Backplane
Datum:
| Autor: | Kategorie:Jak možná víte, v mé sbírce se nachází i několik jednodeskových počítačů. Samotný jednodeskový počítač je ale obvykle k ničemu bez tzv. backplane, do kterého se umisťuje jako jakákoliv jiná rozšiřující karta - záleží na typu SBC. Jde v podstatě o základní desku, která obsahuje pouze to nejnutnější. Tedy zejména sloty, konektor(y) napájení, ochrannou elektroniku a obvykle i LED diody signalizující dostupné napětí (+5V, -5V, +12V, -12V - nikoliv nutně vždy všechny větve). Napájení SBC a komunikace s ostatními kartami probíhá skrze sběrnice.
Samotné backplane jsou tedy jednoduché desky, které si zkušenější bastlíř vyrobí doma, pokud na to má součástky a trpělivost. Toto platí o těch starších, kde je pouze základní elektronika a sloty. U těch novějších kousků (míval jsem i kus pro SBC s Pentiem 4, kde byla část chipsetu na backplane) si to již tvrdit netroufám. Občas jsou zde osazeny další komponenty, například součást chipsetu atp. Tyto backplane jsou určeny výhradně k provozu s kompatibilními SBC.
Zde je několik backplane, které mám momentálně k dispozici. Začneme od nejstaršího kousku.
První kus je backplane pro velmi staré SBC. Typicky cokoliv od 286 až po Pentium bez PCI. Napájet lze pouze AT konektorem. Konektor klávesnice lze připojit kabelem ze SBC. V podstatě jde jen o desku s ISA sloty, napájecím konektorem a několika součástkami sloužícími pravděpodobně jako ochrana. Dále tu jsou nějaké headery, jejichž funkci ale neznám.
Modernější backplane vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT i ATX konektorem a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a +5V. Backplane má možnost propojit vypínací tlačítko pro ATX zdroj. Slouží k tomu ten nejspodnější třípinový konektor uprostřed dolní části, který se propojuje se shodným protikusem na SBC. Nedisponuje konektorem pro klávesnici.
Modernější backplane shodný s předchozím, jen má hezčí barvu. Vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT i ATX konektorem a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a +5V. Backplane má možnost propojit vypínací tlačítko pro ATX zdroj. Slouží k tomu ten nejspodnější třípinový konektor uprostřed dolní části, který se propojuje se shodným protikusem na SBC. Nedisponuje konektorem pro klávesnici.
Starší backplane vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT konektorem, Molex konektorem (pouze +12V, GND a +5V) a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a +5V. Jde o o něco starší backplane než předchozí dva kusy. Opět je zde možnost propojit konektor klávesnice, pokud se vyskytuje na SBC. Teoreticky je možno nainstalovat do běžné AT case. Nejvhodnější je k tomu nějaký desktop. Ze zkušenosti vím, že do miditoweru se nenacpe SBC, ale desktopy z devadesátek mají obvykle více místa.
Opravdové monstrum s patnácti využitelnými ISA a čtyřmi PCI sloty. Vzhledem k rozměrům je velmi obtížné sehnat vhodnou case. Vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT konektorem a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a VCC. Zajímavostí je druhý napájecí konektor osazený z druhé strany backplane, který je viditelný v levém spodním rohu fotografie.
A nakonec tu máme modernější kousek s 20-pin ATX napájením a dále separátním +12V -12V GND A +5V. Tentokrát i se SBC, o které napíšu v některém z následujících článků. Do backplane lze osadit pouze karty PCI a PCI Express X1 či X4.