HP Compaq nx9010

Datum: | Autor: | Kategorie:


HP Compaq nx9010

Další přístroj získaný od lVency (a ještě jeden téměř stejný od Pana Petra Lišky, kterému patří můj dík), který jsem se rozhodl ukázat je HP Compaq nx9010. Jedná se o notebook určený původně hlavně pro práci, čemuž by odpovídaly i komponenty. Když pominu zásadní vady, jako například chybějící antény pro WiFi a podporu DDR pamětí o maximální frekvenci 266 MHz, mohl by z tohoto kousku šrotu být v době prodeje vcelku slušný kousek hardware. Notebook jsem osadil tím nejslabším, co jsem měl zrovna po ruce. Použil jsem 2x 256 MB (1x 266 a 1x 333 MHz) DDR RAM a 30 GB PATA HDD s předinstalovanými Windows XP. Výsledek? Vážně nic moc. Paměti jedou na nižší frekvenci (další 266 MHz nemám) a pokud vám tedy nevadí nutnost užití kabelu, nebo PCMCIA WiFi karty místo integrované WiFi karty a díky malé kapacitě paměti a její nízké frekvenci si užijete dlouhé načítání prakticky všeho. S přehráváním videí z youtube se můžete rozloučit a pokud jde o videa uložená na disku, či flash paměti, je lepší zvolit video s nižší kvalitou (max 360p – všechno lepší už je spíš slideshow). Nechci kritizovat stroj, který byl ve své době vcelku slušný pro cílenou skupinu uživatelů, ale dnes v době „moderních“ technologií, miniaturizace a snižování spotřeby na každém kroku, je to „líný vypasený nenažraný prase“. A to mluvím ještě hodně slušně 🙂

Původní konfigurace (jen základ)

  • CPU Intel Pentium 4 @2.8 GHz.
  • 256 MB 266 MHz DDR RAM.
  • bez disku.
  • bez antén pro WiFi.
  • bez WiFi karty.
  • bez zdroje.

Proč to trošku nevylepšit? Měl jsem tu i osekanější stroje a dal jsem je dohromady. Dáme se tedy do toho.

Při prvním spuštění mne zaujal hukot, který je schopen takto malý notebook vyprodukovat. Je to způsobeno trojicí (!) různě velkých ventilátorů, z nichž jeden chladí procesor, druhý čipset a třetí nejmenší vypadá spíš na ozdobu, než aby byl k užitku a rozjede se jen v nejvyšší zátěži. Notebook si také řekne o 90 Wattů, což z něj dělá stejného žrouta, jako dnešní výkonné kousky. Akumulátor si drží nějakou tu kapacitu a tak je možné si s ním přibližně 30 – 40 minut hrát, než klekne. Výkonu moc nepobral a tak se dnes jeho využití najde maximálně při prohlížení webu. Respektive na prohlížení jednodušších stránek bez animací a různých reklamních bannerů. A dokonce snad ani to ne.

Popravdě kdyby byl notebook tišší, nainstaloval bych na něj Windows 98 a používal bych jej na tracking. Trackingem v tomto případě myslím skládání hudby pod DOSem v programu, kterému se říká tracker – konkrétně Impulse Tracker.

Momentální konfigurace:

  • 2x 256 MB (1x 266 MHz a 1x 333 MHz) DDR RAM.
  • 30 GB PATA HDD.

Teď už vím, že když se mi zase náhodou dostane do rukou notebook s WiFi modulem, který opravdu nepůjde zprovoznit, antény si mám ponechat 🙂 Není to tak dávno, co se mi jeden takový šrotík dostal do rukou a já jej s velkou lítostí musel odepsat a při jeho likvidaci jsem omylem vyhodil i antény.

CPU je beze změny a zdroj používám univerzální – 19 V 4.74 A, který je podle propočtů právě tak akorát pro tento notebook.

S WiFi kartou se zatím párat nebudu, protože na podobné experimenty, jako je přehazování antén z jednoho notebooku do druhého, nemám sebemenší chuť. Navíc bych musel alespoň částečně rozebrat displej a antény umístit tam, protože ukládat antény do těla notebooku je nesmysl. Rozhodl jsem se tedy, že zatím zůstanu u PCMCIA karty, která je jen o kousek pomalejší, než ethernet a v tomto případě to nehraje roli. Navíc jsou pro ní ovladače dostupné už od Windows 2000, takže je to víceméně univerzální kousek hardwaru, který má mnohostranné využití.