Obnovení webu

Datum: | Autor: | Kategorie:


S větším množstvím volného času se dá dělat spousta věcí. Já mám například nejraději šťourání se ve starém HW. I když to ne vždy je přesný popis toho, co dělám. Ano, v poslední době se věnuji například nákupu strojů rádoby historických za co nejnižší částky. Tomu také odpovídal ceník výkupu, který jsem zde donedávna měl a opět mít budu v dokumentech na archivních stránkách. Má poslední aktivita by se dala vyložit jako důkaz, že ne vše se vyplatí hned vyhodit... Všimli jste si na té fotografii něčeho zajímavého? Ne, není to foto z internetu. Fotil jsem to narychlo před pár minutami, abych nezapomněl, že jsem se chtěl pochlubit...

Inu fotografie na první pohled zobrazuje hromádku různých ISA a PCI karet, které nejsou ničím zajímavé a kdekdo by je hodil do odpadu, kdyby je viděl ve stavu, ve kterém jsem je získal. Jedná se o karty z několika aukcí, které jsem v posledních týdnech vyhrál a které nebyly z nejlevnějších, ale přeci jen byla cenovka ještědostatečně rozumná, abych se pokusil je získat. V této hromadě lze nalézt poklady, které mají historickou i reálnou hodnotu několikanásobně vyšší, než byla částka za všechny aukce dohromady. Dokážu to na několika příkladech.

Prvním příkladem by mohl být třeba následující SCSI řadič s označením ST02. Jde o výrobek firmy Seagate, která vyráběla převážně pevné disky a právě podobné karty. Tento řadič je navíc 8-bit, umí a bude fungovat i v PC XT. Se správným diskem není problém jej provozovat, ani z takového spojení úspěšně zavést operační systém. Jak to vím? Inu opět jsem v noci na dnešek nemohl spát, takže jsem se kouknul, jestli náhodou nemám nějaký starý SCSI disk. A ejhle, ono se něco našlo. Seagate ST11200N SCSI HDD z roku 1992. Trošku modernější kousek (1006MB), který je určen do počítačů s nahlodaným jablkem, ale přeci jen to něco dělalo. Protože mi na datech na takovýchto discích nezáleží ani za mák (vše bylo určeno k likvidaci a já se obvykle nehrabu v datech, která mi nepatří), rozhodl jsem se radič nechat provést low-level formát následovaný rozdělením disku programem FDISK a dále zformátováním partition a převedením OS. Výsledkem je disk bez jediného vadného sektoru, ze kterého lze spustit OS. Byť je toto řešení zajímavé, je také hlučné. A pokud bych si měl vybrat mezi poslechem vibrací a pískání z ST-225 a poslechem tohoto kousku, asi bych dlouho neváhal... ST-225 má totiž o dost líbivější zvuk :-) Bohužel všechno dobré má v sobě i trochu toho špatného. Řadič je sice perfektní do PC XT, ale na tomto kousku nebyla osazena část pro ovládání disketových mechanik (mimochodem řadič sám by uměl 1.44MB mechaniky) a tak bych se musel spolehnout na další kartu. Do PC XT si tak nechám prozatím raději XTIDE a HD Floppy. Sice jde stále o dvě karty, ale jsem na ně zvyklý a nenadělá to takový rámus.

Další kousek HW, který má pro mne obdobnou hodnotu, jako výše zmíněný ST02, je SCSI řadič Future Domain TMC-850. Jedná se již o druhý funkční řadič do XT i AT, tentokrát s tím rozdílem, že zde nebylo v plánu osadit jakýkoliv header pro disketovou mechaniku. Na druhou stranu má tato kartatu výhodu, že je zde vyveden i externí SCSI port, což je velké plus například pokud používáte SCSI ZIP mechaniky, páskové mechaniky, nebo třeba skenery. To vše se dá na tento port připojit. Že karta funguje bylo překvapením hned ze dvou důvodů: Prvním je fakt, že v jiné desce se mi karta odmítla inicializovat a proběhl běžný POST a BOOT z IDE zařízení. Druhým důvodem je, že na zadní straně jsou spečené čtyři kontakty 50-pin konektoru, takže při připojení disku jsem čekal, že karta zasmrdí a odporoučí se. Ale kupodivu se inicializuje, zobrazí "tak-tady-mě-máš" text s identifikací a začne hrabat po kabelu, jestli tam náhodou není něco připojeno. A protože na kabelu byl připojen onen výše zmíněný ST11200N, tak ho karta také našla... Bohužel to bylo všechno, co udělala, protože v momentálně testované desce jsou disky kolem 1GB stále ještě tabu a tak k nabootování nainstalovaného OS Windows 98 nedošlo. Deska má navíc takový přihlouplý BIOS, kde toho mnoho nenastavíte a je třeba navíc připájet nový držák baterie CR2032, protože stávajícímu ureznul jeden kontakt. :-D Tím se ale budu zabývat až někdy příště.

Rozhodně netvrdím, že všechno, co nakoupím na aukru a vlastně i kdekoliv jinde je poklad s obrovskou historickou či reálnou hodnotou. Naopak, Pokud jste si všimli v hromádce síťových karet, tak všechny bez RJ45 konektoru jsou pro mne odpad. To samé mohu říct též o těch, které nemají socket na EPROM, protože se pro mé účely jednoduše nehodí. A dále je pro mne naprosto nepoužitelná jakákoliv karta modemu - ty využívám prakticky jen k vypájení "pípáků" a cívek. Ale co je pro jednoho odpad, může být pro někoho jiného poklad.

A co vy? Co si myslíte o hodnotě zařízení z titulní fotografie? Má smysl se tímto "odpadem" z osmibitů zabývat, nebo je to všechno zralé do šrotu? Mou odpověď už znáte...