IPC Tekneo MagicNote N340S8

Datum: | Autor: | Kategorie:


Předem bych chtěl poděkovat panu Vojtěchu Lechnerovi za věnování a že se obtěžoval s tímto pořízkem zajít na poštu. Opravdu to není žádné pírko, se zdrojem váží celých 4500g. Nejvíce mne zaujala značka. Povídám si, že od tohoto výrobce zatím nic nemám, takže proč bych notebook nevzal. Každopádně nabídky starých notebooků téměř nikdy neodmítám. Je jen jeden důvod, kdy bych nabízený notebook odmítl a to je příliš vysoká požadovaná částka. Notebook je momentálně nově přeinstalován, ale bohužel testovací SSD v jeho případě díky atypickému připojení disku nelze použít. Ať jsem se snažil jakkoliv, disk se mi prostě nepodařilo připojit. SSD jsem dokonce i vyjmul z hliníkového obalu, ve kterém je normálně uloženo, ale ani to nepomohlo. Momentální parametry jsou následující:

  • CPU: Desktopový! Intel Pentium III @997 MHz.
  • RAM: 512MB SDRAM.
  • HDD: 60GB 2,5", 5400rpm.
  • Porty: 1x serial, 1x paralell, 1x VGA, 1x kombinovaný PS/2, 1x infraport, 1x USB 1.1, 1x PCMCIA a 1x 10Mbit ethernet.
  • Média: Floppy 3,5" 1,44MB, DVD vypalovačka.

Mým původním plánem bylo vytvořit z tohoto notebooku ten nejrychlejší kousek, který ještě rozjede Windows 98 a bude tak dobře použitelný pro hraní starých her, případně na skládání nějaké té hudby v DOSovském programu Impulse Tracker. Předpoklady k tomu víceméně má, hudbu jsem dříve skládal na mnohem slabší sestavě s CPU na 366MHz (ještě CPU Cyrix, jakási náhrada rychlejšího Pentia II. Přesně už si nevzpomenu na typ.).

Ovšem narazil jsem na (prozatím) nepřekonatelnou překážku už při samotné instalaci, respektive při jejím dokončování. Zjistil jsem totiž, že hledání ovladačů k podobným přístrojům, pokud je nemáte někde pečlivě zazálohované, je téměř nemožné. Na notebooku je nalepen licenční štítek Windows ME, tak jsem doufal, že bude stačit sáhnout po ovladačích pro tento systém, ale ejhle. Nikde nic k nalezení. Sehnat k tomuto notebooku ovladače je doslova očistec. Měl jsem za to, že bude nutné nainstalovat jen pár základních balíčků, jak jsem zvyklý u ostatních notebooků s Pentiem II a III (instalace balíčků Intel INF), ale chyba lávky.

Clous mne již upozorňoval, že je celý tento nesmysl postaven na chipsetu od SiS. Také že je. Ovšem sehnat i jen ovladače pro zvuk a grafiku bylo téměř nemožné. Nakonec jsem to s instalací Windows 98 SE vzdal, jelikož veškeré mé pokusy zprovoznit alespoň část vybavení (hlavně grafiku), selhaly. Jasně, že  jsem se mohl protloukat internetem a stahovat pochybné balíčky dat s ještě pochybnějším obsahem, ale prostě mne to po cca šesti hodinách od instalace holého systému přestalo bavit. Navíc jediný způsob, jak bez funkčního USB do notebooku něco dostat byla CF karta zapojená v PCMCIA redukci, která navíc reagovala jen po zapnutí a pokud se za chodu vysunula, znovu již s aktualizovanou kartou nefungovala. Notebook se musel vypnout, vložit kartu a znovu zapnout.

Tak jsem si řekl, že takhle to opravdu nepůjde, vykašlal jsem se na všechny ovladače pro Windows 9X a nainstaloval Windows XP Black SP3. A víte co? I přes nehoráznou pomalost je to stále ještě občas použitelné. I když tedy rozhodně ne bezpečné, jelikož předinstalované aplikace z CD jsou z roku "nežer chleba" a použití nejnovějších již není podporováno. Aby také ne, oficiální podpora OS Windows XP skončila již před několika lety a tak je zde spousta děr, které už nikdo neopravuje.

Co mne potěšilo je, že notebook má slušně fungující síťovku, pomocí které lze, i přes její pomalost, občas zabrousit na internet. Rovněž s médii není problém. Konečně jsem si mohl z obrazů disket vytvořit 3,5" diskety s instalací MS-DOSu, které se mi jistě ještě budou hodit. Instalaci XPček jsem prováděl z DVD, takže jsem zjistil, že i tato mechanika funguje jakž takž. Problém by byl snad pouze s akumulátorem, což je vzhledem ke stáří celkem jasné a též s displejem, který v určitých úhlech odmítá zobrazovat (pravděpodobně poškozený kabel k invertoru, nebo k trubici). Jakmile na to budu mít více času, podívám se, zda by se nedal použít některý z mnou nahromaděných invertorů.

Co mne opravdu dostalo je osazený CPU. Je to plnohodnotný desktopový procesor a chlazení je díky tomu pořádně hlučné. Prakticky se od zapnutí do vypnutí nevypne, takže celkově notebook už po pár minutách provozu působí jako rušivý element, který by bylo záhodno provozovat někde, kde je opravdu chladno, místo topení. Procesor je opravdu téměř na 1GHz, tedy jedno z těch rychlejších Pentií III. Jistě, na wikipedii se můžete dočíst o Pentiích III s frekvencí až 1.4GHz a overclockeři z nich dokázali vytáhnout i o dost více. Jeden gigahertz však bohatě stačí. Respektive stačil by pro mé záměry.

Paměti je dost. Sice o běhu novějších Windows (Vista / 7 / 10) nemůže být řeč, protože na to notebook není stavěný, ale s 512MB RAM je to velmi dobrý základ pro Windows XP, které, poukd si dobře pamatuji, měly minimální požadavek někde na 64MB RAM. Dobře použitelné byly až s 256MB RAM. Také to bude pravděpodobně maximum, jímž se dá notebook osadit vzhledem k typu paměťových modulů.

Tento článek ještě bude doplněn o další poznatky, jakmile se rozhoupu k tomu, abych sehnal veškeré ovladače pro Windows 98, jelikož je to podle mého pro tento kousek nejlépe využitelný OS. Windows ME (pro které je na notebooku licence) jsou "zprasený" paskvil, který nikdy neměl poznat světlo světa a novějších OS je na tento kus HW škoda, nehledě na to, co jsem psal výše.