Nexcom Peak 570 - Osekané Pentíčko

Datum: | Autor: | Kategorie:


Nexcom Peak 570 - Osekané Pentíčko

Jednou za čas se mi dostane do rukou něco, co bych asi za normálních okolností nemohl získat. Jednou z takových věcí je industriální jednodeskový počítač Nexcom PEAK 570.

Oproti referenčnímu modelu uvedenému na stránkách prodejců je tento kousek ořezaný o Adaptec 7880 UW SCSI řadič a 10 / 100 Mbit Ethernet Intel 82558. Pravděpodobně tyto komponenty nebyly pro cílové pracoviště podstatné, nebo šlo jednoduše o levnější variantu karty. Pozice tam jsou, takže teoreticky nic nebrání osazení čipů a u SCSI řadiče i konektoru. Pokud se dívám správně, tak v případě síťové karty by bylo potřeba ještě sehnat plech s konektorem. Kdo ví, jak to přesně bylo řešené.

Počítač je postaven na čipsetu Intel 82430TX MOBILE TRITON II, což se mi zdá jako velmi dobré řešení. Osazeno je dále 256MB RAM ve dvou SDRAM modulech a procesor Intel Pentium MMX 233 MHz (66 MHz x 3,5x).

Co u desky naštve je, že jako téměř u všech socket 7 a socket 370 desek, chybí jakákoliv regulace rychlosti otáček, takže buď chladíte na maximum, nebo na maximum. Při frekvenci CPU 233 MHz nepřichází jiný typ chlazení v úvahu ani v relativně dobře chlazené case, takže je dobré vzít si na pomoc nějaký rozumný chladič a tichý ventilátor. Já naštěstí narazil na ne úplně masivní chladič pro socket 370 s rozumně tichým 12V ventilátorem, takže hluk mám vyřešen.

Grafická karta? Jasně, i to máme, i když je to hroznej šmejd. Na desce je integrována grafika značky Chips & Technologies 82c455 s 2MB paměti. Výkon to nemá téměř žádný, dobré je to maximálně tak na zobrazení pracovní plochy v hi-color. Záleží ovšem na použitém rozlišení. Grafická karta se ale naštěstí dá použít jiná, nejlépe v provedení PCI a tak používám jednu z mých oblíbených - Sparkle nVIDIA RIVA TNT2 s 32MB paměti, což sice také není kdoví jaké dělo, ale její využitelnost je mnohem lepší.

Z něčeho to startovat musí a tak jsou na kartě počítače umístěny dva dvoukanálové IDE, tedy lze připojit až čtyři další zařízení, například pevné disky, ZIPky, nebo optické mechaniky. Počítač umí startovat i z optické mechaniky, což je velké plus, pokud nemáte po ruce nic jiného. Komu by se chtělo instalovat OS z disket, že ano.

V desce je osazen "zánovní" (čti "použitý šmejd z likvidace počítačů v Číně") RTC chip DALLAS DS12887A, kterých jsem před rokem nakoupil deset kousků na Aliexpressu (5 funkčních, 5 vybitých). Původní kousek měl vybitou baterii, tento je jeden z pěti, které dorazili s ještě nabitým knoflíkem uvnitř. Doufám tedy, že nějakou dobu vydrží, jelikož se mi nechce DALLAS kuchat, abych na něj lepil držák pro CR2032 knoflík. :-D

Co dál, co dál? Ano, jistě, pak zde máme další potřebné porty. Vezmeme to od plechu. Zezadu na nás kouká jeden PS/2 pro klávesnici, to je ten camprlík dole a pak je nad sériovým portem druhý kousek, tentokrát dělaný pro myš. To je velké plus. Novější SBC mívají jen jeden a ten bývá kombinovaný, k čemuž je potřeba spešl káblík. Dále zde máme nezapojený druhý sériový port, což je ten černý desetipinový konektor na kartě vpravo nahoře hned pod nezapojeným šestadvaceti pinovým konektorem pro paralelní port. Karta není nikde řádně popsána, ale co jsem tak koukal při instalaci zařízení ve Windows 98, tak deska má disponovat ještě USB porty, patrně ještě ve verzi 1.1 Osobně i v takto starých PC používám rozšiřující karty s USB 2.0, z čehož už se dá rozumně kopírovat. Každopádně USB porty osazené na desce bude složité využít, protože není k dispozici vhodný kabel a bracket těmito sporty. Respektive ono by se to určitě dalo nějak zaonačit a jeden USB nakonec snad i připojit, ale protože mám rozšiřující karty, je lepší a jednodušší se drátování vyhnout.

BTW: Ten úzký konektor pod IDE konektory je nějaká specialita. Nemám nejmenší tušení, jaký by mohl mít využití. Popis jsem nikde nenašel.

A jak je na tom deska s podporou OS? Inu pomineme-li integrovanou grafiku Chips, není potřeba se ve Windows 98 SE příliš starat o ovladače. Stačí použít balík "Intel Inf", který se postará o nainstalování všeho potřebného. Místo integrované grafiky jsem použil raději mou RIVU TNT2, viz výše, ke které lze ovladače v pohodě sehnat. Integrované řešení je vhodné maximálně na textový režim DOSu, případně nejaké primitivní hry nevyžadující lepší grafickou kartu.

Zmínil jsem OS Windows 98 SE. Jak víte, považuji tento systém za nejlepší Windows využívající jako základ DOS. Starší Windows 95 i jejich OSR2 verze byly nedopracované a novější Windows ME, který byl posledním pokusem o oživení slávy Windows 98 zase neskutečně zabugovaný. Windows 98 jsou tedy to nejlepší, co můžete použít a to jediné, u čeho pak pravděpodobně rádi zůstanete. Záměrně vynechávám Window řady NT (New Technology / Nová Technologie) a to z rozumného důvodu: Nemám je rád. :-D Popravdě první Windows NT, které jsem zkoušel, byly NT 4.0. Někde mám ještě instalační disk a licenci, ale nesednou mi a z hlediska použití DOS programů nejsou využitelné.

Pro zajímavost: Svá spouštěcí média (CF karty na testování a HDD v některých PC) opatřuji větvenými konfigy a do [WINDOWS] přidávám kontrolou nejdůležitějších souborů Windows, respektive ne kontrolu integrity, na to nemám potřebné znalosti, ale jejich existence. Pokud tedy chybí třeba soubory registru, nebo win.com, je jasné, že Windows nemusí být správně, nebo vůbec nainstalované a pak se spustí dávka, která v případě nutnosti spustí obnovu automatickou bezobslužnou instalací Windows 98 - na nic se to neptá a i na tomto stroji trvá obnova maximálně 40 minut. Reinstalace se dá spustit i ručně z nabídky v konfigu.