Nová Deska BX98-3D

Datum: | Autor: | Kategorie:


Včera byl ten den, kdy se mi podařilo získat novou základní desku na testování ostatních komponent od ISA přes PCI až po AGP. Trochu zamrzí, že už se nejedná o desku pro první Pentium, ale na druhou stranu má více co nabídnout. Tak například již zmíněný AGP slot. Konkrétně jde o základní desku Zida (Tomato) BX98-3D. Nešlo o dar, takže svého obchodního partnera nebudu (z důvodu zachování monopolu) zmiňovat. ;-) Zmíním jen cenu: byla přiměřeně nízká... Copak že to deska obsahuje či nabízí?

  • SLOT 1 -> Socket 370 CPU Intel Celeron @500 MHz (Původně Celeron @300 MHz)
  • 3x slot na RAM - osazeno 512MB SDRAM @133 (66), původně zde bylo pouze 128MB
  • 2x ISA slot v plné délce
  • 4x PCI slot
  • 1x AGP slot 1x/2x/?
  • 1x PS/2 pro připojení myši
  • 1x paralelní port
  • 2x sériový port
  • AT i ATX konektor pro připojení zdroje
  • 2x IDE konektor pro až 4 zařízení
  • 1x floppy konektor

 
Deska dorazila v celkem pěkné kastli, ale ukázalo se, že zdroj není funkční. Tak jsem ji vyextrahoval a spolu s konektory na plechu a dalšími třemi kartami očistil. Výměna AT zdrojů není nic pro mně. Chybné zapojení tlačítka a může to dát ránu, nebo vyhodit jistič, případně usmažit komponenty. Ne ne ne, kdepak, to já dělat nebudu ani podle návodu s obrázky jak pro mimino. :-D


Vytáhl jsem tedy ze svého testovacího PC vývody od zdroje k desce, položil desku na nevodivý materiál, jak to tak sem tam dělávám, připojil periferie a zapnul. Ejhle, naskočila na první pokus. "Ale co je to v tom za šneka", říkám si, vypínám zdroj a hledám redukci na CPU, kterou jsem kdysi dávno vyměnil za cosi se Sledgem. V desce byl totiž zasazený "pomalý" Celeron na 300 MHz (válí se tu někde kolem) a ventilátor má zjevně zanesená ložiska, protože vydává nepěkné zvuky. Vyměnil jsem tedy jeden Celeron za druhý silnější a znovu dal desce trošku najíst... Výsledek je jasný, procesor se chytil a těch 66.66666% výkonu navíc je znát. Prostě o dvě třetiny vyšší takt. To je prostě něco. ;-)


Ještě se vrátím k té pomalosti. Je jasné, že by stačilo i 300 MHz, vždyť testovací stroj běžně šlapal mezi 75 - 266 MHz (podle osazeného CPU a nastavení DIP switchů), ale tohle je deska pro Pentium II, takže tady by taktování CPU mělo být o něčem jiném. Proto mi oněch tři sta megahertz přišlo jako špatný vtip a proto jsem se rozhodl osadit ten nejrychlejší CPU, co to zvládne a který najdu. Bohužel plnohodnotné Pentium tu mám až pro novější desky a tak se dostal ke slovu Opět Celeron, i když o něco "nadupanější".
Co dál? Původních 128 MB RAM, se kterými se ke mně tento kousek dostal, je trošku málo. Deska totiž zvládá až 768MB RAM, což je pro Windows 98 až dost. A tak jsem se rozhodl opět upgradovat, prozatím na 512MB a jakmile seženu třetí modul, dostane deska své maximum.


Tak dál, popojedeme. Deska by byla osazena, teď nějaké ty karty. A které že vlastně? Inu protože už jsem měl ovladače pro grafiku na CF kartě, nechal jsem prozatím svou jedinou PCI grafiku, co za něco stojí a tou je ATI RAGE XL s 8MB paměti. Není to moc, AGP grafiky, které tu mám, mají několikanásobně větší paměť, ale stahovat další ovladače a čachrovat s CF kartou se mi jednoduše nechtělo. Jako další neméně důležitou komponentou pro testování je zvukovka. Opět jsem byl příliš líný, abych měnil za jiný kus a tak jsem osadil to nejlepší, co mám. Ano, správně. Osadil jsem SB AWE64. Beztak má deska ještě jeden ISA slot volný. Pokud bude potřeba něco otestovat, tak se to otestuje.
Jako další karta přišla na řadu PCI síťovka s dnes už podprůměrnou konektivitou 10/100 Mbit. Použitelné, ale v gigabitové síti pomalé. Na druhou stranu ve Windows 98 se na internet neleze, maximálně tak na FTP a když je něco opravdu potřeba rychle stáhnout, stačí to udělat na hlavním PC a strčit do čtečky CF kartu, na kterou se to něco rychle překopíruje.
S čím bude problém jsou USB porty. Deska má na sobě vývod pro USB, ale ať jsem dělal co jsem dělal, ne a ne je zprovoznit. Buď se mi tam nevlezl konektor (jeden pin by musel pryč), nebo bych musel sehnat originální plech s USB, který ovšem v původní case též nebyl. Normálně bych to řešil přídavnou PCI kartou se čtyřmi, vlastně pěti USB 2.0, ale rád bych se nejprve pokusil zprovoznit stávající, abych si neucpal jeden slot zbytečně.


No a to je tak nějak všechno. Když teď bude potřeba otestovat nějakou ISA, PCI, nebo AGP kartu, stačí zasunout do správného slotu a najet do OS a NSSI či další diagnostické utility.
A víte vy co? Protože zrovna nemám nic na práci, mohl bych si otestovat a popsat všechny karty, které mám na skladu. Jen tak pro přehled, co vlastně mám, co si nechám a co případně předám zase dál. ;-)


PS: Síťovku ani grafiku v galerii nehledejte. Opět zvítězila má přirozená lenost a tak jsem se na fotografování těchto komponent vy..... :-D