Acer Aspire 5738G

Datum: | Autor: | Kategorie:


Je to již nějaký pátek, co se mi dostal do rukou tento „skvost“, který věnoval na pokusy pan Daniel Pajonk. Výkonu to mělo na svou dobu celkem dost, ale s grafikou by nebyl spokojen snad nikdo. Nálepka říkající, že notebook obsahuje ATI Mobility Radeon HD 4570 sice naznačuje, že by se mělo jednat o herní stroj, ale spustíte na tom leda tak kulové s přehazovačkou. A když už se na tom něco náhodou dá hrát, tak jen na velmi nízké detaily, případně něco hodně starého (Counter Strike 1.6 a podobně). Notebook je jinak vcelku slušně vybaven. Nechybí dostatek paměti a dokonce ani procesor není ještě na vyhození do starého železa. Dáme se tedy do odhalení některých informací o notebooku před tím, než jsem se v něm začal vrtat:

Procesor Intel Core 2 Duo P7450 kulhající na frekvenci 2.13 GHz. 4 GB DDR 3 1066 MHz. Grafika již zmíněná ATI Mobility Radeon HD 4570 s údajnými 512 MB. Lesklý displej s rozlišením 1366 x 768. Pevný disk nebyl v tomto kusu starého železa nalezen. Kombinovaný WiFi a Bluetooth modul je samozřejmostí. Jak se zdálo, jediný problém byl chybějící pevný disk. Chyba lávky, ale o tom později. Vložil jsem do notebooku starý 80 GB 5400 rpm pevný disk a instalační CD Windows 7. První problém, kterého jsem si všimnul byl, že mi nefungovali tlačítka touchpadu (doteď jsem závadu nevyřešil). To se dá zkousnout, stačí používat myšku a problém je zdárně odstraněn. Po instalaci jsem notebook nechal pár hodin v klidu, ať si natahá aktualizace a ukáže, co v něm je. A co se nestalo? Skoro nic. Jelikož to bylo na začátku léta a už bylo pěkně teplíčko, větral jsem. Notebook se také větral. Nemá, chudák, rád teplé prostředí. Nejvíc mu vyhovuje zima, respektive teploty pod 10 stupňů celsia. Když to tedy řeknu na plná ústa, topí jako blázen. V průběhu instalace druhé várky aktualizací jednoduše chcípnul. Tedy ne úplně, ale díky přehřátí se automaticky vypnul. Topí řádně dokonce i poté, co jsem jej celý rozebral, vyčistil chlazení, přepastoval a složil zpět, jak byl. Tato práce mne čeká ještě jednou s tím, že netěsnící a volná místa u chlazení, kde vím, že na sebe části chladící soustavy s povrchy čipů nedoléhají, proložím měděnými destičkami a budu doufat, že při tom notebook nevyzkratuji. Takovéto práce se nebojím, už mám za sebou spoustu rozebraných a zdárně zpět složených notebooků, ale náhoda je blbec a opatrnosti není nikdy dost, že.

Stroj jako takový, nebýt přehřívání, vůbec není špatný. Vyhovuje mi, že má klávesnici s numerickým blokem. Navíc se na něm příjemně píše, tedy pokud si odmyslíte samovolné vypínání. Čím chladnější prostředí, tím déle trvá, než se přehřeje, takže pokud děláte v mrazáku a nebojíte se kondenzace páry, klidně si tento stroj můžete vzít tam téměř bez rizika vypnutí. Osobně by mi ale takový způsob práce rozhodně nevyhovoval. Pustit si na tomto stroji video ve vyšším rozlišení je přímý rozkaz k neplánovanému vypnutí během několika minut. Grafiky v podobných noteboocích to podle řečí na různých fórech opravdu pálily a já si nejsem jistý, jestli u podobného stroje je možné něco, jako podtaktování. Vím, že u běžných grafik do stolních PC to možné je a že výrobci sami silnější karty často podtaktují, nebo jejich části vypnou, aby je mohli prodávat jako „light“ verze. V tomto případě je tedy nejspíš Radeon 4570 přetaktovaný a spíš by potřeboval brzdu.

Něco mi říká, že na tento notebook už nemám nervy. Kompletně celý jsem ho rozebral, vyčistil, přepastoval, vyvrtal otvory pro nasávání vzduchu ze spodní strany a zase složil a otestoval. Otvory možná trochu pomohly, ale notebook se při „náročné akci“ kopírování profilu Windows 7 po síti (12 GB dat, v podstatě jen kopírování složek) po třech gigabajtech dat přehřátím vypnul. Říkám si, že tohle už byla poslední kapka. Nerad mám doma věci, které nelze používat, takže jej tímto nabízím někomu zručnějším na výměnu.

EDIT 17.8.2017: PŘENECHÁNO lVencovi.