Dokončování prací...

Backplane

Zveřejněno: 3 srpen, 2023 - Přečtete za: 4 minut - Počet slov: 571

Obrázek článku

Jak možná víte, v mé sbírce se nachází i několik jednodeskových počítačů. Samotný jednodeskový počítač je ale obvykle k ničemu bez tzv. backplane, do kterého se umisťuje jako jakákoliv jiná rozšiřující karta - záleží na typu SBC. Jde v podstatě o základní desku, která obsahuje pouze to nejnutnější. Tedy zejména sloty, konektor(y) napájení, ochrannou elektroniku a obvykle i LED diody signalizující dostupné napětí (+5V, -5V, +12V, -12V - nikoliv nutně vždy všechny větve). Napájení SBC a komunikace s ostatními kartami probíhá skrze sběrnice.

Samotné backplane jsou tedy jednoduché desky, které si zkušenější bastlíř vyrobí doma, pokud na to má součástky a trpělivost. Toto platí o těch starších, kde je pouze základní elektronika a sloty. U těch novějších kousků (míval jsem i kus pro SBC s Pentiem 4, kde byla část chipsetu na backplane) si to již tvrdit netroufám. Občas jsou zde osazeny další komponenty, například součást chipsetu atp. Tyto backplane jsou určeny výhradně k provozu s kompatibilními SBC.

Zde je několik backplane, které mám momentálně k dispozici. Začneme od nejstaršího kousku.

ISA backplane - použití se SBC 8086 - Pentium. AT napájení.

První kus je backplane pro velmi staré SBC. Typicky cokoliv od 286 až po Pentium bez PCI. Napájet lze pouze AT konektorem. Konektor klávesnice lze připojit kabelem ze SBC. V podstatě jde jen o desku s ISA sloty, napájecím konektorem a několika součástkami sloužícími pravděpodobně jako ochrana. Dále tu jsou nějaké headery, jejichž funkci ale neznám.

ISA + PCI backplane. Použití s 286 - Pentium III. AT / ATX napájení.

Modernější backplane vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT i ATX konektorem a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a +5V. Backplane má možnost propojit vypínací tlačítko pro ATX zdroj. Slouží k tomu ten nejspodnější třípinový konektor uprostřed dolní části, který se propojuje se shodným protikusem na SBC. Nedisponuje konektorem pro klávesnici.

ISA + PCI backplane. Použití s 286 - Pentium III. AT / ATX napájení.

Modernější backplane shodný s předchozím, jen má hezčí barvu. :-) Vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT i ATX konektorem a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a +5V. Backplane má možnost propojit vypínací tlačítko pro ATX zdroj. Slouží k tomu ten nejspodnější třípinový konektor uprostřed dolní části, který se propojuje se shodným protikusem na SBC. Nedisponuje konektorem pro klávesnici.

ISA + PCI backplane. Použití s 286 - Pentium. AT napájení.

Starší backplane vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT konektorem, Molex konektorem (pouze +12V, GND a +5V) a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a +5V. Jde o o něco starší backplane než předchozí dva kusy. Opět je zde možnost propojit konektor klávesnice, pokud se vyskytuje na SBC. Teoreticky je možno nainstalovat do běžné AT case. Nejvhodnější je k tomu nějaký desktop. Ze zkušenosti vím, že do miditoweru se nenacpe SBC, ale desktopy z devadesátek mají obvykle více místa.

ISA + PCI backplane. Použití s 286 - Pentium III. AT napájení.

Opravdové monstrum s patnácti využitelnými ISA a čtyřmi PCI sloty. Vzhledem k rozměrům je velmi obtížné sehnat vhodnou case. Vhodné pro cokoliv od 286 výš až po Pentium III (286 - Pentium dle SBC pouze ISA). Napájet lze AT konektorem a dále je tu separátní napájení GND, +12V, -12V, -5V a VCC. Zajímavostí je druhý napájecí konektor osazený z druhé strany backplane, který je viditelný v levém spodním rohu fotografie.

PCI backplane. Použití s moderními kusy PCI + PCI-E. ATX + separátní napájení.

A nakonec tu máme modernější kousek s 20-pin ATX napájením a dále separátním +12V -12V GND A +5V. Tentokrát i se SBC, o které napíšu v některém z následujících článků. Do backplane lze osadit pouze karty PCI a PCI Express X1 či X4.