Dokončování prací...

Bermon MV0901

Zveřejněno: 16 květen, 2020 - Přečtete za: 3 minut - Počet slov: 457

Obrázek článku

Před pár týdny jsem získal za nějaké drobné CRT monitor. Ano, opravdu CRT, nikoliv LCD, nebo LED. Prostě a jednoduše starý a mírně vysvícený černobílý monitor. Určitě si říkáte, proč to sem vlastně dávám, co je na takovém krámu zajímavého a jaký to má dnes smysl. Inu zajímavá je na něm jeho velikost, tedy velikost úhlopříčky. Ta činí pěkných 9", což je něco kolem 25cm. A právě velikost byla tím lákadlem.

Abych se nezapomněl zmínit: Tento monitor jsem zakoupil od uživatele danhard z oldcomp fóra. Ještě jednou tedy děkuji za dovoz až před barák a slibuji, že o tento kousek bude velmi dobře postaráno. ;-) Přítelkyni se líbí tak moc, že jej používám i při testování PC v její přítomnosti. :-D Je to právě z důvodu velikosti zařízení. Kdybych si domů přitáhl 21" CRT monitor, asi by mně s nim poslala do ... No jen si to domyslete.

Monitor to není vůbec špatný. Sice má rozhozenou šířku obrazu, na jejíž úpravu by bylo potřeba sundat deklík a nastavit potřebné při zapnutém spotřebiči (na což si sám netroufám, ze všech zařízení s "lampou" mám respekt, protože tam je vysoké napětí), takže to případně nechám na někom, kdo tomu rozumí. Já jsem každopádně s výsledným obrazem víceméně spokojen. Monitor mne překvapil například rozlišeními VGA a SVGA (ano, běžné a už dávno překonané rozlišení 640 x 480 a 800 x 600 pixelů), kdy zobrazení ve Windows 98 nebyl žádný problém. Vyšší rozlišení si nedává, ale co na tak malém kusu při vyšších rozlišeních ještě uvidíte? Téměř nic. Barvy jsou také v pořádku. Od téměř černé po slušně světlou bílou to nemá chybu. Sem tam se na fotografiích mohu setkat i se světle žlutou, ale zdá se, že je to spíš defektním fotoaparátem v mobilu, než že by monitor opravdu uměl i nějaké jiné barvy.

Napájení je řešeno slušně - trojkolík, který se zasune do AT zdroje a tak se monitor zapíná při zapnutí počítače. Jen tam trochu vadí délka kabelu, která činí cca jeden metr. To je trochu omezující při používání s PC na zemi, kdy se nevyhnu použití prodlužovačky. Ale co už, kabelů mám slušnou hromadu a prodlužovaček mezi nimi hned několik, takže to až tak nevadí. Stejně je na tom s délkou i kabel, který se zapojuje do grafiky. Opět ale není problém použít prodlužovací. K rušení signálu nedochází.

Od původní myšlenky používání monitoru pouze k PC XT (ano, ten článek se ještě chystá) mne odradilo to, že ono XTčko ještě není dokončeno. Chybí mi posledních několik karet z nichž některé jsou již na cestě a na některé si ještě chvíli počkám. Proto používám monitor hlavně k testování s PC s Windows 98 kvůli identifikaci karet. Zobrazovadlo v černobílé tedy máme, teď by to chtělo ještě něco podobně malého v barvách. :-)