Asus W5A
Datum:
| Autor: | Kategorie:Již nějakou chvíli si hraju s tímto notebookem od mistra Clouse. Jde o druhý ze tří notebooků, které přišli v jednom balíku, jak už jsem zmínil v článku o HP nc6220. Třetí notebook možná ukážu na fotkách. Bohužel se mi jej stále nepodařilo zprovoznit a je velmi nepravděpodobné, že se mi to vůbec podaří. Tento notebook ale přišel v podivném stavu Tedy ne, že by byl zničený, úroveň poškození byla na předem známé úrovni. Ťuknuté víko ani škrábance mi vážně vrásky nedělají. Co mi na chvíli dělalo starost byla otevřená baterie. Pak jsem si ale uvědomil, že je to skvělá příležitost, jak zajít v úpravách zase o krůček dál. Původní sestavu si už nevybavuji, mám notebook na hraní již několik měsíců a tak nějak jsem si zapomněl poznamenat, co všechno jsem změnil. Začnu tedy tím, co v notebooku je teď a trošku tyto informace porovnám s tím, co je o notebooku psáno na cnetu.
- CPU Intel Pentium M 740 @1.73 GHz.
- RAM 2GB DDR2 - První nesrovnalost, viz dále.
- HDD - SSD 30GB viz HP nc6220.
- WLAN Intel Pro/Wireless 2200BG 802.11 b/g
- 12,1" LCD displej s rozlišením 1280x800px
- Čtečka SD/MMC karet.
- 3x USB 2.0
- 1x mini FireWire 1394
- 100 Mbit ethernetc
- 56k modem
- 1x slot na PCMCIA - zde mám přídavný disk v podobě CF karty v PCMCIA redukci.
- DVD vypalovačka
- Výstup D-SUB VGA.
- Vstup na klávesnici / myš PS2
- Vstup na mikrofon a výstup na sluchátka doplněný o jakési kolečko na úpravu hlasitosti.
Až se nechce věřit, že v 12,1" notebooku bylo místo ještě pro DVD mechaniku. I když rozměrově je tento kousek větší, než dnešní 12" notebooky a tak se není asi čemu divit. Ono celkově je na tom notebook co se týče výbavy velmi dobře, když se podíváme na rok výroby, tedy 2005. 13 let starý notebook tedy dnes stále má co nabídnout, i když jen v omezené formě.
První nesrovnalostí, na kterou jsem narazil, je maximální limit osazené paměti. Podle dostupných informací na serveru cnet by se dalo usuzovat, že 1GB RAM je pro tento notebook nedosažitelný. Jenže po mých praktických zkouškách se ukázalo, že nejen že si poradí s vyšší kapacitou, než je udávaných 768MB, ale také s vyšší frekvencí, než je udávaných 533 MHz. RAM se identifikuje správně, jako PC6400 DDR2 @800 MHz i když je pravděpodobné, že jede na frekvenci nižší. Podobný test jsem provedl u notebooku Acer Aspire 3690, kde dokonce nebyl problém osadit 3GB RAM (omezení OS Windows XP v 32-bit verzi). Je to dáno větším počtem slotů pro paměti. Zatímco Acer Aspire 3690 má dva, tento kousek disponuje pouze jedním slotem.
Další nesrovnalostí je Bluetooth. Podle serveru cnet v notebooku je, podle OS Windows 7 a podle linuxových distribucí můžu na Bluetooth zapomenout, protože v notebooku není. Pravda bude asi někde mezi, protože ačkoliv používám Driver Booster, který by měl postahovat všechny dostupné ovladače k tomu konkrétnímu notebooku, už se mi několikrát stalo, že nestáhnul vše, jak měl, nebo nenainstaloval zařízení, jako například chybějící ovladače pro audio, přičemž v tomto notebooku je běžný Realtek AC97, pro který jsem ovladače stahoval ručně. USB jsou rozložena trošku atypicky. Ještě jsem se nesetkal s notebookem, který by měl USB na levé, zadní i pravé straně. Na zadní stranu k baterii proto výborně sednul donglík k bezdrátové myši. Nehrozí tak jeho nechtěné vytažení, protože baterie jej přesahuje. Mám tak po každé straně další volný USB port, kdybych náhodou potřeboval připojit další zařízení.
Co se baterie týče, udělal jsem s ní krátký proces. Jak jsem již psal, baterie byla rozebraná, stačilo tedy vyměnit původní články 18650 za jiné, s čímž mi pomohla kdysi získaná mikropájka. Původní články byly v dost bídném stavu, dva z nich dokonce zkorodované. Nevím, jak se něco takového mohlo stát, každopádně hned letěli do elektroodpadu. "Nové" články jsou vlastně jiné články vytažené z různých baterií do notebooků, nabité na plnou kapacitu a přeměřené. Ty, které měly nižší kapacitu, nebo se při nabíjení přehřívaly, jsem taktéž odeslal směr elektrošrot. Nyní je tedy reálná výdrž přibližně na dvou hodinách plus minus podle vytížení.
Připojitelnost je dobrá, příjem WiFi signálu je velice slušný, Prakticky není v okolí domova síť, kterou bych nenašel. To je dobrá zpráva, Připojovat se na nezabezpečené WiFi sousedů je přeci zábava Ale vážně. Není problém se připojit na jakoukoliv síť v dosahu, pokud ovšem znáte heslo. Zrovna mne napadlo, že bych tímto lidem mohl vzkázat, aby si své wifi sítě řádně zabezpečili alespoň WPA2 šifrováním. Nejen, že takto často nevědomky poskytují připojení dále, což je podle podmínek u některých společností poskytujících připojení jejich porušení, ale také se vystavují nebezpečí napadení sítě zvenčí. Nezabezpečená síť totiž může být dobrou živnou půdou pro všemožný balast. Na notebook se mi povedlo přes veškeré ty bláboly na internetu a i vzhledem k neexistenci podpory NX bitu nainstalovat nejnovější OS od Microsoftu, tedy Windows 10. Pochopitelně jen v 32-bit verzi. Použitelnost je již sice na hraně, ale dá se s tím ještě jakž takž fungovat. Na nějaké to prohlížení webu je tedy notebook použitelný, ale na přehrávání videí ve vyšším rozlišení, než 360p můžete zapomenout. To se týká i youtube, kde si notebook s vyšším rozlišením opravdu neví rady. Dá se tedy říct, že se dá víceméně používat jako vylepšený psací stroj. I když to bych asi zmíněnému zázraku používaném v minulém stoletích křivdil. Pod DOSem toho uděláte mnohem víc, rychleji a lépe. Windows 10 jsou na tomto stroji něco jako stará škodovka táhonoucí za sebou deset vagonů oceli.
Grafické karty jsou v notebooku podle HWINFO údajně dvě. Podle mého jde o jednu kartu Intel GMA 900, která se z neznámého důvodu identifikuje jako dvě samostatná zařízení. Druhou kartou by totiž měla být Intel 915GM/910ML/915MS. Pravděpodobně se tedy někdo spletl a při identifikaci zařízení přidal ještě další položku. Nebo, což je druhá možnost, se jedná o upřesnění typu grafiky. V tom případě ale nechápu označení GPU #0 a GPU#1 (nebo 1 a 2). Grafika to nebyla kdovíjak dobrá ani na práci, takže na nějaké hry je nutno zapomenout. Dokonce i se singleplayer minecraftem má notebook očividně potíže, o dalších nenáročných hrách, jako CS 1.6 nemluvě. Klávesnice je německá, tichounká a píše se na ní dobře. Někomu by vadila klávesa FN místo CTRL, ale já si na takové věci nestěžuji. Touchpad je naproti tomu příliš malý, levé tlačítko jde dost ztuha, což je následek častého používání. Proto jsem se rozhodl používat bezdrátovou myšku, která tento neduh lehce vyřešila.