Compaq Pressario 1600

Datum: | Autor: | Kategorie:


Compaq Pressario 1600
Je to cca třičtvrtě roku, kdy jsem se potuloval po bleším trhu a zkoušel sehnat nějaký „ojetý“ notebook, na kterém bych mohl dělat pokusy bez rizika, že něco drahého zničím. U jednoho z překupníků jsem narazil na Compaq Presario 1600, který má ulámané panty (zřejmně již nelze sehnat náhradní díly na opravu) a tak se displej překlápí až o 180 stupňů, protože jej defakto nic nedrží. Zakoupil jsem jej tedy bez smlouvání za tvrdou měnu 50 korun a spokojen s tímto nákupem se odebral domů.

Po zkoušce doma jsem zjistil, že i přes tento nedostatek je to jinak funkční mašina. A co víc, disponuje akumulátorem, který stále ještě drží cca 30 minut notebook v provozu. Notebook jsem tedy odložil a jal se hledat uživatelskou příručku a ovladače. Udivilo mne, že zvládá Windows XP a tak jsem mu je hned naservíroval k obědu. Co říct? Oběd trval až podezřele dlouhou dobu – celých 24 hodin! Problém jsem se pokoušel vyřešit výměnou pevného disku, mylně se domnívaje, že za to může právě on – bezvýsledně. Tady je každá rada drahá, říkám si a servíruji notebooku instalační CD Windows 98. Nálepka na notebooku říká, že podporuje Windows 98, takže zde by neměl být problém. Formátuji tedy z DOSu (to je to, co bylo ještě před těmi vašimi okýnky) příkazem FORMAT C: /Q /S (formátuj disk C: /rychle /přenes systém) pevný disk s kapacitou 40GB, rozdělený na dva oddíly po 20GB a kopíruji instalační cd na nově zformátovaný disk, odkud jej spouštím. Výborně, naběhlo to. OS jsem v pořádku nainstaloval na první oddíl a pokoušel se hledat ovladače pro wifi PCMCIA kartu. Ty jsem sice našel, ale byly až pro Windows XP. Vzhledem k tomu, že jsem měl dost nějakých pokusů o instalaci přímo z CD jsem zkopíroval instalační složku I386 na pevný disk a instaloval z Windows 98 z této složky. Výsledek? Téměř čtyři hodiny čekání přinesly ovoce a tak jsem se mohl pyšnit funkčními Windows XP s multibootem, (kdyby se něco pokazilo, napravil bych to z W98).

Instalujeme síť. Stažené ovladače jsem si nechal na druhém oddílu, kdyby se při instalaci XP něco pokazilo. Ovladače jsem úspěšně nainstaloval, pak následoval povinný restart (u tohoto modelu trvající krásných pět minut) a síť byla doma. Ještě postahovat a nainstalovat nezbytné smetí, jako je internetový prohlížeč a totalcommander a můžeme si hrát.

EDIT: Momentálně je notebook víceméně mimo provoz, protože se někomu šikovnému podařilo jej upustit při přenášení (ve vypnutém stavu a přesto fatálně). Výsledkem tak je, že se mi podařilo naprasknout displej a poškodit disk. Teď už nemá velký smysl notebook nadále udržovat v provozuschopném stavu. Bohužel i takové věci se stávají a je nutné s nimi počítat. Každopádně 3/4 roku mi byl věrným sluhou a tak mu tedy dopřeji reinkarnaci. Díly budou použity na upgrade IBM ThinkPad 600E 2645.

EDIT2: Notebook jsem po delším uvažování rozebral kompletně na díly, nechal základní desku, CPU, displej, mechaniky, HDD, paměti a zdroj. Šasi jsem zlikvidoval. Mám v plánu osadit touto základní deskou jiný vhodný nefunkční notebook, případně CPU použiju do jiné základní desky. Ono by totiž bylo škoda vyhazovat Celeron na 466MHz, který je mimochodem shodný s desktopovým.

Dokonce jsem si chvíli hrál i s myšlenkou, že základní deskou osadím nějakou starší malou PC skříň. Výsledek by pak vypadal tak, že deska by byla uvnitř, klávesnice notebooku nalepená na vrchní straně a touchpad to samé. Displej tedy netřeba a o připojení monitoru se postará VGA konektor. Napájení bych vedl ze zdroje PC skříně, případně použil stávající 19V adaptér a jeho výstup naletoval napevno na desku. Akumulátor, který mimochodem stále drží šťávu, by se pak používal jako záložní zdroj. I půlhodinka provozu bez proudu se hodí minimálně na to, aby se stihla uložit práce. Horší by to pak bylo s monitorem, protože ten by energii stále potřeboval. Na druhou stranu krátkým stisknutím tlačítka pro zapnutí by se PC uspal, případně přepnul do hibernace a po obnovení dodávky elektrického proudu by se mohlo pokračovat. To už ale výrazně předbíhám.