Bastl - Počítač na monitoru

Datum: | Autor: | Kategorie:


Opět jsem sem delší dobu nic nepřidal. Omlouvám se všem, kdo tento webík sledují a čekají každý den nějakou tu novinku. Tak to ale nejde, není na to dost času, jindy zase není nálada. Snažím se pracovat i na jiných věcech, například na minecraft serveru, který jsem slíbil na začátku září zprovoznit. Dnes jsem se ale utrhl, protože návštěvnost testserveru je mizivá a rozhodl jsem se, že když už mě na to včera lVenca přivedl, tak se o to alespoň pokusím. Obvykle podobné kousky nedělám, ale vzhledem k tomu, že se mi nedostává tolik potřebných case, snad poprvé jsem se rozhodl, že vytvořím takovéto provizorium. Od lVency jsem získal za nějaké staré, nejspíš nepoužitelné základní desky (lidově šrot), mini ITX desku s navařeným, bohužel jen jednojádrovým, dvouvláknovým procesorem Intel Atom D410. Ano, atomy jsou líné šmejdy, které neutáhnou pořádně ani Windows. A jak jste si mohli všimnout, i plesnivé atomy je potřeba chladit - Ventilátor má zespodu teplotní čitdlo, obvykle se točí velmi pomalu, takže není skoro slyšet. Jakmile teplota na chladiči stoupne na nějakých 50 - 60 stupňů celsia, otáčky se rychle zvýší a jakmile se ochladí, opět se přepne na pomalejší rychlost. Ale jedeme dál. Desku jsem tedy osadil (prozatím) 2GB RAM a otestoval. Instalace a vůbec i provoz Ubuntu 16.10 zvládá v pohodě, takže jsem se rozhodl ji využít jako takový hokuspokus s tím, že se bude mít mladá alespoň večer na čem koukat na filmy ;-) Z jednoho vypáleného PC jsem kdysi vyhrabal 165 Wattový zdroj, který se při použití v tomto projektu ani pořádně nezahřeje. Příkon celé sestavy se vejde pod polovinu udávaného výkonu zdroje:

  • Základní deska s procesorem si vezme cca 25 Wattů
  • Pevný disk SATA 2.5" - 80 GB může mít příkon kolem 10 Wattů
  • Monitor, který si ze zdroje z 12 V větve bere šťávu má příkon 40 Wattů, v úsporném režimu si řekne jen přibližně o 5 Wattů

Dohromady tedy mám vcelku ucházející, samozřejmě že nepříliš výkonnou mašinu, která si při maximální zátěži neřekne o víc, než sto wattů. Takový stroj ještě může mít mnoho využití i dnes. Zvláště pak u jedinců, kteří chtějí šetřit na energii... Něco málo jsem nafotil, takže se můžete pokochat mým bastlem. I z mého pohledu je to hnus, dělal jsem to poprvé, takže se nepozvracejte a pak mně hned neukamenujte ;-) Vymyslet nějaký kryt na zadní stranu bude trošku problém. Chtěl jsem využít deklík od starého CRT monitoru, ale zdá se mi, že by to pak bylo dost neskladné a navíc žádný CRT monitor momentálně nevedu. Také je potřeba udělat něco s převažováním. Stojan neudrží polohu. Pokud se i jen maličko do monitoru strčí, celé to hned letí na záda. Dost nebezpečné pro všechny ty nekryté součástky, vzhledem k tomu, že se mi na stole válejí věci, jako šroubováky, železné krytky od všeho možného a podobně. Rozhodně tedy nejde o hotovou věc, musí se na tom ještě zapracovat. Nelíbí se mi, že mám vyvedené jen jedno USB. Použití USB HUBu bude dalším krokem hned po stabilizaci stojanu (nejspíš ho přilepím natrvalo, aby držel polohu). Ještě také nevím, jakou trvanlivost bude mít to tavné lepidlo. Vyplácal jsem ho na projekt opravdu hodně, ale nejsem si jistý, jestli to stačí. Použití šroubků by bylo určitě lepší, ale na druhou stranu se mi nechce monitor rozebírat a dělat díry do zadního krytu. Navíc například zdroj nemá otvory pro šroubky z té strany, kterou je nalepený, takže bych musel rozebrat a navrtat i ten. Základní desce snad lepidlo nevadí. EDIT 21.7.2017: Po delším uvažování jsem rozhodl, že když už, tak už. Na řadu příjde vrtačka a šroubovák a vše přidělám hezky na pevno. Tentokrát na jiný monitor, který vše schová podstatně lépe. Na to se ale můžete těšit v některém z mých dalších příspěvků, tedy až na to bude ta správná nálada a až si ukousnu dvě tři hodinky jen na tuto činnost.