbytek už na fotkách.

Konfigurace (jen základ):

  • Intel Pentium 4 na 2.8 GHz
  • 1GB RAM DDR @333 MHz
  • 200 GB PATA HDD
  • 4x USB 2.0, 1x Paralel, 1x Serial, 1x modem, 1x Lan, 1x VGA, 1x S-Video
  • Slot PCMCIA
  • Čtečka CF karet
  • Čtečka karet MS, MMC, SD, …

Notebook je při zapnutí poměrně hlučný, což se dalo víceméně předpokládat. Regulace otáček ventilátorů (jsou dva, přičemž každý chladí něco jiného) je dostupná až při startu Windows. Nutno podotknout, že jediný OS, který na tomto stroji běží obstojně a pro který je dostupná alespoň většina ovladačů, jsou Windows XP. Po instalaci Windows 7 nebylo možné používat PCMCIA, čtečky karet a hlavně WiFi modul. Důvodem budou nejspíš nepodporované komponenty. Jak už jsem říkal, většina věcí je řešena přes redukce a sehnat k tomuto stroji všechny ovladače je prakticky nemožné. Momentálně pracuji na zprovoznění PCMCIA a hlavně WiFi modulu. Tahat po bytě další kabely mi přijde, inu řekněme nepraktické.

Pokus o výměnu pamětí za rychlejší a vyšší kapacitu skončil neúspěšně. Notebook pravděpodobně nepodporuje moduly na frekvenci 400 MHz. Podle toho, co jsem se o notebooku dočetl v datashetu by ale měl podporovat až 2 GB RAM, takže zakopaný pes bude nejspíš v podporovaných frekvencích. 266 MHz moduly na vyzkoušení této teorie nemám, s jinými 333 MHz moduly (taktéž 2x 512 MB) funguje úplně stejně. A protože měnit giga za giga je nesmysl, už jsem moduly zpátky neměnil.

Čtečku CF karet jsem neměl jak vyzkoušet, protože žádnou podobnou kartu, kromě bluetooth CF modulu, nevlastním. Ona by tam teoreticky pasovala, ale nemá význam jí zkoušet. Má jiné zapojení, než klasická CF karta.

S pevným diskem jsem možná trošku přešlápnul. Původní 80 GB Seagate byl o poznání tišší a tolik nerezonoval. Možná jsem ale jen někde pořádně neutáhnul nějaký šroubek. A co se kapacity týče, rozhodně je lepší mít nějakou rezervu. 80 GB se zaplní daleko rychleji, takže lepí více, než méně. Navíc větší kapacitu, než 200 GB v PATA provedení momentálně nevedu.

Co se hmotnosti týče, notebook je opravdu velký a těžký, takže na nějaké to tahání dál, než po bytě, ze stolu na postel a zpět, to opravdu není. Výdrž akumulátoru je někde na 40. minutách, což je, vzhledem ke stáří přístroje, celkem luxus a tak není problém si s tím „těžkým krámem“ hrát dál, i kdyby náhodou na chvíli vypadl proud ;-).

Pokud jde o zvuk, je na tom tento stroj opravdu dobře a na rozdíl od zbytku „šrotů“, které mám na skladě, si troufne i na nějaké ty basy. Ne zas tak, abych se z toho hned posadil na židli, ale jak se říká: „aspoň něco“. Pochválit musím i maximální hlasitost. Díky chlazení toho totiž při běžné hlasitosti v tišších pasážích filmů není mnoho slyšet. Notebook si totiž při přehrávání filmů ve vyšší kvalitě potřebuje trošku odfouknout a vzhledem k jeho stáří a stavu mu to nemám za zlé. Přeci jen je osazen „jen“ Pentiem IV na 2.8 GHz s mizernou cache, tuším 512 kB a vysokou produkcí tepla, které je potřeba odvést pryč.

Výkonu má kupodivu dostatek nejen pro běžnou činnost, jako je surfování po webu a práce s dokumenty, ale dokonce si na něm můžu pustit i nějaké to video až v 720p a případně si zahrát Counter Strike a podobné nenáročné hry, což je také fajn na odreagování.

Momentálně mám v plánu celý notebook kompletně rozebrat, vyčistit a zjistit, proč se nějaké nespecifikované zařízení pokouší připojit, pokud se notebook správně nakloní. Vzhledem k tomu, že v notebooku to při pohybu chrastí, řekl bych, že kromě ulomených paciček pro zavírání notebooku (je patrné z jedné z fotografií) tam bude ještě nějaký šroubek, či jiná kovová věc a pravděpodobně i nějaký uvolněný kontakt, který sepne při správném náklonu. Dále mám v plánu sehnat co možná nejsilnější zdroj, abych si kompletně neuvařil svůj univerzální. Takže kdo toto čtete, mrkněte se, jestli nějaký opravdu silný zdroj (19V 8A+, 150W+), dejte mi vědět pomocí kontaktního formuláře.

Jakmile dám tenhle stroj pořádně dohromady, budu pokračovat v rubrice downgrade, kterou opravdu flákám a už bych se jí měl konečně začít věnovat.