PC XT - Plánování 2
Datum:
| Autor: | Kategorie:Kdysi jsem zde psal o tom, že plánuji postavit své vlastní PC XT. Dnes jsem tomu opět o něco blíže. Objednané, zakoupené a vyměněné díly se mi pomalu ale jistě scházejí na jednom místě a tak už nic nebrání ve stavbě. Inu, téměř nic. Protože bych byl rád, aby XTčko bylo v nějakém dobovém obalu, stále se ještě poohlížím po nějaké "desktop" case, tedy bedně orientované na ležato. Dodnes si mnozí myslí, že desktop bylo jakékoliv PC, které leželo na stole. To je ale omyl, i když vcelku pochopitelný. Spousta lidí má počítač položený na stole z různých důvodů, ať už jde o estetiku, či nutnost. Pravý desktop ale neležel na stole bezdůvodně, sloužil totiž obvykle také jako stojan na monitor. Ale dost planých keců, plním web bezúčelnými zbytečnostmi jen velmi nerad a navíc například na takové wikipedii vám to vysvětlí lépe. Když už jsem nakousl téma, budeme pokračovat. Doma se mi sešel prozatím jen úplný základ XTčka, což je základní deska, grafika, síťová karta a tím to víceméně hasne. Na cestě by měl být v brzké době řadič disků ST-225 a ST-251-1 (což jsou hlučné a velké 5,25" MFM disky), CF-IDE adaptér a dalších pár modernějších vymožeností. Takže z čehopak se bude tento starý šrot skládat:
- Základní deska: "SUPER TURBO XT 12 MHz"
- CPU: NEC V20, což je turbo klon osmibitu 8088, běžící na frekvencích 4,77, 8, 10 a 12 MHz
- RAM: 1 MB (použitelných jen 640 kB, EMS údajně nelze zprovoznit)
- Grafika: Trident TVGA8900C s 1 MB VRAM
- Úložiště: CF karta 1 - 4GB + MFM HDD ST-225 či ST-251-1 (pokud to půjde) a ZIP mechanika.
- Case: Našel jsem si moc pěkný AT "tower", ale stále sháním "desktop"
Deska je jakýsi neidentifikovaný klon XT. Nemám páru, kde dál hledat. Odkaz vede na desku s velmi podobným rozložením banků, slotů atd. I na webu, kde se tomu věnují, mají v názvu "neidentifikovaná" a to je co říct. Pravděpodobně výrobce zmizel v propadlišti času stejně, jako spousta jiných. Inu o to vzácnější kousek by to mohl být. Procesor je fajn. Sice se nejedná o původní 8088 na 4,7 MHz, ale dle dostupných informací zvládá i 80186 instrukce, což by se mohlo při zprovozňování ovladačů a dalších softwarových řešení hodit. Na původní 8088 totiž zrovna moc aplikací není. Co se taktování procesoru týče, bude ještě nejspíš potřeba ověřit, zda opravdu zvládne všechny uvedené frekvence, ale i kdyby ne, i 10 MHz je dost
Dávat do počítače grafiku, která má stejnou kapacitu paměti, jako samotné XT, je paradox, ale jednoduše řečeno: Zrovna tahle grafika se mi ze všech nasbíraných Tridentek líbí nejvíc, umí si zjistit, že běží v XTčku, takže tam prostě půjde, dokud se mi nepodaří sehnat pure 8bit VGA grafiku. Nedá se nic dělat. EGA a starší bych sice také nepohrdl, ale musel bych mít adekvátní zobrazovač. Ten už ale nějakých dvacet let nemám, kdysi jsme je likvidovali a teď by se jeden hodil. Jak to vždycky naštve...
Úložiště je tak trochu paradox. Prozatím mám rozjednán XT-IDE adaptér, na který lze napojit jak HDD, tak nějakou tu CF kartu přes redukci. S redukcí nebudu mít problém, dostupných pevných disků s dostatečně nízkou kapacitou však mám nedostatek. Na druhou stranu by asi nebyl problém sehnat disk z nějakého vyřazeného počítače na díly. Aby to ale šlapalo, potřebuji ještě řadič disketových mechanik, či kombinovaný MFM řadič pro diskety i HDD. Něco jsem měl rozjednáno na oldcomp fóru, ale nedopadlo to. Nyní ještě čekám na "Technomorouse" Logouta, který slíbil zapůjčit MFM řadič a v případě spokojenosti jej od něj odkoupím. Jen doufám, že bude opravdu fungovat.
Co se disket týče, zjistil jsem, že 16bit řadič s 3,5" HD mechanikou by teoreticky šlapal. V praxi to ale zas tak jednoduché nebude, neboť po spuštění a hrábnutí na disketu tuto prostě nerozpozná. Zkoušel jsem instalační diskety MS-DOS 6.22 a bohužel si neškrtne, což je pochopitelné. XT totiž HD diskety neumí.
Case je moc pěkný kousek od nějaké novější 486ky. Jde o provedení "tower", tedy nic co by někoho zrovna uhranulo - tyto case jsou dnes doslova na každém rohu, obvykle schované, aby nepřekážely. Důležité je, v jakém je tato bedna stavu. Pominu li prach, který má tendenci usazovat se všude a na všem, jde o velice zachovalý kus. Tedy žádné zažloutlé plasty, ani příliš mnoho různých škrábanců a oděrek. Prostě pěkná bílo šedá věž s AT zdrojem a tedy vhodným bydlením pro všechny výše uvedené součásti. A pokud se podaří sehnat zachovalou a alespoň přibližně dobovou case v provedení "desktop", pak vše potřebné rád přestěhuji tam. Ne, case teď opravdu nenafotím. Leží ve sklepě v krabici a čeká, až bude vše ostatní plně k dispozici. Prozatím vše testuji na stole s jiným AT zdrojem.