Fujitsu Siemens Amilo Pro V3525 WB2
Datum:
| Autor: | Kategorie:Před několika dny jsem na Bazoši narazil na notebook za tři stovky, který by se mi co do schopností celkem hodil. Vzal jsem na sebe riziko, že v případě, že by notebook nefungoval, použiji jej na ND a těch pár stovek prostě oželím. A co se nestalo? Notebook mám doma, dokonce je provozuschopný, i když stav víceméně odpovídá ceně. Už nějakou dobu jsem sháněl nějaké starší dvoujádro, abych mohl znovu zprovoznit svůj MC server. Ten je totiž už nějakou dobu vypnutý kvůli odepsanému HW. Takže jsem se v sobotu ráno vydal do hlubin Českého internetu a na portálu Bazoš si vyhlédl několik adeptů na server. Stolní PC se mi na tuto funkci již používat nechtělo, protože nejen, že to dost žralo, ale bylo to i přes veškeré mé snahy příliš hlučné. Naopak po přečtení dobové recenze na tento stroj jsem si byl téměř jistý, že budu schopen server znovu zapnout a provozovat jej 24/7/365, aniž by to nějak ovlivnilo spánek můj i mé přítelkyně.
Rozhodnutí padlo, na místo prodeje jsem dorazil, pravda, se čtvrthodinovým zpožděním, zboží převzal, zaplatil a vydal se domů. Doma jsem se teprve začal rozhodovat, jakým OS vlastně zakoupený notebook obdaruji, aby měl to, co je potřeba. Když jsem se konečně rozhodl a vytvořil si instalační USB nejnovějšího Linuxu Mint (jen na zkoušku), zjistil jsem, že ano, že v live módu naběhne, ale při pokusu o instalaci jsem se dozvěděl, že notebooku chybí jakékoliv úložiště. O tomto faktu jsem spravil i prodejce, od nějž se mi však dostalo jen odpovědi, že co bych za tu cenu chtěl, že si myslel, že tam disk je, ale když není, tak už je to moje starost. Inu, říkám si, riziko podnikání a do notebooku roubuji své jediné volné 120GB SATA SSD.
Instalace proběhla tak nějak bez zádrhelů (na třetí pokus) úspěšně. Koumal jsem, čím bych tak notebook mohl ještě obdařit, když jsem si všiml, že má pohopouhý jeden gigabajt operační paměti. A tak jsem mu dal hned 4GB, i když později se ukázalo, že to byla tak trochu chyba. Hrozně nerad plýtvám, ať už jsou to finance, nebo výkon. Ukázalo se, že notebook má v zásadě jediný problém, který nejspíš opravit nedokážu a tím je omezení maximální nainstalované RAM. Někde jsem kdysi četl, že Windows XP mají horní limit nainstalované RAM někde na 3GB a proto, i když je nainstalováno více, nedokážou ten zbytek paměti využít. Linux takové omezení nemá, pracuje s tím, co má k dispozici. Bohužel pro mne, ač je nainstalováno 4GB RAM, BIOS dovolí využití max zmíněných 3GB. Je možné, že se najde nějaký patch, který tuto hodnotu opravuje, nicméně v době uvedení prodeje tohoto notebooku ještě neexistovali, respektive nebyli na trhu moduly o kapacitě 2GB a více a tak je tento limit dán i tím.
Jak je na tom notebook se zobrazováním? Když pominu nízké rozlišení a vysvícenost, nebo spíš poškození displeje, za které může dle mého špatné zacházení, ještě má co nabídnout. Není to sice žádná sláva, ale s přihlédnutím k ceně je to takový průměr toho, co se dá očekávat od notebooku z roku 2007 po dlouhodobém nepříliš šetrném způsobu používání. Se svými 14,5", rozlišením 1280x800 a 16M barev to není zas tak špatné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Z přímého pohledu obraz vypadá dokonce koukatelně (vyzkoušeno přehráním několika filmů v 720p kvalitě). Ostatně více napoví fotografie, které jsou jako obvykle na konci článku. Důležité je, že displej je matný, i když s nepříliš jasným podsvícením. Rozhodně bych tento přístroj nechtěl používat za jasných dnů na plném slunci, ale do tmavého pokoje se zataženými žaluziemi je to ideální.
Co se pantů týče, nic nevrže, displej drží polohu, kterou mu nastavíte, takže zde není žádný zádrhel. Provoz notebooku je až na plnou zátěž až překvapivě tichý. V plné zátěži je pak ventilátor mírně slyšet, ale není to nic, co by rušilo. Uvedu příklad: Při startu notebooku si jednou dvakrát odfoukne při načítání operačního systému, což je běžná věc. Po načtení systému a konzole MC serveru je pak notebook celou dobu až na pár výjimek, kdy je potřeba zpracovat nové oblasti / nové chunky (16 x 16 x 256 bloků), opět tichý tak, že je těžké poznat, zda je notebook vůbec zapnutý. Prostě paráda, za toto si ode mne tento kousek vysloužil velké plus (a od přítelkyně si jistě vyslouží i hvězdičku ).
Na klávesnici je potřeba si zvyknout. Kvůli častému používání notebooků s numerickým blokem na klávesnici (a hlavně hlavního PC s plnohodnotnou klávesnicí) se při používání tohoto stroje cítím tak trochu ochuzen, ale i přesto, že tam numerický blok chybí, se po nějaké době používání dá na klávesnici zvyknout. Akumulátor má po těch letech stále kapacitu na udržení notebooku v provozuschopném stavu ještě zhruba třicet minut po odpojení od elektrické sítě, za což jsem rád, protože pokud by došlo k nějakému výpadku (kvůli MC serveru), stihli by se vytvořit ještě alespoň dvě další zálohy herního světa, než by baterka klekla. Vážně mám nastaveno ukládání světa po deseti minutách, člověk nikdy neví
Co bych tak ještě dodal? Na své stáří a s přihlédnutím k použitým komponentám (hlavně tedy s přihlédnutím k taktu CPU a RAM) musím uznat, že notebook běží až na pár vyjímek vcelku svižně, což jsem od tak starého stroje opravdu nečekal. Ono se všeobecně zdá, že procesory Core 2 Duo / Core 2 Quad mají stále dost co nabídnout a já rozhodně nemám nejmenší zájem na tom něco vyvracet. I když se na toto téma například na High-Voltage vedla plamenná diskuse, kde někteří tyto procesory zavrhovali, já osobně jsem toho názoru, že využití se najde (téměř) vždy a (téměř) pro cokoliv.
Rozepsal jsem se až dost, nyní si tedy sesumírujeme momentální konfiguraci notebooku:
- Procesor Intel Core 2 Duo T 5200 @1,6 GHz, v úsporném režimu běžící na 900 MHz.
- 4GB (2x 2GB) DDR2 RAM @800 taktované na 533 MHz, původně osazeno 2x 512MB @533 MHz.
- HDD 1x SATA SSD 120GB Kingston, 1x SATA HDD 500GB v rámečku místo optické mechaniky.
- 4x USB 2.0, dva na zadní straně a dva na straně pravé.
- 1x RJ11 pro připojení k pevné lince.
- 1x RJ45 pro připojení k LAN (Gigabit).
- Matný 15,4" displej s rozlišením 1280 x 800 px.
- Zvuková karta Intel HD Audio Controller (AC97).
- WiFi 802.11 a/b/g/n a Bluetooth již snad není třeba zmiňovat.
A protože již mám opět kousek, který je schopen bez zádrhelů běžet alespoň další rok, je potřeba obnovit projekt MC-HELL. Projektové stránky byly před rokem zrušeny, takže je nutné je vytvořit od základů znovu, což nějakou chvíli potrvá. Mezitím bude nutné znovu vyvážit nastavení, nainstalovat nejnovější verze pluginů a vlastně komplet novou verzi minecraft serveru. Popřemýšlím, zda by bylo dobré vytvořit nějaký technicky založený server, nebo klasický módovaný survival. Pravděpodobně se ale přikloním k první možnosti, jelikož survival (a skyblock) serverů je k dnešnímu dni už tolik, že zaregistrovat se na všechny české by zabralo týdny. Kvalitních technic serverů však je jen pár a ty, na které si vzpomenu, by se dali spočítat na prstech jedné ruky.
Použitá tapeta: "Mynx" - R-18! Ano, že je to, co mám na plochách, kreslená humanizovaná liška a že ke všemu není nijak zahalená vím, nemusíte mne na to upozorňovat. O tom, že se nebudu zatěžovat změnou pozadí kvůli publikaci článků, jsem již kdesi informoval a tak na tom nehodlám nic měnit. Konkrétně tuto tapetu mám nastavenu snad na všech strojích, takže je dost dobře možné, že se tu s ní setkáte i v jiných článcích.
A ještě drobnost: Co vidíte opravdu nejsou Windows 10, jen jejich téma. Nějak si nemůžu zvyknout na prostředí Cinnamon (to už radeji KDE, nebo LXDE), takže mám nastaveno schéma, na které již zvyklý jsem a které používám na hlavním kompjůtru.